Україна не має наміру відмовлятися від гривні. Перший віце- прем’єр Микола Азаров учора заявив, що український уряд не піде на введення нової грошової одиниці в рамках Єдиного економічного простору. Минулої суботи прем’єр-міністр Російської Федерації Михайло Касьянов несподівано оголосив пресі, що зацікавленість Москви у ЄЕП визначатиметься введенням як кінцевого етапу інтеграції єдиної валюти. Микола Азаров учора не приховував свого здивування, відзначивши, що на жодному iз семи раундів міжурядових переговорів про цю ідею не йшлося. Одночасно перший віце-прем’єр України не вважає, що російський уряд шукає причини для затягнення процесу створення Єдиного економічного простору. На його погляд, Москва останнім часом демонструвала зацікавленість в економічній інтеграції з Україною, а також двома іншими передбачуваними членами «простору» — Казахстаном і Білоруссю.
ЄЕП ще не створено, але на нього вже «поглядають» інші країни. Учора в Міністерстві іноземних справ відбулася зустріч Миколи Азарова з іноземними послами, які працюють у Києві, і представники Молдови й Узбекистану цікавилися можливістю приєднання до інтеграційних переговорів. Перший віце-прем’єр виключив варіант автоматичного приєднання членів СНД до нової організації, навіть якщо вони будуть готові виконати всі її вимоги. «У кожному окремому випадку ми оцінюватимемо наслідок вступу нового члена, й Україна захищатиме свої інтереси, дивитиметься, що їй вигідно, а що ні», — повідомив перший віце-прем’єр. Проте Микола Азаров признався, що поки що не може сказати, коли ж президенти «четвірки» підпишуть навіть рамкові угоди про створення ЄЕП. Можливо, це станеться на найближчому саміті СНД у Ялті, хоча не виключається, що для цієї події буде організовано окремий саміт.
Тим часом послів західних країн більше цікавило, що ж саме ховатиметься під абревіатурою ЄЕП. В англійському перекладі «простір» звучить як «космос», отже, на Заході всерйоз до останнього часу цю ідею мало хто сприймав. Микола Азаров пояснив західним дипломатам, що поки що йдеться про декларативні угоди, які передбачають величезний обсяг додаткової роботи. Передбачається, що Єдиний економічний простір створюватимуть поетапно, і першим етапом, за наполяганням української сторони, повинне стати створення зони вільної торгівлі. На сьогоднішній день узгоджено, що жодних вилучень із режиму вільної торгівлі не буде. Нагадаємо, що на сьогоднішній день Україна має ратифіковану угоду про вільну торгівлю з Росією, але оскільки Москва вилучила з цього режиму 150 товарних груп, документ перетворився на фікцію.
Також перший віце-прем’єр запевнив послів західних країн, що економічна інтеграція України в східному напрямі не означає відмови від стратегічного курсу на зближення з Євросоюзом і вступ до СОТ. Микола Азаров ще раз підтвердив, що вступ до СОТ Київ планує на 2004 рік, причому дав зрозуміти, що це станеться набагато раніше, ніж ЄЕП запрацює на повну силу. Хоч і в ході створення Єдиного економічного простору, зі слів Азарова, враховуються всі необхідні норми СОТ. Микола Азаров навіть зазначив, що подальша інтеграція з ЄС залежить виключно від бажання самого Євросоюзу.
Про те, що таке бажання є, учора ж стало відомо на саміті глав парламенту Балтії та Північної Європи, що відбувається у литовському місті Паланга. Внаслідок хорошого ставлення до України там навіть було підписано окрему декларацію. Ось тільки далі декларацій справа поки що не рухається.
А щодо інтеграції Києва в азіатському напрямку, то вже давно стало очевидним, що спонсором проекту може стати тільки Росія. Якщо вона погодиться в рамках ЄЕП зняти спеціальне мито на нафту й газ, а також безмитно пустить на свої ринки українські продукти харчування та метал, ця ідея матиме шанси бути реалізованою. Микола Азаров учора заявив, що РФ дала гарантії зняття обмежень на експорт енергоносіїв і для України, Білорусі й Казахстану, а також відмовлення від вилучень із режиму вільної торгівлі. Але несподівана заява Михайла Касьянова про необхідність введення єдиної валюти вказує, що у процесі створення нової структури може виникнути ще багато труднощів. Схоже, що за економічні поступки Москва хоче від партнерів по СНД частину суверенітету. Вже сьогодні очевидно, що без політичних поступок із боку України наші заводи навряд чи отримають вільний доступ на російський ринок, передбачений проектами угод, схвалених урядами «євроазіатської четвірки». Iнакше важко трактувати вже не першу заяву М. Касьянова про єдину валюту.