Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Стрибки недовiри

9 червня, 2005 - 00:00

У суспільстві ще не встигло вщухнути обурення різкою ревальвацією гривні, проведеною в квітні Нацбанком. А експерти починають говорити про те, що є підстави чекати чергового «ревальваційного стрибка». Зокрема, так вважають експерти Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД). «Певні ознаки вказують на те, що незабаром в Україні може відбутися ще один стрибок курсу... Незважаючи на стабілізацію обмінного курсу гривні й запевнення уряду та НБУ підтримувати його на рівні 5,05 грн./$1, дуже ймовірно, що подальше зміцнення гривні відбудеться в червні-липні», — повідомив учора Центр.

На думку його експертів, такий прогноз дозволяє зробити оцінка обсягів торгів на Українській міжбанківській валютній біржі, які після квітневого зміцнення гривні істотно не змінилися й досі на 50% більші, ніж за аналогічний період минулого року. «Частково це пояснюється певною інерцією економіки та неможливістю докорінно змінити потоки зовнішньої торгівлі. Проте й фахівці НБУ, й західні експерти впевнені, що реальне зміцнення триватиме», — зазначено в прес-релізі.

Про що свідчить цей прогноз? Передусім можна відзначити певну недовіру експертного співтовариства до декларацій НБУ. Для недовіри є всі підстави, тому що Нацбанк не поспішає зробити надбанням громадськості валютно-курсову політику, яку він проводить. У діючому бюджеті цього року закладено курс 5,1 грн/1$. Але прогноз оновленої Ради Нацбанку ще не був опублікований, та й невідомо взагалі, чи засідав цей орган.

Тим часом експерти також вважають надто оптимістичними прогнози уряду України стосовно розвитку економіки 2006 року. На думку фахівців Інституту економічних досліджень і політичних консультацій, проект «Основних напрямків бюджетної політики на 2006 рік» (Бюджетна резолюція) дає підстави в черговий раз чекати формування державного бюджету зі значною часткою соціальних витрат.

Як вважає науковий співробітник відділу державних фінансів інституту Наталя Лещенко, планований дефіцит держбюджету-2006 (до 2% ВВП) небажаний. На її думку, наявність дефіциту для фінансування постійних соціальних витрат суперечить цілям стабільності й створює додаткові передумови для зростання цін. «Можна назвати декілька випадків, коли наявність дефіциту виправдана, але ситуація в Україні під такі випадки не підпадає. Доцільність дефіциту бюджету за останні два роки сумнівна», — зазначила Н. Лещенко. Вона вважає, що в разі більш низьких темпів економічного зростання існує ймовірність виникнення додаткового дефіциту, що може призвести до збільшення держборгу або зниження витрат.

За словами іншого експерта Інституту Вероніки Мовчан, більш реалістичним 2006 року виглядає зростання ВВП на 6,4%, тоді як поточного — близько 7%. Вона також вважає, що нинішнього та наступного року не варто чекати зростання українського експорту. «Якщо минулого року експорт домінував, то сподіватися, що це триватиме цього й наступного рокiв, не можна. Ми вже бачимо, що темпи зростання імпорту випереджають темпи зростання експорту. Крім того, в країні тенденція довгострокової ревальвації», — зазначила В. Мовчан.

Щоправда, в банківських колах, найбільш не зацікавлених у різкій ревальвації гривні, вірять, що в діях Нацбанку переважатиме здоровий глузд.

Як сказав «Дню» директор департаменту казначейських операцій банку «Фінанси і Кредит» Андрій Войтенко, для ревальвації гривні немає економічних передумов. На його думку, курс нині не може вважатися таким, що вільно утворюється, тому принципова позиція Національного банку щодо заборони зростання гривні залишиться цього року незмінною. «Я не можу погодитися з прогнозами стосовно ревальвації гривні й упевнений, що до кінця 2005 року ми перебуватимемо на позначці вище нiж 5 грн./$1», — сказав Войтенко. Більш того, на його думку, до осені навіть можливе невелике зростання. Негативний ефект від різкого зміцнення гривні буде з відкладеного переходити в реалізований у вигляді стимулювання імпорту, скорочення профіциту зовнішньої торгівлі, вважає банкір. За його словами, це даватиметься взнаки дедалі більше й стане додатковим аргументом на користь відмови від подальшого зміцнення курсу.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, Петро ІЖИК, «День»
Газета: