Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Справа Гонгадзе» слухатиметься без преси

24 січня, 2006 - 00:00

Учора Апеляційний суд Києва частково задовольнив клопотання адвокатів обвинувачуваного у вбивстві Георгія Гонгадзе Миколи Протасова та Генпрокуратури стосовно закритого режиму слухання справи. Адвокат Протасова заявив, що його підзахисний «хворобливо реагує на відеозапис і спроби представників ЗМІ отримати інтерв'ю». «У нього погіршується стан здоров'я і підвищується артеріальний тиск. За таких обставин слухання справи може затягнутися на невизначений термін і зашкодити всебічному та об'єктивному розгляду справи», — додав адвокат.

Аби не бентежити обвинувачуваного, журналісти тепер не зможуть бути присутні на засіданні під час допиту підсудних та свідків, які «можуть давати інформацію, що становить державну таємницю». Також колегія суддів заборонила фото- та відеозйомку судового процесу. За словами голови колегії суддів Ірини Григор'євої, це порушує права учасників процесу, і зйомка може проводитися лише за їхньої згоди. Водночас суд зобов'язався інформувати журналістів про хід судових слухань.

Адвокат Лесі Гонгадзе Андрій Федур заявив, що не бачить законних підстав видворяти пресу із залу. За його словами, серед прочитаних ним матеріалів справи на жодному документі немає грифа «секретно». «Для тих, хто хоче закрити процес, повідомляю, що їм це не вдасться. На наступне судове засідання я сам принесу із собою відеокамеру, і закон мені цього не забороняє», — сказав Федур. Він також висловив здивування, чому секретність свідків визначає МВС, а не СБУ.

Учора ж суд відхилив клопотання Андрія Федура про виклик як свідків у цій справі колишнього майора Держохорони Миколи Мельниченка та екс-президента Леоніда Кучми. Федур також вимагав викликати до суду екс-голову СБУ Леоніда Деркача, спікера Верховної Ради Володимира Литвина, заступника генпрокурора Віктора Кудрявцева, голову Верховного суду Василя Маляренка, депутата Григорія Омельченка та Президента Віктора Ющенка.

Суддя пояснила своє рішення про відхилення клопотання тим, що вважає його передчасним, але не виключила можливості викликати свідків під час подальшого судового розгляду.

«У цій ситуації найвищі судові інстанції — Мін'юст та керівництво Верховного Суду України — мають виробити оптимальний формат проведення даного судового процесу, вжити заходів для його публічності та відкритості, — сказав у коментарі для «Дня» директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир ФЕСЕНКО. — Цього вимагає суспільство, це один із боргів по політичному минулому, з яким треба розрахуватися. Повної відкритості, напевно, бути не може, тому що дійсно можуть бути державні таємниці. Мін'юст і Верховний Суд мають визначити, де і в яких випадках повинно відбуватися закрите засідання, і тоді буде зрозуміло, що це не свавілля судді або когось іще.

Можливо, в цій справі ми й не дізнаємося всієї правди, оскільки кілька основних фігурантів уже померли. І все- таки у «справі Гонгадзе» є надія відновити справедливість, покарати вбивць і спробувати все-таки з'ясувати, кому була потрібна смерть Гонгадзе. І тут боятися правди не треба, інша справа, що треба відділити зерно від полови. Треба спробувати відділити правду, хай би якою гіркою вона була, від політичних інсинуацій, від штучної прив'язки до виборів. Тут повинен торжествувати закон, а не політичні інтереси».

Олена ЯХНО, «День»
Газета: