XVII з’їзд Соціал-демократичної партії України (об’єднаної), який відбувся вчора у Києві, виявився багатим на iнформацiйнi приводи. Одним iз головних стала заява лідера СДПУ(О) Віктора Медведчука, що механізмом забезпечення спадкоємності влади має стати обрання майбутнім президентом України кандидата, погодженого партіями, які створили нинішню парламентську більшість. «Упевнений, що нам удасться висунути єдиного кандидата від центру», — підкреслив у своїй доповіді лідер СДПУ(О). «Необхідно, щоб при владі залишалися компетентні, досвідчені люди, завдяки зусиллям яких стали можливими позитивні зміни останніх років», — відзначив також В.Медведчук. Сьогодні не час, за його словами, сперечатися про кандидатів чи про формат участі СДПУ(О) у виборах 2004 року. «У нас є більш важливе і невідкладне завдання — вирішити, як досягти того, щоб країна не залишалася без компетентного керівництва, а люди не стали заручниками безвідповідальної зміни державного курсу», — заявив лідер об’єднаних соціал-демократів. Один із лідерів парламентської фракції СДПУ(О) Нестор Шуфрич в інтерв’ю «Дню» у кулуарах з’їзду назвав і головних суб’єктів, які можуть визначити єдиного кандидата: «Три політичні сили, котрі сьогодні реально представляють центр» — Партія регіонів, «Трудова Україна» у союзі з Партією промисловців і підприємців та СДПУ(О) — «приречені домовитися про єдиного кандидата». «Сподіваюся, інші політичні сили, які представляють більшість, теж приєднаються до цієї угоди», — сказав Н.Шуфрич. Наскільки йому відомо, це питання вже обговорюють, додав співрозмовник «Дня», і «незабаром ми можемо стати свідками ухвалення відповідного рішення».
Частина доповіді Віктора Медведчука, у якій йшлося як про успіхи, так і про недоробки партії, рясніла цифрами: 350 тисяч членів, середній вік яких — 39 років («СДПУ(О) — партія молодих та енергійних людей...»), 17 тисяч місцевих організацій — «у кожному другому населеному пункті України», підтримка, згідно з даними соціологічних досліджень, від 7 до 11% співгромадян, 822 депутатські групи і фракції у місцевих радах, 25 членів партії очолюють районні держадміністрації, 4 — обладміністрації... (До речі, доповідь Медведчука практично за всіма показниками була доповіддю саме лідера партії, а не глави Адміністрації Президента.)
До прорахунків СДПУ(О), що виявилися в ході останньої виборчої кампанії, її глава відніс переоцінку значення політичних і піар-технологій та деяких політтехнологів, недоробки деяких регіональних організацій та виборчих штабів і «відверту імпровізаційність в ідеологічному забезпеченні кампанії». В.Медведчук вважає, що партія не може бути задоволена результатами парламентських виборів-2002. За його словами, СДПУ(О) була серед фаворитів кампанії, але «на останньому етапі популярність партії знизилася і ми не змогли нейтралізувати цю негативну тенденцію».
Серед головних напрямків політичної діяльності партії Віктор Медведчук назвав активну участь СДПУ(О) у проведенні ініційованої Президентом політичної реформи.
Лідер СДПУ(О) зазначив, що політичну реформу підтримують усі основні політичні сили в країні, а щодо наявних — не найістотніших — розбіжностей можливі ділові, конструктивні дискусії та компроміси («зокрема й з тими силами, які нині декларують свою опозиційність»), і партія до них готова. Небезпека для політичної реформи виходить, на думку Віктора Медведчука, від політичних сил, які сподіваються на прихід свого лідера до влади й одержання ним необмежених повноважень. «У мене є гарна новина для цих честолюбних панів, — зауважив В.Медведчук, — їхні амбіційні плани ніколи не втіляться в життя».
Ще одна резонансна (й неоднозначна, в усякому разi, Леонiд Кравчук не аплодував) заява Віктора Медведчука стосувалася намірів СДПУ(О) стати «форпостом захисту дружнього ставлення до росіян та Росії в українській політиці». Ця позиція, за словами лідера партії, «цілком збігається з думкою більшості наших співвітчизників», які вважали і вважають, що Україна і Росія мають бути незалежними і разом із тим дружніми державами з відкритими кордонами і без митних кордонів та візових обмежень. Чи не суперечить теза про пріоритетність відносин із Росією, що прозвучала у доповіді лідера партії, проголошеному Україною курсу на євроінтеграцію? Чи не означає це про перехід СДПУ(О) в «опозицію» до цього курсу? «Україна не може весь час вагатися, — сказав у відповідь на це запитання «Дня» глава парламентської фракції СДПУ(О) Леонід Кравчук. — Наша партія і фракція свого часу підтримали Послання Президента до Верховної Ради, яке мало назву «Європейський вибір». Віктор Медведчук говорив про інше, — він не відкидає євровибір, він вважає, що повинен бути належний рівень відносин із Росією».
Те, що єдності СДПУ(О) ніщо не загрожує, не обговорювали ні в залі, ні в кулуарах, — настільки це, на думку учасників форуму, було очевидне. Інтрига, яку створили навколо одного з останніх інтерв’ю першого заступника глави партії, віце-спікера Олександра Зінченка, розвитку на з’їзді не отримала. Щоправда, сам Олександр Зінченко був відсутній, — за словами Леоніда Кравчука, він учора проінформував Політраду, що знаходиться в Німеччині на лікуванні, яке може тривати днів десять. «Ми відкриті для дискусії і критики, — сказав журналістам Леонід Кравчук, — і якби делегати з’їзду хотіли обговорити питання про «кризу» в партії, про яку говорив Зінченко в інтерв’ю одній із газет, його б обговорювали. Але ніхто, я бачу, це питання не піднімає... Знаю, що на районній та обласній партійній конференціях його також не піднімали. Є, до речі, і партійна преса, що доходить до кожного члена партії, і в якій можна було б почати цю дискусію... Не зовсім коректно, не обговоривши яке- небудь питання в партії, виносити його на загальнонаціональне обговорення, — це моє переконання...»