Учора в муках обраний спікер Верховної Ради Володимир Литвин продемонстрував «вищий пілотаж» політичного менеджменту. У відповідь на тричі виявлене небажання скривдженого «квартету» (нагадаємо, СПУ, БЮТ, КПУ і «Наша Україна») сісти за стіл переговорів і спільними зусиллями розібратися у фракційній «приналежності» комітетів, Володимир Михайлович відмовився винести на розгляд залу проект постанови про призначення представників фракцій, що іменують себе опозицією, главами і першими заступниками всіх без виключення парламентських комітетів. Під шум і гамір з лівого і правого боку спікер парламенту зачитав висновок науково-експертного управління Верховної Ради: мовляв, внесена опозицією напередодні постанова суперечить регламенту, не враховує пропорційного принципу розподілу керівництва комітетів і... розпустив депутатів для політичних консультацій.
Консультуватися ж щодо «комітетних» питань доведеться, схоже, в умовах, наближених до бойових. І не тільки тому, що лідери СПУ, БЮТ, «Нашої України» і КПУ засвоїли гіркий для них урок спікеріади і, на здивування, швидко вирішили для себе проблему розподілу комітетів. З ініціативи фракції імені Тимошенко в стінах парламенту розпочався збір підписів за відставку щойно обраної президії.
Консенсусу з комуністами або частково «Нашою Україною» «єдинникам» цього разу, здається, не уникнути. Фракції «Єдина Україна» і СДПУ(О) поки не будуть вносити свій проект постанови про обрання голів і перших заступників парламентських комітетів, повідомив учора журналістів Сергій Тiгіпко. «Це шлях в нікуди, і якщо зараз ми внесемо свій варіант проекту, то ситуація тільки погіршиться», — заявив він, наголосивши на готовності «Єдиної України» до поступок і співпраці з «Нашою Україною» з метою створення більшості.
Про розмір «поступок», яких тепер можуть зажадати «наші» від «єдиних», можна тільки здогадуватися. Зазначимо у зв’язку з цим, що в проекті опозиції 12 комітетів віддано на відкуп «Нашій Україні», 7 — КПУ, СПУ і БЮТ — по 2. Таким чином, пропорційний розподіл крісел в комітетах, на чому наполягає «Єдина Україна», «наших» може не задовольнити. Тим більше, що три «ласих» комітети (бюджетний, паливно-енергетичний, фінансової і банківської діяльності) «Наша Україна» за цією версією вже має. До речі, пікантна деталь. Як стало відомо «Дню», боротьба за бюджетний комітет ледве не зірвала процес домовленостей всередині «четвірки». Спочатку передбачалося, що керувати депутатськими корегуваннями «економічної Конституції» будуть представники БЮТ (Олександр Турчинов або Юлія Тимошенко). «Нашенці» категорично стояли на своєму, і «газова принцеса» погодилася відмовитися від своїх амбіцій (чого тільки не зробиш для досягнення компромісу?), якщо вестиме бюджетні питання в Верховній Раді... Віктор Ющенко. Останній, не мудруючи, погодився. Гідна заміна? Більш ніж. Особливо, якщо взяти до уваги трудові заслуги діяльності «месії» на посту прем’єра і глави НБУ.
Правда, як сказав «Дню» представник Президента в парламенті Олександр Задорожний, варіант пропорційного розподілу комітетів «Єдиної України» призначає три з шести всіма «бажаних» комітетів (регламентний, бюджетний, правової політики, фінансової і банківської діяльності, паливно-енергетичний, а також боротьби з корупцією і організованою злочинністю) «Нашій Україні». Інші три «єдинники» хочуть залишити за собою, загалом претендуючи на десять керівних посад в комітетах.
Як би там не було, а поки представники опозиції розпочинати діалог з «двійкою» відмовляються. Прокоментувати ситуацію, що склалася, «День» попросив народних депутатів.
КОМЕНТАРI
Борис АНДРЕСЮК, фракція СДПУ(О):
— Я не хотів би коментувати те, що Володимир Литвин перервав засідання. Згідно з регламентом, він мав на це право. «Єдина Україна», СДПУ(О) і керівництво парламенту намагаються залучити до переговорів із розподілу портфелів у комітетах усі шість фракцій. На засідання «шістки» «четвірка» не приходила. Якщо вони і далі так будуть діяти, а першу помилку вони вже допустили, сформувавши пакет тільки з представників своїх фракцій, то «Єдина Україна» матиме повне моральне право внести свій пакет, але вже без їхніх представників. Тому мені здається, що спікер ухвалив правильне рішення, стараючись залучити опозицію до компромісу. Думаю, що на деякий час роботу Верховної Ради буде блоковано. Прийняття ж пакету без досягнення компромісу не буде перемогою, оскільки істотно ускладнить стосунки між фракціями. Проте, якщо СПУ, БЮТ, КПУ і «Наша Україна» не підуть на компроміс, то буде голосуватися два протилежних пакети з комітетів.
Василь ОНОПЕНКО, фракція БЮТ:
— Для того, щоб роботу Верховної Ради було блоковано, є всі підстави, але не з вини депутатів, а з вини президії. Володимиру Литвину потрібно було просто дати залу «видихнутися», поговорити окремо з усіма лідерами фракцій. Вольовими, адміністративними рішеннями депутатами керувати не можна. Формула політичного компромісу, на мій погляд, полягає в розподілі перших портфелів комітетів між представниками опозиції. Ми не порушували регламент, коли внесли свій пакет. Це ж можуть зробити і представники «Єдиної України», але набрати 226 голосів їм не вдасться. У нас же необхідне число голосів є. Ми б не хотіли затягувати процес обрання і блокувати роботу парламенту.
Олександр ЗАДОРОЖНІЙ, представник Президента у Верховній Раді:
— Володимир Литвин діяв абсолютно коректно, оскільки не мав права порушувати регламент. Тупикова ситуація полягає в тому, що його в будь-якому випадку стали б звинувачувати. Або ті, або інші. Чи буде робота Верховної Ради блокуватися надалі, залежить від поведінки мажоритарників і позафракційних депутатів. Позиція «Єдиної України» і прийнятний для неї компроміс полягає в пропорційному розподілі портфелів голів комітетів і їхніх перших замов. Є попередні угоди «Єдиної України» і «Нашої України», але говорити про їхню реалізацію поки рано.
P. S . Коли верстався номер, стало відомо про провал винесеного на голосування після політичних консультацій проекту постанови «чотирьох». Як передає Iнтернет- газета «Forum», «за» проголосувало лише 202 народні депутати.