Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Своя частка»

Правку бюджету буде продовжено
17 травня, 2003 - 00:00

Бюджетна криза, що розпочинається, продовжує залишатися одним з головних пунктів у взаємодії уряду й парламенту. У четвер голосами «більшості», але лише з другого заходу, парламент прийняв у першому читанні урядовий законопроект про внесення змін до держбюджету на 2003 рік. Проте голосування не внесло цілковитої ясності в основну проблему нинішньої бюджетної дискусії: чи набере чинностi норма закону про підвищення з другого півріччя мінімальної заробітної плати до 237 гривень?

Верховна Рада двічі відхилила законопроект, запропонований урядом (уперше він набрав 167 голосів, удруге — 171 голос). Та ж доля і в проекту постанови бюджетного комітету Верховної Ради, в якому пропонувалося прийняти урядовий законопроект у першому читанні, виключивши з нього норму про припинення введення з 1 липня мінімальної зарплати в 237 грн. Після цього у голови Верховної Ради Володимира Литвина зібралися на нараду лідери більшості. Можливо, було включено важіль співпраці, розглянуто різні варіанти наслідків її припинення. Як повідомив після цієї наради лідер депутатської групи «Демократичні ініціативи» Степан Гавриш, було відпрацьовано проект постанови, який лідери фракцій більшостi підписали. При цьому, за словами Гавриша, уряд узяв на себе зобов’язання до другого читання (його намічено провести 22 травня) вирішити питання про підвищення мінімальної заробітної плати до 237 грн. і переглянути ряд інших проблемних питань. Проте в проголосованому законопроекті пропонується припинити передбачене законом підвищення мінімальної зарплати з 1 липня 2003 року.

Нагадаємо, підмітаючи бюджетні засіки, уряд знайшов 1,424 млрд. грн. для збільшення витрат на соціальні програми, підтримку сільгоспвиробників, а також на введення мінімальної зарплати в розмірі 185 грн. і поетапного відновлення співвідношень в оплаті праці (говорячи по- людськи, щоб, наприклад, лікар отримував більше, ніж санітар). Джерела для цього знайдено, зокрема, за рахунок удосконалення чинного податкового законодавства, що дасть можливість додатково залучити до держбюджету цього року 535,6 млн. грн. Пропонується також збільшити деякі ставки акцизного збору (234 млн. грн.). Підвищується розмір рентної плати за нафту і газ, вводиться рента на газовий конденсат. Усього ж доходи і витрати держбюджету на 2003 рік виростуть за пропозицією уряду на 2,4 млрд. грн.

Коментуючи підсумки голосування з поправок до бюджету, перший віце-прем’єр і міністр фінансів Микола Азаров відзначив, що депутати, які проголосували за урядову постанову, тим самим підтримали істотне посилення соціальних функцій держави. М. Азаров підкреслив, що «основне навантаження з наповнення бюджету понесуть галузі, що працюють надприбутково від експлуатації ресурсів фактично всієї держави». За словами М. Азарова, основна ідея, закладена в пропозиції уряду, полягає в тому, щоб «знайти додатковий фінансовий ресурс» на ці цілі, зокрема, «за рахунок введення додаткових акцизів на такі товари, як вино, горілка, сигарети, пиво». Але головну суму, за інформацією Азарова, буде знайдено «внаслідок (підвищення. — Авт. ) рентної плати на нафту і газ, там, де у нас надрентабельність, надприбутковість, і ми забираємо ці гроші у підприємств, які працюють з хорошим прибутком, використовують особливості ренти, особливості родовищ. Це право держави», — додав він. Азаров підкреслив, що уряд вважає необгрунтованим підвищення з липня мінімальної зарплати в Україні до 237 грн. в місяць. «Хоч як би це непопулярно звучало, 237 грн. — необгрунтовано, це тягне нас в інфляційний виток. Цей показник сьогодні необгрунтований і буде тоді, коли в бюджеті буде достатньо фінансових ресурсів», — підкреслив він. За його словами, з цією думкою погодився і Президент України Леонід Кучма.

Однак голова парламентського бюджетного комітету Верховної Ради Петро Порошенко заявляє, що збирається зробити все можливе для збереження в 2003 році норми про введення мінімальної зарплати в 237 грн. На його думку, комітет «знайде ресурси і зробить все можливе» для збереження цього показника, повідомляє Інтерфакс-Україна. Ось тільки чи принесе це користь українським платникам податків? Чи не призведе це до сплеску інфляції? Асоціація сприяння обігу алкоголю і тютюну і без того виступила з досить різким протестом проти підвищення акцизів, передбачаючи нарощування контрабанди й імпорту. Про великі можливі втрати також заявили газо- і нафтовидобувні компанії. Як сказав «Дню» експерт Інституту реформ Юрій Змій, у структурі собівартості українських товарів енергоносії займають перші місця, тому підвищення ренти на нафту і газ, як він вважає, також може потягнути інфляційний ланцюжок. По суті, проблему мінімальної зарплати сьогодні не вирішено: грошей на її підвищення немає, а їх посилений пошук може призвести до знецінення зарплати, що підвищується. Виходів, як і раніше, два: або чітко сказати виборцям, що 237 гривень мінімуму — нереально, або — приймати новий бюджет.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: