Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Самі вони... місцеві

17 червня, 2005 - 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛIЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХIВУ «Дня» / МАЛЮНОК АНАТОЛIЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХIВУ «Дня»

Цього тижня відбулася перша масштабна нарада Президента Віктора Ющенка з тими, хто сьогодні представляє нову владу в регіонах країни — з головами обласних держадміністрацій. Зі слів прес-секретаря Президента Ірини Геращенко, розмова, в ході якої обговорювався «надзвичайно широкий спектр питань», насамперед економічних і гуманітарних, була «конструктивною, дуже відвертою і досить жорсткою». Правда, про наслідки помилок у підборі місцевих кадрів, наявність яких визнавав навіть Президент, видно, не йшлося. Хоча в найближчому майбутньому, якщо показники залучення інвестицій і створення нових робочих місць, які з другого півріччя стануть «одним із найважливіших критеріїв оцінки роботи керівників місцевих органів влади», будуть незадовільними, це, з посиланням на виступ Президента відзначила його прес- секретар, «може стати підгрунтям для серйозних кадрових рішень».

Отримали учасники зустрічі й іще кілька сигналів. Зокрема, В. Ющенко зажадав від них «демонструвати повагу до проблем регіонального бізнесу» та налагоджувати діалог влади і бізнесу, який, мовляв, доки існує лише «на центральному рівні». Президент також висловив невдоволення «гальмуванням розслідування справ, пов’язаних з порушенням виборчого законодавства», і підкреслив необхідність «поставити заслін будь-яким можливостям» подібних порушень.

Чи задоволений Президент роботою своїх представників на місцях, поки незрозуміло, — можливо, він, як і раніше, вважає, що висновки робити зарано. Однак у людей уже, безумовно, склалася певна думка. Чи виправдовує нова місцева влада їхні сподівання?

Григорій БАБЮК, голова Вінницького регіонального фонду сприяння молодіжному будівництву:

— Влада на Вінниччині практично не змінилась. Колишній мер Вінниці нині обіймає посаду голови облдержадміністрації. Ті люди, які працювали при старій владі, й досі керують містом. Крім того ті, хто є сьогодні при владі — нові це особи чи попередні, — всі вже почали працювати на майбутні вибори. Нехай поки що не широко й не офіційно, але факт. Передовсім більше уваги місцева влада, як у Вінниці, так і в районах, почала приділяти вирішенню соціальних питань. До цього чиновників змушує і активність тих людей, які пройшли Майдан і нині продовжують вимагати змін. За три останні роки молодіжному будівництву виділили 60 тис. грн., а за п’ять місяців цього року — 100 тис. грн. Почали надавати земельні ділянки для забудови, що раніше було складно. Пожвавлення у вирішенні соціальних питань відчувається й у райцентрах. Я спілкувався з більш як половиною новопризначених голів райдержадміністрацій. Відверто кажучи, мені їх шкода. Навіть якщо новопризначений голова патріот і хоче щось міняти, то в нього немає професійної команди. Проблема кадрів в районах стоїть дуже гостро. Крім того, під час помаранчевої ейфорії було багато наобіцяно, часом такого, чого не можна зробити в короткий термін. Тепер, як наслідок, випливає неспроможність місцевих влад реалізувати набалакане та й ще, як я вже зазначав, немає з ким працювати. Була посівна після «помаранчу», тепер жнива, а восени, коли вже всі трохи заспокояться, думаю, що губернатор і голови райдержадміністрацій будуть змушені переглянути свої команди і з деякими людьми попрощатись. Тоді не виключено, що до адміністрації повернуться й фахівці, які свого часу підтримували Віктора Януковича.

Сергій КУНIЦИН, радник Президента України, екс-голова Ради міністрів Криму, перший заступник голови НДП:

— Мені складно говорити, чи виправдалися очікування від діяльності нових голів адміністрацій у цілому по Україні. Принаймні, я можу тільки констатувати, що загалом по країні економічна ситуація та інвестиційний клімат гіршають, і це позначається на настроях людей. Зростання цін і погіршення ситуації на енергетичному ринку — кому з жителів це сподобається? Складно сказати, чи є це результатом діяльності нових голів адміністрацій, чи це інтегрований показник цілісного економічного стану країни та цілісної економічної кон’юнктури, чи результат діяльності центральної влади — це треба ретельно і по-науковому дослідити, але факт є факт. Економічна ситуація сьогодні гірша, ТПР і СЕЗ закриваються, і для Криму це взагалі катастрофа, тому що основні інвестиції йшли з Росії, і цей потік сьогодні зупинено. Наприклад, в Алушті в пансіонат «Море» інвестором від НРБ було вкладено 100 мільйонів доларів, планувалося ще 150 мільйонів, але сьогодні вони заявили про згортання інвестицій. Зупинився розвиток багатьох проектів, від яких Крим уже чекав реальної віддачі, в тому числі в курортній сфері. Сьогодні можна констатувати, що навіть курортний сезон буде складнішим, ніж він міг би бути при правильних і безконфліктних підходах у сфері управління. Принаймні, того прориву в економічній і соціальній сферах, на який усі сподівалися, у цілому по країні поки що не передбачається.

Що стосується Криму і особисто Анатолія Матвієнка, то я повинен сказати, що це глибоко порядна людина, яка щиро у своїх бажаннях і своїх почуттях прагне змінити ситуацію на краще. Не все у нього виходить, немає у нього поки що сильної команди, не у всьому він знає Крим, робить ще помилки, але загалом у стратегічних напрямах діяльності він на вірному шляху. Тому наша політична команда буде його підтримувати.

Олесь ЛЕМІШКО, кардіохірург Львівської обласної клінічної лікарні:

— Відкритість та доступність влади — ось чи не головне, що вдалося досягти за 100 днів свого губернаторства Петру Олійнику. А ще — налагодження співпраці між обласною держадміністрацією та обласною радою, подолання конфлікту, що набув широкого розголосу і за великим рахунком гальмував позитивні процеси на Львівщині.

Чимало він доклав зусиль і в боротьбу з корупцією, збільшення надходжень з митниці та податкових структур. Відрахування в державний бюджет збільшилися приблизно на 30—40 відсотків — це свідчення того, що все ж таки вдалося зламати чимало корупційних схем, вивести частку бізнесу з тіні. Хоча зараз повіяло старими часами — надходить інформація, що деякі з цих схем починають відновлюватися, і це ще раз говорить про прорахунки, які були у кадровій політиці нової влади. Однак це хвороби росту, кожен розуміє, що далеко не всі керівники працюватимуть повний термін, не всі витримають випробування владою.

Щиро кажучи, мені як медику далеко не байдуже було, хто прийде до владного керма у галузі охорони здоров’я. Олійник призначив Ігоря Герича — і не помилився. Об’єктивні дані про те, що відбувалося у нас в медицині, почали висвітлюватися тільки зараз, з приходом нової влади. А що діялося? — реалізовувалися схеми, за якими медичні установи безпідставно приватизувалися. По ряду установ обласного підпорядкування зараз працює комісія, і я маю надію, що винні будуть притягнуті до відповідальності, дехто й до кримінальної. Ні, я не говорю, що все у нас зараз різко змінилося на краще, для цього потрібен час, але тенденції намітилися.

Антон КЛИМЕНКО, голова Донецької обласної організації партії «Народний союз «Наша Україна»:

— 100 днів перебування на посаді губернатора Вадима Чупруна оцінюю надто негативно. В області не відбулося ніяких серйозних і системних змін. Усі поставлені Президентом завдання Чупрун провалив. Не більш аніж на словах підтримується Чупруном програма Президента України «10 кроків назустріч людям». Майже нічого з того, що сказав Віктор Ющенко 10 лютого не реалізовано. Всі соціальні проблеми населення вирішувалися за рахунок реалізації тільки державних програм. Політична ситуація в регіоні останнім часом тільки загострилася. Обласна влада не стала прозорою та відкритою, демократія в засобах масової інформації відсутня. Крім того, в області як працювали, так і працюють тіньові, корупційні схеми, володарюють клани, відбувається олігархічний розподіл повноважень. На мій погляд, єдине, що змінилося у владі, — вона стала по-комуністичному номенклатурною й боязкою. Мені шкода, що Вадим Чупрун так і не спромігся зрозуміти, що змінилася ціла суспільна формація.

Тетяна НІКОЛАЄВА, кандидат філософських наук, завідувач кафедри політології Запорізького національного університету:

— Очікування від нової влади абсолютно підтвердилися: нічого хорошого від цієї влади я з самого спочатку не чекала. Насамперед, сумніви викликав сам прихід до влади нової політичної сили — будь-яке революційне захоплення влади не є легітимним у правовому і юридичному плані. За іронією долі боротьба з корупцією обернулася тими ж корупційними методами. По-перше, це призначення на найскладніші міністерські посади звичайних неуків. Я маю на увазі вже хрестоматійний факт призначення пана Зварича з його бакалаврською освітою на посаду міністра юстиції. По-друге, корупційні методи управління державою проявили себе в поведінці дуже багатьох політиків які, порушуючи Конституцію, суміщають дві посади в законодавчій і виконавчій владі. У цьому випадку я маю на увазі поведінку губернатора Запорізької області. По-третє, це націоналізація і насильна реприватизація підприємств. По суті, це більшовицький хід — «грабуй награбоване». Подібні революційні методи знизили темпи зростання економіки та різко негативно змінили інвестиційний клімат у країні. У зв’язку з подібними діями влади згадується старовинне французьке прислів’я — «ніколи не чекайте від революціонерів розсудливості». Це все одно, що від бурі вимагати, щоб вона дула тихіше. Це відповідь пану Порошенку, який в одному із своїх інтерв’ю заявив, що французи обожнюють революціонерів. Французи з часів якобинської диктатури панічно бояться будь-яких революціонерів і революційних методів. Нині поведінка нової влади характеризується трьома глобальними ознаками: оглушливий популізм, страшний радикалізм і нічим не обгрунтоване прагнення у Євросоюз. Я своїй країні поганого не бажаю і вважаю своїм обов’язком заявити, що дії нової влади просто не професійні.

Ігор ФІСУН, голова районної молодіжної організації «ДИМ», член Партії промисловців і підприємців України (Харківська область):

— Надій було багато. Сьогодні ж, як не гірко про це говорити, спостерігається повний провал, особливо в кадровій політиці місцевої влади. Абсолютно непрофесійна діяльність. Дуже шкода, що «попросили» з посад професійних, технічних працівників, які, в принципі, не впливають на політику. Вони пропрацювали 10—20 років на цих посадах і набули безцінного досвіду, стали висококласними фахівцями. Зняли тих, хто посідав ключові посади, — правильно, але не потрібно було чіпати людей, які займалися внутрішньою організаційною роботою. Нічого, на мою думку, за цей час нова влада значного не зробила. Можна сказати, навіть дещо скомпрометувала себе.

Валерій ДАНИЛЕВСЬКИЙ, заступник голови Донецької обласної організації «ТАК!»:

— Перші 60 днів роботи Донецького губернатора Вадима Чупруна оцінюю негативно — але тільки з питань його кадрової політики. Решту 40 днів оцінюю позитивно — і знов-таки передусім з погляду кадрової політики. Основною нашою претензією було якраз те, що перемогла одна команда, а при владі, як і раніше, перебувають представники сторони, яка програла. За ці 40 днів нам вдалося налагодити з губернатором співпрацю, конструктивний діалог, і у владу вже почали приходити наші люди. Я вважаю, що Вадим Прокопович для Донецької області найбільш прийнятна фігура. Він тримає руку на пульсі області, добре поставив роботу економіки та сільського господарства. Так, звичайно, в деяких сферах є певні спади, але вони є й у всій країні загалом. Нарешті область почала працювати ефективно. Ми задоволені сьогоднішнім днем.

Олег ДАНИЛЕЙКО, виконавчий директор Житомирської обласної організації Спілки малих, середніх і приватизованих підприємств:

— Чи справдились сподівання? На першому етапі — так. Почався рух у реалізації раніше укладених угод. Зокрема, за сприяння відділу зовнішньоекономічних зв’язків Головного управління облдержадміністрації з’явились спільні інвестиційні проекти з іноземними фірмами: литовськими, польськими. У контексті тристоронніх парламентських угод між Україною, Польщею та Литвою планується проведення у Житомирі п’ятого економічного форуму із залученням представників бізнесу цих країн. Представників громадських організацій підприємців стали активніше запрошувати до делегацій, які виїжджають для встановлення ділових контактів за кордон. Хоча підписання документів про співпрацю між представниками місцевого бізнесу та облдержадміністрацією є достатньо декларативним кроком, але він дає можливість бізнес-асоціаціям контролювати виконання зобов’язань з боку влади. Свідомо чи несвідомо, вона діє в напрямку, який можна вважати правильним. Враховані також наші зауваження щодо податкового законодавства — наскільки мені відомо, скоро Президентом має бути підписаний закон, який багато в чому повертає положення про фіксований та єдиний податки, які діяли раніше, є позитив в нормах про соціальний податок. Сприймались наші зауваження щодо введення економічної освіти в профтехучилищах. Але, принаймні у нас в області, виявилось, що активно та грамотно формувати пропозиції до влади, крім нашої спілки, можуть ще одна-дві бізнесові асоціації, зокрема Українська спілка промисловців і підприємців. Тобто, з одного боку, підприємницька спільнота в нашій області має певні вимоги до влади, з iншого — не вміє формувати запит щодо них, розробляти конкретні програми. За старою звичкою багато хто очікує, що влада сама вирішить їхні питання. Багато хто хоче, щоб масово прийшли іноземні інвестиції, але ж без впливу бізнес-середовища ділових пропозицій не може бути багато. Місцевому бізнесу слід активно формувати свої проекти та вміти їх показати, як слід.

Ігор ШКИРЯ, народний депутат України:

— Перші 100 днів роботи нового глави облдержадміністрації Донеччини оцінюю позитивно. У регіоні не було потрясінь, яких, можливо, чекали і мешканці, і наші підприємці після президентських виборів. Думаю, заслуга Вадима Чупруна в тому, що він не допустив серйозних якихось рухів із зіткнення двох конфліктуючих сторін, чи сторін, які ранiше конфліктували; в тому, що в області не втрачене економічне зростання і потенціал, хоча в країні йде значне зниження економічного зростання.

І якщо сьогодні Чупруна поміняти на якусь іншу, на мою думку, більш одіозну фігуру, я не впевнений у тому, що це буде позитивне рішення. Це справа влади — приймати рішення і щодо призначення Чупруна, і щодо нових призначень. У нас, на жаль, ніхто не питає поради.

Михайло НЕМОВ, голова Хмельницької міської спілки підприємців і промисловців:

— Поки що не відчуваємо, що жити стало ліпше й веселіше. Добір і розстановка кадрів відбуваються за принципом: чи має претендент особливі заслуги перед помаранчевою революцією? Про професіоналізм призначених, мабуть, іще зарано щось говорити. Єдине, що втішає: про те, що прийшли керувати якісь аморальні типи, ще не кажуть. У місцевих радах є протистояння новій виконавчій владі.

Губернатор Іван Гладуняк оголосив, що до його «ста днів» у краї буде забезпечено збільшення обсягів промислового виробництва, приплодів поросят і телят, підвищення надоїв молока тощо. Однак ціни у магазинах і на ринках, за офіційною статистикою, зросли на 45 відсотків. Ще заявляють, що створено 11,7 тисячі нових робочих місць. Однак по регіону заборгованість із зарплати перевищує 67 мільйонів гривень.

Речники облдержадміністрації розповідають у місцевих ЗМІ про посилений пошук інвесторів — внутрішніх і зовнішніх. Однак громадськість, як і раніше, не знає, хто і з якими намірами бере у свої руки власність. Хоч би не сталося те ж саме, що й із деякими цукровими заводами — порізали устаткування, здали на металобрухт, заробили й пішли...

Підприємців радує те, що зменшилися «наїзди» з боку контролюючих органів. Але скривджені «старою» владою продовжують ходити й писати по інстанціях, правду шукають, та, схоже, ще не знаходять.

Це — попередні враження. Я за своєю природою — оптиміст. Надії на краще ще не розгубив. Тому з остаточними висновками зачекаю.

Підготували Мирослава СОКОЛОВА, Ганна ХРИПУНКОВА, Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День», Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь, Валерій КАЛНИШ, Запоріжжя, Марина ГОЛІНА, Харків, Ірина ЄГОРОВА, Львів
Газета: