Згідно ст. 10 Закону України «Про пожежну безпеку» робота нових і реконструйованих виробничих, житлових та інших об’єктів, впровадження нових технологій, передання у виробництво зразків нових пожежонебезпечних машин, механізмів, устаткування та продукції, оренда будь- яких приміщень без дозволу органів державного пожежного нагляду ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ.
Одержання дозволів обов’язкове як для великих підприємств, так і для малих, які орендують чи то територію чи частину приміщення.
На виконання ст. 10 Закону України «Про пожежну безпеку», була прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2001 року № 150 «Про затвердження Порядку видачі органами державного пожежного нагляду дозволу на початок роботи підприємств та оренду приміщень», а також виданий наказ МВС України від 12 березня 2001 року №190 «Про заходи щодо організації виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2001 року № 150».
Розгляд заяв на видачу дозволів на початок роботи приміщень покладається на органи державного пожежного нагляду.
Підставою для видачі дозволу є висновок, що оформляється за результатами оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об’єкту чи приміщення, що проводиться органом державного пожежного нагляду на протязі 30 днів з дня реєстрації заяви на проведення експертизи. У відповідності до тарифів на платні послуги, які надаються підрозділами Державної пожежної охорони ГУ МВС України, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 07.03.2001 року №611/215/194, приводиться їх типовий розрахунок. Вартість проведення експертизи на протязі однієї години складає 19 гривень 84 копійки. У разі надання послуг вдвічі скоріше, застосовується надбавка в оплаті у розмірі 50 відсотків. У разі надання послуги невідкладно, застосовується надбавка в оплаті у розмірі 100 відсотків. У разі незгоди заявника з визначеними тарифами, кошторис послуг визначається окремим договором. Експертний висновок видається після сплати визначеного кошторису вказаної послуги.
Для одержання дозволу власник (орендар) подає відповідному органу державного пожежного нагляду заяву за встановленим зразком, матеріали оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об’єкту чи приміщення, а для одержання дозволу на оренду приміщень — також копію договору оренди.
Орган державного пожежного нагляду протягом п’яти робочих днів з дня подання заявником документів приймає рішення про видачу дозволу або про відмову у його видачі у разі виявлення фактів порушення правил пожежної безпеки, що може призвести до виникнення пожежі або перешкод при її гасінні та евакуації людей. Копія обґрунтованого рішення про відмову у видачі дозволу надсилається заявникові.
Власник (орендар) може оскаржити рішення про відмову у видачі дозволу або його скасування до вищестоящого органу державного пожежного нагляду або арбітражного суду (суду).
За збитки, яких зазнали юридичні чи фізичні особи внаслідок обґрунтованої відмови у видачі дозволу або його скасування, органи державного пожежного нагляду відповідальності не несуть.
До укладення договору оренди пропонуємо орендарю звернутися в органи державного пожежного нагляду для одержання експертного висновку, в якому будуть вказані всі порушення щодо пожежної безпеки в запропонованому приміщенні. У залежності від кількості порушень, а також порушень, для усунення яких необхідні великі матеріальні затрати, орендар може заключити договір оренди з урахуванням вказаних протипожежних заходів, відповідальності тієї чи іншої сторони за виконання протипожежних заходів або усунення порушень.
У разі недомовленості сторін, орендар може не заключати договір оренди а знайти приміщення, яке буде відповідати вимогам і нормам правил пожежної безпеки.
В договорі оренди необхідно визначити відповідальність сторін за виконання конкретних протипожежних заходів, додержання правил пожежної безпеки та дотримання протипожежного режиму.
Завчасно до закінчення терміну дії дозволу необхідно знову звернутися в органи державного пожежного нагляду для його подовження.