Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Тіньову приватизацію лікуватимуть легальністю

3 липня, 2001 - 00:00

— Євгене Кириловичу, комісія з перевірки холдингів, яку ви очолюєте, вже має попередні результати?

— Попередні результати є, але я б не хотів, щоб Президент дізнавався про них не з офіційної доповіді, а з газет. Скажу лише, що при перевірці холдингів ретельно вивчаються тіньові, замасковані механізми відчуження державного майна. Формально воно є законним, але, скажімо так, не зовсім чесним. Саме наша комісія має доповісти Президенту, хто за всім цим стоїть.

— У комісії достатньо повноважень, щоб дізнатись, хто за цим стоїть? Ось Фонд держмайна, наприклад, не може досі з’ясувати, хто придбав держпакети за тіньовими схемами.

— Повноваження комісії досить широкі, щоб розбратися в усьому. Визначено чітко коло об’єктів, які будуть перевірятись. Зараз уже видно, що це коло слід буде розширити. В перевірки будуть взятi деякі промислові гіганти. Тому що там відкривається багато чого такого, про що суспільство поки що не знає, але воно має знати.

— Метою комісії є повернення «тіньових» пакетів акцій у державну власність?

— Наша головна мета ширша. Якщо сказати коротко — навести порядок у такій важливій справі, як управління державою своїми частками акцій. Перекрити всі тіньові механізми перебирання державної власності у приватні руки. І найголовніше — не допустити таких випадків, коли перебравши шляхом різних маніпуляцій державний пакет, а інколи навіть повністю підприємство, не вкладаючи жодної копійки ні в розвиток, ні у відновлення, вимиваються до останнього обігові кошти, добиваються основні фонди. І такі власники зовсім не думають про людей, які на підприємстві працюють. Тобто це питання соціально- економічного характеру.

— Порядок, про який ви говорите, буде наводитися під час мораторію на відчуження майна?

— Значною мірою мораторій на примусове відчуження державного майна був ініційований Президентом саме для цього. Таке рішення було прийняте після глибокого аналізу ситуації, що склалася. І перевірки холдингів — це, звичайно, один iз елементів вирішення цієї проблеми. @=> Закінчення на 2-й стор.

— Чи не здається вам, що в тіньовій приватизації є і позитивний момент? Адже приватна власність у будь-якому разі ефективніша за державну.

— Безумовно, держава має поступово відходити. Але при одній єдиній умові: об’єкти, які приватизуються, мають ставати більш ефективними. Проте коли після приватизації об’єкт працює гірше, і особливо це відчувають люди, які працюють на підприємстві, то тоді сенс у такій приватизації втрачається. Тобто треба перш за все шукати ефективного господаря, а не того, хто насамперед найбільше заплатить за той чи інший об’єкт.

Свою думку iз цього приводу «Дню» висловив також голова Фонду держмайна Олександр БОНДАР .

— Олександре Миколайовичу, чи виконують, на вашу думку, холдинги ту функцію, для якої свого часу створювалися?

— Ми весь час це питання ставимо перед Кабінетом Міністрів. Позиція Фонду така: за час існування холдингів практика довела, що їхнє існування недоцільне у більшості випадків. І нинi ми дуже велику надію покладаємо на комісію, яку очолює секретар РНБО. Вона почала перевірку холдингів. Я знаю, що їздили в Кривий Ріг нещодавно, перевіряти «Укррудпром», скоро зроблять висновки iз їхньої діяльності. Я думаю, що там буде виявлено безліч порушень, а може й криміналу. Тоді вже буде більш радикальні рішення приймати Кабінет Міністрів. Тому що це нонсенс, коли підприємство працює прибутково, нараховуючи дивіденди, але його акції входять до складу холдінгів, і ці холдинги збиткові. При чому кожного року їхня збитковість нарощується. Невідомо тоді, навіщо вони існують. В більшості випадків це просто працевлаштування окремих осіб, керівників, які iз цього, як кажуть, живуть, але це не має ніякого сенсу для економіки.

— Тобто ви виступаєте за розформування холдінгів?

— Це питання обговорюється, але його треба дуже ретельно проаналізувати й зробити висновки. Це буде дуже складна робота. Будуть проаналізовані перевірки всіх холдингів.

— Вже проведено перевірку «Укррудпрому». Якою буде доля цього величезного об’єднання?

— Щодо «Укррудпрому» є багато аргументів, що це все ж таки єдиний технологічний ланцюжок, і його розривати не можна. Хоча ще раз скажу, рішення буде прийматись на рівні керівництва Кабінету Міністрів. Фонд буде лише давати свої пропозиції. А позиція Фонду проста: чим скоріше почнеться легальна приватизація холдингів, у будь-якому вигляді, тим краще. В нинішньому вигляді вони не повинні далі існувати.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: