Перед сигналом «стоп», поданим із Секретаріату Президента, зупинився вчора бюджетний процес в Україні. Глава держави повернув до Верховної Ради закон про внесення змін у деякі законодавчі акти з оподаткування, представивши одночасно свої пропозиції.
Нагадаємо, що майже два тижні тому, 17 листопада, парламент ухвалив (245 голосами) названий закон із запропонованими урядом напередодні прийняття держбюджету-2007 податковими новинками. Зокрема, йшлося про систему податкових стимулів для суб’єктів спеціальних економічних зон і територій пріоритетного розвитку. Наступного року передбачене пільгове 5-відсоткове оподаткування дивідендів, які отримують фізичні особи, а також звільнення інститутів спільного інвестування й холдингових компаній від сплати авансового внеску на податок на прибуток.
Спочатку, за словами керівника служби соціально-економічного розвитку Секретаріату Президента Олександра Шлапака, в Президента було десять зауважень до закону, однак після зустрічі з представниками уряду залишилося всього чотири.
Особливої критики Президента зазнало пільгове оподаткування дивідендів. За його словами, їх у 2005 році виплачено 1,7 мільярда гривень. При цьому 150 осіб отримали більше ніж по мільйону, а податок для них, як і для тих, хто заробив важкою працею, в тисячу разів менший і становитиме всього лише 5%. Накладаючи вето, Президент цілком справедливо нагадав, що ставка податку на прибутки фізичних осіб з наступного року підвищується з 13% до 15%. Тобто рахують цю преференцію навіть не на відсотки, а на рази.
За словами Шлапака, Ющенко також вважає поспішним повернення пільг вільним економічним зонам і територіям. Президент пропонує не йти на просте повернення пільг, а проаналізувати ситуацію в кожній економічній зоні. Він не погоджується й зі змінами способу оподаткування імпорту — уряд, як повідомив журналістам Шлапак, пропонує «заборонити податковий вексель як клас і видавати спеціальні постанови Кабміну, в яких будуть перераховані товарні позиції, за якими необхідно буде платити податки з імпортованих товарів». На думку Шлапака, якщо така постанова буде введена, то можна потрапити в «ситуацію хаосу вже з 1 січня» 2007 року. «Президент не проти суворого порядку використання податкових векселів, — повідомляє Шлапак, — однак вважає, що розгляд цього питання має бути пов’язаний з ремонтом (системи. — Авт. ) адміністрування податку на додану вартість і з розглядом ситуації, яка може виникнути у зв’язку з поставками товарів в Україну загалом». Шлапак також сказав, що Президент не вважає правильною постанову, яка звільняє від оподаткування культурні цінності, що ввозяться в Україну фізичними особами — звільняти їхнє ввезення від податків можна лише у випадку, якщо вони призначені для музеїв, виставок.
Як відреагує на президентське вето коаліція? Перший заступник міністра фінансів Вадим Копилов минулого тижня висловився з цього приводу досить жорстко, попередивши, що в цьому випадку поправки будуть знову перенесені до тексту законопроекту про держбюджет-2007, що виноситься урядом на друге читання в парламент.
Але прем’єр-міністр Віктор Янукович, як завжди, настроєний більш миролюбно. За його словами, Кабмін намагатиметься знайти спільну мову з Президентом: «...І Президент, і уряд прагнутимуть удосконалити податкове законодавство й робити все, щоб працювали механізми, що створюють умови зростання економіки й стимулювання вітчизняного товаровиробника... Я вважаю, що це питання також розглядатиметься у Верховній Раді, й ми ці позиції обов’язково уточнюватимемо».
Тим часом складається враження, що прагнення лідерів країни до компромісу (ручне управління бюджетом, до якого уряду доведеться вдатися у випадку, якщо цей документ не буде підписаний Президентом, очевидно, не входить у їхні плани) не враховується в Секретаріаті глави держави, де не проти остаточно торпедувати бюджетний процес, а так само й цінову ситуацію в країні своїми висловлюваннями. Чи не про це свідчать, зокрема, озвучені Шлапаком прогнози щодо інфляції в 2007 році. В інтерв’ю журналістам колишній міністр економіки повідомив, що в Секретаріаті Президента вважають дуже оптимістичним показник інфляції (7,5%), який закладено в проект бюджету на 2007 рік. «Ситуація 2007 року — сто відсотків — розвиватиметься за песимістичним сценарієм. Це зазначають і міжнародні експерти. І тому, безумовно, ми пропонували б переглянути ці показники», — сказала сучасна Касандра й при цьому наголосила, що уряд в особі першого віце-прем’єра Миколи Азарова вважає інакше: потрібно дочекатися результатів першого кварталу 2007 року, а потім уже робити висновки. Думається, мудрість якраз і полягає в тому, щоб не метушитися й не приймати поквапливих рішень.