Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Суд іде...

30 листопада, 2004 - 00:00
НА ФОТО У ЦЕНТРІ — ГОЛОВА ВЕРХОВНОГО СУДУ ВАСИЛЬ МАЛЯРЕНКО / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА / «День»

Верховний Суд України вчора вранці розпочав розгляд скарги довіреної особи кандидата на посаду президента Віктора Ющенка, народного депутата Миколи Катеринчука «на бездіяльність Центрвиборчкому, дії із встановлення результатів повторного голосування щодо виборів президента 24 листопада», а також на рішення комісії про оголошення президентом Віктора Януковича. Справу розглядає весь склад судової палати у цивільних справах Верховного Суду. ЦВК уповноважила представляти її інтереси на засіданні в Верховному Суді членів комісії Валерія Бондика, Юрія Донченка, Ігоря Качура, Михайла Охендовського та Марину Ставнійчук. Серед представників команди Віктора Януковича в залі суду присутня його довірене особа в ЦВК, народний депутат Степан Гавриш.

Те, наскільки важливий цей судовий розгляд, найкраще ілюструє та кількість іноземних журналістів, які прибули до залу засідань ВСУ. Чехи та японці, іспанці й американці, казахи та росіяни, а також представники ще, н апевно, з десятка країн, не кажучи вже про українських служителів «четвертої влади» вщерть заповнили маленький зал засідань Верховного Суду. А потім — під час перерви — вели ким натовпом навалювалися на політиків і членів ЦВК, які виходили із залу, вимагаючи коментарів. Інтерес зрозумілий — хоча своїм рішенням ВСУ і не може прямо назвати ім’я переможця виборчих перегонів, проте від його вердикту рішення, хто буде новим главою української держави, залежить значною мірою.

У першій частині засідання Верховний Суд заслухав клопотання представників Віктора Ющенка щодо залучення документальних д оказів і свідків у ході розгляду скарги на дії Центрвиборчкому. Верховний Суд задовольнив клопотання представників Ющенка й ухвалив рішення залучити до матеріалів справи низку рішень апеляційних судів Києва, Миколаївської й Одеської областей, що стосуються порушень, допущених під час голосування у другому турі 21 листопада.

Морально підтримати свої команди до будівлі ВСУ прийшли прихильники обох кандидатів. Щоправда, представників Ющенка, судячи з колірної гами мітингу, було вдесятеро більше. Здивування при цьому викликав той факт, що засідання відбувалося в одному приміщенні ВСУ, а пікетували зовсім інше. Але це зовсім не заважало засіданню, а швидше навпаки.

Якщо стисло підсумувати окреслені з самого початку засідання позиції сторін, то представники Віктора Ющенка поставили акцент на тому, щоб надати якнайбільшу кількість доказів того, що в ході голосування в другому турі допустили безліч порушень. Серед названих ними фактів деякі просто вражають. Так, зі слів довіреної особи Віктора Ющенка, народного депутата Юрія Кармазіна, на одній із виборчих дільниць у Луганській області список виборців нараховував 52 особи, а проголосували — понад 2000 (!!!). Протилежна сторона — представники Віктора Януковича — акцентувала на «букві закону», тобто на тому, що терміни та процедури подачі скарг на ті чи інші порушення були порушені, а відповідно — сумніватися в рішенні ЦВК немає підстав.

Судячи із кількості всіляких доказів, наданих позивачем, які доведеться розглянути Верховному Суду, засідання можуть тривати кілька днів, а на думку деяких експертів — і тиждень. На момент верстки номера ніхто не брався прогнозувати, якими будуть результати розгляду. Кожна зі сторін заявила про впевненість у своїй правоті. На думку Юрія Кармазіна, якщо виходити з наданих їхньою стороною доказів, можна прогнозувати стовідсотковий виграш. Водночас народний депутат повідомив журналістiв про наявну в нього інформацію про колосальний тиск на суддів Верховного Суду з боку окремих представників виконавчої влади. Свої надії прихильники Ющенка пов’язують із тим, що досі ВСУ мав репутацію незаангажованої інституції. На запитання журналістів, чи задовольниться команда Ющенка будь-яким рішенням ВСУ, Юрій Кармазін відповів, що їх влаштує лише законне рішення. Одночасно представник Віктора Януковича в Центрвиборчкомі Степан Гавриш заявив, що, на його думку, немає жодних юридичних підстав скасовувати рішення ЦВК від 24 листопада. При цьому, на його думку, рішення ВСУ повинне бути правовим, а не політичним. «Політичне рішення здатне підірвати ситуацію в країні», — переконаний Степан Гавриш.

Володимир СОНЮК, «День»
Газета: