Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Що це?

1 вересня, 2007 - 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня»

Чотири укази про розпуск українського парламенту, жоден з яких не можна визнати законним, мабуть, переконали Президента в тому, що він у нашій країні трохи не самодержець. Учора він, схоже, вирішив отримати в цьому підтримку силовиків. І хоча багато які його слова, що прозвучали на цій нараді, фактично правильні, їх суть зводиться до того, що глава держави й гарант Конституції використовує вже не тільки свій адміністративний, але й силовий ресурс.

У цьому плані дуже характерно, що, фактично задушивши Верховну Раду і категорично заперечуючи її засідання, намічене на 4 вересня, Віктор Ющенко намагається перебрати на себе законодавчі функції. Він, як повідомляє Інтерфакс-Україна, пропонує уряду до 4 вересня — до засідання Ради національної безпеки та оборони — розробити законопроект про проведення тендерних державних закупівель і цього ж дня схвалити його на засіданні РНБО.

«Уряд вносить пропозиції, що треба внести в цей закон з урахуванням пропозицій правоохоронців, з урахуванням пропозицій органів місцевого самоврядування, виконавчих державних органів, починаючи від Міністерства фінансів. Ми 4 числа (вересня. — ІФ ) готуємо на РНБО розгляд цього питання. Продовжуємо разом з вами, беремо солідарну відповідальність, вже починаючи з 5 числа, прийняти нові правила проведення тендерів в Україні», — сказав Президент на нараді з силовиками. Далі він зазначив, що на цьому документі буде стояти підпис Генерального прокурора, підпис голови Верховного Cуду. «Це буде солідаризований документ РНБО, прем’єр-міністра, президента й усіх тих членів РНБО, які могли б взяти на себе персональну відповідальність щодо прийняття цього документа», — сказав Президент. (Схоже, говорячи «могли б», Президент все-таки розуміє, що далеко не всі державні чиновники готові розділити з ним відповідальність за порушення Конституції, яка дає право приймати закони, так само як і вносити в них зміни виключно Верховній Раді). Заради проформи В. Ющенко також пообіцяв, що тільки- но буде відкрита сесія нового парламенту, цей документ буде розглянутий першочергово. Тобто, новій Верховній раді буде запропоновано також підключитися до колективного порушення Конституції. Після цього, звісно, ні про яку відповідальність вже не йтиметься...

Президент міг би, звісно, просто прийняти відповідний указ, не вимагаючи на ньому ще й інших підписів. Але цим підзаконним документом він не може вносити в Закон зміни, нехай і найправильніші та вкрай необхідні. Саме тому він хоче підключити до цього явного порушення Конституції, за яке рано чи пізно доведеться нести відповідальність, і інших «подільників», включаючи прем’єр-міністра і саму Верховну Раду. Якщо це йому буде дозволено, то можна тільки здогадуватися, якими будуть подальші документи, що виходять з-під його пера. Може, Верховна Рада нам надалі зовсім і не знадобиться, якщо Президент привласнює собі право, нехай і за участі РНБО, приймати законодавчі акти? Далі мова піде про Конституцію, яку можна буде перекроїти під себе, скориставшись не передбаченим у ній органом, якому легко буде присвоїти будь- яку красиву назву типу конституційної асамблеї, що пропонується.

Тим часом, описана законодавча активність Президента проявилася чомусь на тлі підготовки до чергового пленарного засідання Верховної Ради і, можливо, пояснюється не чим іншим, як прагненням його не допустити. Адже на ньому намічено, за словами координатора парламентської більшості, одного з лідерів Партії регіонів Раїси Богатирьової, розглянути питання позбавлення депутатської недоторканності і скасування пільг державним службовцям. За її словами, після затвердження парламентом ці законопроекти будуть направлені в Конституційний Cуд, і «саме Конституційний Cуд визначатиме конституційність наших дій». Крім того, на сесії планується обговорити проект Держбюджету- 2008. Богатирьова повідомила, що форму розгляду проекту бюджету обговорять в понеділок на раді коаліції.

Зрозуміло, що це засідання може завдати істотної шкоди пропрезидентській політичній силі, яка практично не має в передвиборній програмі інших лозунгів, опріч скасування депутатської недоторканності. Богатирьова впевнена, що інформація про ніби можливе відключення урядового зв’язку апарату Верховної Ради, яка з’явилася напередодні в ЗМІ, не відповідає дійсності. «Думаю, що це рівень чуток, досить високий», — сказала вона і зазначила, що, на її думку, Президент не порушуватиме закон і не зупинятиме таким чином діяльність законодавчої влади України. На думку Богатирьової, парламентська коаліція спільно з урядом несе відповідальність за підготовку держбюджету на 2008 рік. «У нас як у партії влади немає вибору. І політична відповідальність за демократію, справедливість, законність і мораль влади зобов’язує нас вирішити це питання негайно», — сказала вона.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: