Україна не збирається обмежуватись вирішенням одного короткострокового завдання — виключенням з малопочесного «чорного» списку FATF (Група з розроблення фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей), куди вона потрапила через недосконалість вітчизняного законодавства. Голова Держдепартаменту фінансового моніторингу при Міністерстві фінансів України Сергій Гуржій заявив у вівторок, що Україну можуть виключити з «чорного» списку FATF у лютому 2004 року. Прийняття у 2003 році Закону «Про запобігання і протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом» дозволило нашій країні досягти скасування накладених на неї санкцій, однак Україна, як і раніше, фігурує в «чорному» списку, що негативно позначається на її іміджі.
Безумовно, вирішальним моментом у роботі з відновлення фінансової репутації держави був липневий указ Президента України про вдосконалення і розвиток системи протидії відмиванню «брудних» грошей і фінансуванню тероризму, який встановив конкретні терміни для реалізації повного комплексу заходів. Але, за словами заступника глави Адміністрації Президента України Павла Гайдуцького, зараз є важливим створення цілісної системи протидії відмиванню грошей, отриманих злочинним шляхом, яка гарантувала б наше успішне просування на міжнародні ринки фінансових, банківських, страхових та інших послуг. «Треба, щоб не тільки FATF, але й уся світова спільнота сприймали нас як країну, що має сильну, прозору фінансову систему з ефективним механізмом захисту від таких явищ, як фінансування тероризму і відмивання грошей», — сказав він.
Найвідповідальніше завдання Президент поклав на міжвідомчу робочу групу, що створюється для дослідження методів і тенденцій відмивання «брудних» грошей. За найкоротший період їй доручено імплементувати 40 рекомендацій FATF (вони є обов’язковими для всіх країн), які було прийнято в новій редакції на Берлінському засіданні групи в червні 2003 року. Оновлені вимоги FATF (зокрема, значно розширений перелік суб’єктів, які потенційно можуть стати учасниками сумнівних операцій), зазначив С. Гуржій, стануть основою законопроекту, що готується.
До кінця року уряд повинен створити Єдину державну інформаційну систему щодо запобігання та протидії відмиванню «брудних» грошей, що об’єднуватиме відповідні інформаційні ресурси міністерств і відомств. Поки що з різних каналів департамент фінансового моніторингу отримав близько 30 тисяч повідомлень про сумнівні операції. «Деякі з них проходять аналітичну обробку, решту матеріалів передали до правоохоронних органів», — не конкретизував С. Гуржій. Наприкінці липня керiвник департаменту брав участь як спостерігач у пленарному засіданні Егмонтської групи — організації, що об’єднує фінансові розвідки світу. Держфінмоніторинг, за словами С. Гуржія, зараз внесено до першочергового списку претендентів на членство в Егмонтській групі, що дає шанси для прийняття туди у 2004 році.
Втім, успіхи України у процесі виходу з «чорного» списку поки що практично не позначилися на її співпраці з міжнародними фінансовими організаціями. Результатом переговорів, що закінчилися днями у Вашингтоні, з Міжнародним валютним фондом є чергова відстрочка виділення Україні фінансування в рамках програми «випереджальний» stand-by», повідомив П. Гайдуцький. Каменем спотикання знову став ПДВ: для відновлення фінансування зі сторони МВФ Україні необхідно вирішити проблему відшкодування заборгованості з цього податку і скасувати принаймні половину пільг зі сплати ПДВ. Раніше голова української делегації на переговорах у Вашингтоні Сергій Тігіпко заявив під час інтерв’ю українській службі Радіо «Свобода», що у вересні уряд повторно подаватиме до парламенту дещо змінені пропозиції про реструктуризацію боргів із відшкодування ПДВ. Іншою вимогою МВФ, за словами С. Тігіпка, є прийняття реального, жорсткого бюджету на 2004 рік.