Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Темна» облігація

Новий метод «затикання дірок» бюджету
23 червня, 2010 - 00:00

Наприкінці цього тижня закінчується визначений урядом термін подання підприємствами заявок на відшкодування податку на додану вартість за допомогою так званих ПДВ-облігацій. Емісія цих цінних паперів — один з головних заходів уряду, спрямованих на стабілізацію й навіть розвиток фінансового сектора. А його вагомість для країни можна порівняти лише зі значенням переговорів з Міжнародним валютним фондом. За задумом авторів ідеї ПДВ-облігацій, цей захід має допомогти державі ліквідувати борг вітчизняному бізнес-середовищу, поліпшити підприємницький та інвестиційний клімат у країні. Підприємства отримують шанс наростити вимиті платежами щодо ПДВ обігові кошти, зберегти ринки збуту та робочі місця. Банки й торговці цінними паперами можуть на цій справі щось заробити.

Утім, настільки гладко виходило лише на папері, тобто в постанові Кабміну від 12 травня. Бізнес поки що в цю урядову ідею не дуже повірив. Як повідомив заступник глави ДПАУ Олексій Любченко, до 17 червня українські підприємства погодилися на конвертацію державного боргу в державні облігації лише 5,2 мільярда гривень, тоді як ОВДП планується випустити на 19,5 мільярда. Заявки подали всього 809 підприємств. Що відлякує решту платників ПДВ?

Ці питання хвилювали учасників круглого столу «Чи вирішить емісія облігацій проблему відшкодування ПДВ?». Відкриваючи його, заступник глави парламентського комітету з податкової й митної політики Микола Катеринчук зазначив, що сьогодні, за оцінками більшості підприємців, «влада не справляється з адмініструванням цього податку». Він упевнений, що питання про реальність конвертації боргу з ПДВ в облігації та про автоматичне його відшкодування слід вважати риторичними, оскільки відповідей на них поки не існує.

Втім, у реального сектора економіки облігації, в умовах безвихідності ситуації з ПДВ, все ж таки породжують якісь надії. Як розповів Юрій Атанасов, генеральний директор Centravis Holding, компанія створила внутрішню систему, що виключає будь-які трансакції, здатні викликати підозру в податкових органів з погляду адміністрування ПДВ. А в результаті все одно утворилося 170 мільйонів гривень неповернення та 116 мільйонів простроченої заборгованості. Це ставить під питання подальшу діяльність компанії, в якій дві тисячі працівників. «Ви запитаєте в мене, якою є наша реакція на ПДВ-облігації, — говорить генеральний директор і відповідає: — Та що завгодно дайте, не те що облігації... Який дисконт? Потім розбиратимемося... У такій ситуації ми опинилися».

Начальникові департаменту моніторингу адміністрування платежів Мінфіну Світлані Воробей випала нелегка доля представляти на цій дискусії своє відомство. Відзначивши, що ПДВ — це «дуже болісне питання як для держави, так і для бізнесу», вона назвала обговорювану постанову уряду його (уряду) «першим кроком на шляху вирішення питання зменшення сум невідшкодованого ПДВ або заборгованості держави перед бізнесом і переходу до автоматичного відшкодування ПДВ у майбутньому...». Воробей навіть пообіцяла, що всі питання, які порушуються під час дискусії, стануть основою для доопрацювання не зрозумілої поки що ринком урядової постанови й ухвалення додаткових рішень.

Валерій Гладкий, генеральний директор аналітичного центру «Бюро економічних і соціальних технологій», зазначив, що проблему починають «заговорювати». На його думку, емісія облігацій проблему повернення ПДВ не вирішить уже тому, що справа не в ній, а в бюджеті країни, який і цього року викликає сумніви в МВФ і не дозволяє уряду взяти у Фонду кредит. Експерт назвав нереальним дефіцит бюджету, який закладає уряд. Невідшкодування ПДВ, на його думку, «було й залишиться засобом затикання цієї дірки». Гладкий не чекає, що випуск облігацій гарантує завтрашній перехід до автоматичного відшкодування ПДВ. І запитує: а кому вигідна настільки низька (5,5%) прибутковість цих облігацій в умовах, коли ринкова ставка банківських кредитів 23%? Різницю, як вважає експерт, держбюджет «вилучить у експортерів». «А падає експортер — падає економіка», — підсумовує Гладкий.

«Усі ми тут у темі, але, на жаль, не в частці», — сказав, відповідаючи на запитання, кому вигідно, народний депутат Сергій Власенко. Він не бачить в обговорюваній постанові уряду ні прозорості, ні послідовності. Для облігацій у нього є термін — «ерзац». «Усі чудово розуміють, що відшкодувати ПДВ таким чином неможливо», — говорить народний депутат і стверджує, що «в нинішніх умовах податкова робитиме все, щоб не підтверджувати підприємствам ПДВ — у неї просто немає іншого виходу». «Темнішої ситуації, аніж випуск ПДВ-облігацій, просто не існує», — вважає Власенко. Він розповідає, що в комерційних банках називають реальним дисконтом на ці облігації 35—50%. «І 50% — це те відшкодування, яке реально може отримати бізнес від уряду», — запевняє Власенко. Але кого це влаштує й врятує.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: