Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Столичне мiстобу дiвництво «без комплексiв»

30 серпня, 2002 - 00:00

Оскільки журналісти останнім часом стали часто турбувати запитаннями Головне управління містобудування з приводу реконструкцій, що кардинально змінюють обличчя Києва, його голова Сергій Бабушкін ухвалив рішення зібрати столичні ЗМІ для грунтовної бесіди. Вийшла вона різкою (з боку преси) й узагальненою (з боку головного архітектора) одночасно. Виразно повідомиди лише про грандіозні містобудівні плани на майбутнє: спроектувати і спорудити оригінальний трирівневий торговий центр у районі вулиці Лукашевича, «вирішити» вулицю Еспланадну, Жилянську, Привокзальну площу, потім узятися за Борщагівку, побудувати по місту міні-вокзали (зокрема, один у районі ресторану «Дубки»). Торкнуться зміни вулиць Великої Васильківської, Антоновича — у контексті комплексу реконструкційних робіт на Стадіонній площі. Уже не кажучи про те, що, за словами головного архітектора столиці, реконструкція Майдану — це тільки самий початок гігантської роботи: її логічним продовженням стануть Європейська площа (особливу увагу приділять Українському дому і філармонії), завершення будівництва на Бессарабці, Михайлівській і Софійській площах. Основні деталі ж самого Майдану (зокрема, головний фонтан), швидше за все, буде завершено до Дня Києва наступного року; паралельно будуть замінювати ті елементи, які на сьогодні «не дуже добре зарекомендували себе у роботі». Особливий акцент робили на «комплексному підході» до всіх реконструкцій — з хаосним будівництвом, стверджує він, уже давно покінчено. Той же транспортний колапс у районі Бессарабського ринку (виникнення якого передрікають багато архітекторів), за його словами, — нонсенс, оскільки вищезазначена комплексність дозволить його уникнути. Визнавши, щоправда, те, що з’являється комплексність «з голови».

Журналістів же наполегливо цікавило питання з гучним будівництвом фітнес-центру в районі «Софії Київської», затвердженого минулого року Управлінням охорони пам’яток історії, культури та історичного середовища міськадміністрації. На думку С. Бабушкіна, проблема дещо надумана, оскільки водомісткість центру (басейни на 240 і 17 кубометрів) не є загрозою для близько розташованих до нього споруд, тим більше, що проектом, за його словами, передбачено серйозні захисні заходи на випадок можливих втрат води. При цьому, однак, чомусь назвавши порушену столичною прокуратурою кримінальну справу (стосовно посадових осіб Київміськадміністрації за фактом перевищення влади, що «призвело до тяжких для державних інтересів наслідків»)... «абсолютно нормальним явищем». Нагадаємо, до речі, що не так давно голова Управління охорони пам’яток Руслан Кухаренко затвердження проекту горезвісного фітнес- центру всіляко заперечував.

Загалом, журналістів закликали не судити суворо заздалегідь — почекати з оцінками поки ще потенційних реконструкцій до моменту їхнього завершення. У виданому прес-релізі й зовсім ненав’язливо проводилася паралель між критикою на адресу Майдану, «співбатьком» якого є С. Бабушкін, і розгромною статтею сучасника архітектора Городецького, який не сприйняв модернізм його Будинку з химерами. «Можливо, майдан Незалежності чекає та ж доля», — свідчив прес-реліз. Порівняння, м’яко кажучи, недоречне. Одна справа — окремо взятий будинок, інша — тотальна зміна архітектурного середовища.

Наталія МЕЛЬНИК, «День»
Газета: