В Українському домі триває IX щорічна фотовиставка газети «День». Цього разу тут представлена рекордна кількість робіт — понад 200, а участь у фотоконкурсі взяли 220 фотографів з усієї України. Щодня просторими залами вздовж кольорових і чорно-білих, радісних і печальних, панорамних і портретних «клаптиків» українського життя проходило безліч людей. За два дні до закриття фотовиставки (30 вересня) нам приємно було зустріти тут відомих українців: Миколу Жулинського, Степана Хмару, а також Івана Дзюбу з дружиною Мартою, які поділилися з нами враженнями від фоторобіт.
Микола ЖУЛИНСЬКИЙ , академік, літературознавець:
— Я не вперше бачу виставку, яку організовує газета «День», і можу сказати, що вона складається з сигналів доволі високої естетичної якості — про наш час, про наш сьогоднішній день. Вони мене і смішать, і дивують, і радують, і засмучують. Уся палітра емоцій і переживань, яка може траплятися і трапляється в нашому житті, — уся вона тут зафіксована. Хоча переважає позитивне, те, що викликає усмішку і радість. Я радію, що це життя має такі нюанси. Фотографи подають такі несподівані ракурси, що хочеться запитати: невже ця мить життя і справді вловлена, невже це не організовано? Я одного разу навіть засумнівався і запитав одного з ваших фотографів... Хоча насправді зрозуміло, що таке організувати неможливо.
Ви творите літопис життя. Через ваші фотовиставки життя постає у різноманітних гранях. Залишається вражатися, які ми цікаві для цього світу і який цей світ цікавий для людей. Я нещодавно повернувся з Волинського університету, який, до речі, має вже статус національного. Я знаю, що ви привозили свою виставку і туди. Добре, що ви не замикаєте її в Києві й що вона мандрує всією Україною.
Особисто для мене найбільш цікаве звичайне, реальне життя України. Політика у цих фотороботах виявляється доволі часто в гротескному плані, не пієтетному, а начебто це прискалене око дивиться з іронією, іноді — з сарказмом, а іноді — з доброю усмішкою.
Я вважаю, що фотовиставка газети «День» — це ваш бренд. Так ненав’язливо говорити про свою газету треба вміти... Молодці, що до цього додумалися. Вітаю!
Степан ХМАРА , екс-народний депутат України:
— Виставка дуже гарна. Найбільше мене вразила фотографія, присвячена Голодомору. Надзвичайний знімок. Там стоїть старенька жінка посеред свічок. І в очах, і у виразі обличчя, і в складених руках (видно, що натруджених за життя) до молитви з неймовірною тугою передана вся глибина трагедії нашої нації, пов’язана з Голодомором. Тут фотограф вловив момент глибинного сприйняття тієї трагедії в образі цієї жінки. Насправді ще ні світ, ні, тим більше, наше суспільство не сягнуло глибини того, що сталося в 30-х. Як на мене, це найбільша трагедія з усіх трагедій, які траплялися за всю історію людства. Бо ніде так сплановано не знищувалися мирні люди в мирний час.
Іван ДЗЮБА , письменник, публіцист:
— Виставка настільки різноманітна, багата, що визначити свого фаворита дуже складно. Виставка свідчить, по-перше, про те, що фотографування на такому рівні має свої мистецькі виміри. Це не просто ілюстрація, це інтерпретація явищ життя, спроба зрозуміти і подати людину. По-друге, відчувається багатоманітність виявів життя. Тут і політичний спектр, і побутовий, і гумористичні ситуації, характерні людські типи. Коли все це бачиш, збагачується уявлення про життя.
Гран-прі часто беруть гострі, актуальні фотороботи (наприклад, цього року робота-переможець присвячена Ожидівській техногенній аварії. — Прим. ред. ), тому що вони зачіпають болючі сторони людської свідомості. Там велике емоційне навантаження. Багато на виставці представлено робіт, які з цієї точки зору можна було б назвати переможцями. Але в даному разі я б зупинився на тих роботах, які подають побутові речі. Є цікаві людські портрети, цікаві комічні ситуації. Їх і треба відзначати. У таких роботах більше вічного, бо політичні ситуації приходять і відходять, а такі речі залишаються.
Бажано, щоб у фотороботах поєднувалися змістовність і емоційність. Важлива також майстерність фотографа. Коли є змістовність і майстерність, то емоційність неминуча.
Марта ДЗЮБА :
— Виставка дуже гарна, різноманітна і різнопланова. Мені подобаються багато робіт. Складно якусь із них назвати найкращою. Зокрема, мені дуже сподобалися дитячі фотографії.
Взагалі, особисто мені побутові сюжети у фотороботах подобаються значно більше, ніж зображення політиків. На них більш приємно дивитися. Хоча роботи з образами політиків теж дуже цікаво зроблені. Але від політики справді вже всі трохи втомилися.