Стати фахівцем міжнародного рівня та поділитися своїми науковими ідеями зі світом пропонують українським ученим. Будь-хто з них може взяти участь у проекті Сьомої рамкової програми ЄС «Офіс спільної підтримки для сприяння інтеграції України до європейського дослідницького простору». Ідеї та пропозиції до країн ЄС можуть бути різноманітні — як розвивати інформаційні технології, нанонауки, нові технології виробництва, як покращити охорону здоров’я та довкілля або ж поліпшити якість продуктів харчування, удосконалити сільське та рибне господарство, знайти новий виток у розвитку суспільно-економічних наук. Основна вимога — ідеї мають працювати на економічне зростання та посилення конкурентоспроможності країн Європейського Союзу, а також його асоційованих членів.
В Україні ця програма діє з 2009 року, і поки що до неї приєдналося лише 150 вчених. Однак потенціал науковців значно більший, і доки проект не завершився, а триватиме він до кінця цього року, наші фахівці мають можливість заявити про себе європейській науковій спільноті. Проблема в тому, що в науковому середовищі мало знають про проект ЄС. Тому зараз його керівники проводять своєрідну інформаційну кампанію, а 6 квітня організовують у Києві міжнародну конференцію, присвячену важливості участі України в програмі ЄС з досліджень. Сподіваються також на підтримку Міністерства освіти, науки, молоді та спорту, яке може посприяти в поширенні інформації про програму. Та участь представників відомства в конференції — поки що на етапі погодження.
Окрім науковців чи наукових організацій, учасниками проекту можуть стати вищі навчальні заклади, малі підприємства та великі компанії, промислові групи, міністерства, регіональні органи влади тощо. За словами керівника проекту Александра Баковскі, Україна має бути зацікавлена в тому, щоб її підприємства теж долучалися до цього процесу. Адже потім вони зможуть використовувати на практиці розробки європейських науковців у сфері здоров’я, енергозбереження, транспорту тощо.
Оскільки Україна входить до проекту як третя сторона, то спільний бюджет на фінансування наукових розробок по всій Європі вона не формує. При цьому може отримати певні кошти, якщо виграє грант. Нині загальний бюджет програми на 2007 — 2013 роки складає близько 50 мільярдів євро. На ті 150 проектів, які виграли українці, виділено трохи більше 10 мільйонів євро. Однак фінансування наукових ідей — це не головне, що може привабити наших вчених.
— Для України — це відкриття дверей в загальноєвропейський науковий простір, — зауважила експерт програми Ольга Кот. — Для будь-якого вченого — це можливість обміну власними ідеями з іншими науковцями-однодумцями. Слід розуміти, що існує європейський інтерес — залучити нові країни до досліджень на взаємовигідних умовах. Коли наші вчені подають такі заявки, вони повинні в першу чергу себе запитати — яким чином їхній внесок може бути цікавий для Європейського Союзу? Якщо їхні цілі збігаються із завданнями ЄС, шанси виграти конкурс зростають. Важлива перевага участі в таких програмах — це набуття досвіду, а також можливості для публікацій у європейських наукових виданнях. Бо поки що наші вчені дуже мало друкуються у країнах Європи. У результаті підвищується і фаховий рівень учасників, зростають їхні шанси брати участь у нових міжнародних проектах. Крім того, наші науковці під час реалізації свого проекту можуть користуватися новим сучасним обладнанням, яке в Україні їм недоступне.
Оскільки українська влада не завжди сприяє розвитку науки, — це прекрасна нагода для наших вчених реалізувати себе і запозичити іноземний досвід, який згодом буде перенесений на український ѓрунт.