Схоже, український уряд всерйоз узявся за зовнішню торгівлю. Міністр закордонних справ Арсеній Яценюк орієнтує дипломатичні представництва України на підвищення товарообігу з країнами перебування. Міністерство економіки також стурбоване станом зовнішньоторговельного балансу України. Учора міністр Анатолій Кінах зазначив на прес- конференції: «Залишається проблемою стан зовнішньоторговельного балансу України. За перший квартал поточного року негативне сальдо торгівлі товарами і послугами в країні склало «мінус» $1,4 мільярда». За словами міністра, поліпшення зовнішньоторговельного балансу вимагає серйозної роботи з боку уряду щодо удосконалення експортної політики, створення умов для захисту споживчого ринку, підвищення конкурентоспроможності українських товарів.
У принципі, уряд і не повинен чекати, доки опозиція вкаже йому на ті чи інші промахи. Їх треба бачити, аналізувати, усувати. А ще добре було б глибше розуміти те, що відбувається, і не робити поспішних висновків. Це відноситься, зокрема, й до нинішньої ситуації в зовнішній торгівлі, де по суті немає особливих провалів.
Досить сказати, що коефіцієнт покриття експорту імпортом склав за січень — березень 0,83, тоді, як у першому кварталі 2006 року — 0,82. Тож є навіть певний рух уперед. Природньо, співвідношення експорту та імпорту, на перший погляд, істотно гірше, ніж у січні — березні 2005 року, коли цей коефіцієнт становив 1,11. Але, вдумаємося, тоді українська економіка своїми товарами практично кредитувала економіки інших країн. Тепер же — навпаки. І що ми від цього втрачаємо? Питання для будь-якого економіста, безумовно, риторичне.
Більш того, у цьому році, як зазначають експерти, різко зблизилися темпи зростання експорту та імпорту. Практично вони вирівнялися як щодо товарів, так і щодо послуг. Рік тому розрив у динаміці зростання становив 25,3% на користь імпорту. Цього року рівновага зумовлена тим, що темпи зростання експорту товарів і послуг піднялися більше ніж на порядок (з 1,5% до 28%), а рух імпорту залишився майже без змін — 29,6% порівняно з 26,8% у першому кварталі 2006 року.
Тож чи варто так уже сильно турбуватися? Певну тривогу в суспільстві може, звичайно, викликати те, що темпи зростання прибутків і зарплати населення вдвічі поступилися торішнім. Але, хочеться думати, люди в нашій країні поступово дійдуть також і до розуміння того, що життя взагалі, і життя держави зокрема, визначається не лише вмістом гаманця. Навіть у досить заможних сім'ях можуть витрачати гроші бездумно. З іншого боку, в сім'ї, де рахують кожну гривню, можуть правильно вибудовувати пріоритети і досягати більш високих цілей, не утрудняючи себе, скажімо боротьбою з пивним животом або целюлітом на стегнах. У цьому плані рух України також не заслуговує на осуд, оскільки в першому кварталі акцент змістився на інвестиційний попит, і приріст імпорту в основному був спрямований на цю потребу. Тож увозячи різне, у тому числі й високотехнологічне обладнання та прилади, ми розвивали економіку країни, а також її людей, які привчалися користуватися цифровою технікою й іншими досягненнями високих технологій.
Але ми, в принципі, не сперечаємося з міністром економіки і не закликаємо уряд почивати на лаврах. Структуру зовнішньої торгівлі, дійсно, треба постійно вдосконалювати. Тим більше, що експерти передбачають: за підсумками року негативне сальдо поточного рахунку навряд чи буде меншим за торішнє, хоча зведений платіжний баланс матиме більший профіцит, ніж минулого року.
Головна проблема для уряду в області зовнішньої торгівлі наприкінці цього року полягатиме в тому, щоб не дати знову стрибнути газовим цінам, а неминуче мінімальне їхнє підвищення перекрити за рахунок сприятливої кон'юнктури на зовнішніх ринках, яка поки що очікується. У нинішньому році, незважаючи на політичну нестабільність, економічна ситуація багато в чому утрималася завдяки прямим іноземним інвестиціям, які приросли за перший квартал майже на мільярд доларів і майже вдвічі перекрили уповільнення темпів зростання прибутків громадян. Як зазначає експерт «Дня», керівник групи радників розділу Нацбанку Валерій Литвицький, «плата за додаткову економічну динаміку є прийнятною».
У свій актив уряд неодмінно покладе і зняття обмежень на експорт зерна, однак йому потрібно добре запам'ятати, що в бізнесі-середовищі позитивна оцінка цього заходу супроводжувалася критичною ремаркою — краще пізно, ніж ніколи. Щось схоже будуть говорити й тоді, коли Україна нарешті вступить у СОТ. Сьогодні цю тему слід включити до списку невідкладних заходів для вдосконалення зовнішньої торгівлі... А ще експерти пропонують розробити методику визначення обсягів неврахованого (сірого) імпорту для його використання в оцінках платіжного балансу. А чи можна його взагалі звести до мінімуму?