— Пане Руслане, як вам ідея з «круглим столом» і з чим туди іде «Наша Україна»?
— Я не знаю, які будуть результати цього «круглого столу», але точно знаю, що «Наша Україна» буде піднімати питання щодо необхідності формування Конституційного Суду, а також інші. Можливо, я маю власну точку зору на певні з них, скажімо, на можливість створення коаліції «Національної єдності» (фактично, «широкої коаліції), чи як там вона буде називатися. Ви знаєте мою позицію: я з перших днів виступав проти коаліції за участю Партії регіонів, не кажучи вже про комуністів.
Наскільки буде плідний цей «круглий стіл»? Наскільки будуть сприйняті аргументи «Нашої України»? Я не знаю. Мені здається, що та позиція, яка сформована антикризовою коаліцію, є остаточною і на якісь серйозні поступки вони не підуть.
— Ваш колега Роман Безсмертний нещодавно заявив, що у «Наший Україні» допускають підписання угоди про узгодження дій з антикризовою коаліцією, однак виключають приєднання до неї. Така собі «напіввагітність». Як ви це прокоментуєте?
— Особисто я проти такого варіанту. Не може бути так, що є опозиція, є коаліція, а є ще якесь проміжне «чистилище». Якщо нам вигідно — ми там, якщо нам не вигідно — ми тут. Так не буває. З правової точки зору, це — нігілізм.
— Які, на вашу думку, можливі сценарії розвитку подій?
— Виходячи з того, що повернути назад формат демократичної коаліції неможливо, я вбачаю дві можливості. Перша — розпуск парламенту і спроба повернути йому суспільно-політичну легітимність. Що таке суспільно-політична легітимність? Це коли виборці довіряють депутатам представляти свої інтереси саме так, як вони обіцяють це на виборах, а не так, що СПУ іде під лозунгом об’єднання помаранчевих, а потім зрікається свої переконань, своїх виборців. Через те я вважаю, що перевибори — це абсолютно нормальний шлях.
Якщо цього не відбудеться, то я вважаю, що «Наша Україна» має бути опозиційною силою. Нічого страшного я в цьому не бачу. Всі застереження, що президентська сила не може бути в опозиції, треба відмітати, бо президентська сила не є в опозиції до Президента, а до парламентської більшості. Ми живемо в умовах парламентсько-президентської республіки. В багатьох демократичних країнах дуже часто трапляється така практика. Вона була під час дворазової каденції польського Президента Кваснєвського, таке часто буває у Франції, більш того — навіть така квазідемократична держава, як Палестина, сприйняла таку модель. Я розумію, що психологічно важко від влади перейти до опозиції, але я особисто ніколи не був у владі, тому в мене це не викликає ніякого остраху.
— Останнім часом дуже багато розмов про можливий розкол в «Нашій Україні». Чи є на, вашу думку, реальні підстави для цього?
— Я не думаю, що такий розкол реальний. Що таке розкол? Розкол — це тоді, коли одна частина виходить iз фракції і формує свою фракцію. Це заборонено Конституцією. Ще можна скласти свій депутатський мандат. Але я думаю, що таких радикальних подiй не буде. Якщо «Наша Україна» все ж таки в тому чи іншому форматі увійде до коаліції, то, можливо, буде кілька людей, які не ввійдуть в коаліцію, а залишатимуться у фракції і матимуть свою точку зору.
— Не секрет, що рейтинг «Нашої України» зараз падає. Соціологи прогнозують, що у випадку перевиборів «НУ» може отримати від сили 7—10%. Чому блок втрачає свій електорат? Які, на вашу думку, були допущені системні помилки?
— Пам’ятаєте, в січні-лютому рейтинг «Нашої України» сягав 20%. Йшли розмови, що «Наша Україна» здобуде перемогу серед помаранчевих сил і формуватиме уряд і т.п. Але за місяць до виборів сталося непередбачуване. Ми втратили 10 відсотків електорату. Частина відійшла до БЮТ, а частина розсіялась між іншими помаранчевими силами. Чому це сталося? Як на мене, основна причина — що пішли розмови про можливість об’єднання з Партією регіонів. Це був дуже неприємний сигнал для жителів Центральної і Західної України. І саме це, як на мене, спричинило, що ми вже тоді катастрофічно втратили рейтинг. Те, що трапилося після виборів, руйнує всі крихти довіри до «Нашої України»: така невизначеність щодо помаранчевої коаліції, якісь там консультації... До чого це призвело? До того, що, наприклад, на останніх виборах міського голови в Хмельницькому представник «НУ» набрав 4%, тоді як за соцопитуваннями в лютому ми мали там 40%, тобто в 10 разів зменшився рівень нашої підтримки. Тому, думаю, якщо «Наша Україна» увійде до «антикризової коаліції» — це ще більше опустить наш рейтинг. Це, звичайно, політичний вибір. Але він стратегічно помилковий.