Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У НБА відбувся переворот... у правилах

5 листопада, 1999 - 00:00

Не секрет, що баскетбол за океаном, насамперед у США та Канаді, вже перетворився на налагоджену, могутню індустрію з багатомільйонними прибутками. Бажання босів НБА «стригти купони» в останні роки натрапило на незвичайну перешкоду — низка клубів (у їх числі чемпіон — «Сан-Антоніо Спарс» і «Нью- Йорк Нікс») сповідують концепцію гри від оборони. «Пройти» такі, прекрасно налагоджені захисні редути, бравим кавалерійським наскоком часто неможливо. Звідси й падіння результативності — минулого сезону середній її показник для клубу дорівнював лише 91 очку за матч.

Комерційний інтерес (глядачі хочуть бачити якомога більше м'ячів у кошику) страждав, усе частіше розкішні зали сяяли пустотами навіть на найцікавіших матчах.

Перше нововведення в правилах стосується саме протидії гравців оборони атакуючим форвардам — як такої її тепер і не може бути: той, хто обороняється, не має права торкатися до того, хто атакує, якщо він проривається до кільця. Друге нововведення отримало назву «правило Чарльза Барклі». Тепер гравцеві, коли він перебуває під кільцем, заборонено вибирати можливість для атаки більше п'яти секунд. Здавалося, виграє видовищна сторона баскетболу, та й швидкості підвищаться. Але в цих змін у правилах є й зворотний бік, наочно продемонстрований у так званих «виставочних» передсезонних матчах: при підвищенні результативності в середньому відразу на 8 очок, більше, й набагато, стало зупинок у грі. Часто вміння пробивати фоли допомагало перемагати, не показуючи водночас скільки- небудь творчого баскетболу.

І все ж тільки найближча гра чемпіонату НБА покаже, наскільки випробування нововведень виявилося вдалим. Здавалося б, браві кавалеристи, які грають у стилі гравця з клубу «Філадельфія-76» Алана Айверсона, повинні потирати руки від радості. Але, вже в першому матчі його клуб поступився (76:89) на виїзді «Сан-Антоніо Спарс». Все-таки чудово налагоджена оборона чемпіона не дала розгулятися таранному форварду, незважаючи на непоганий результат лідера «Ф-76» — 28 очок. Але результат цього матчу стоїть окремо серед інших тринадцяти. 11 (!) клубів із 26-ти зуміли в перший день чемпіонату набрати 100 і більше очок за гру.

Окремо стоїть фантастична зустріч у Маямі, де місцевий клуб «Хіт» тільки в другому овертаймі зламав опір «Детройт Пістонс» — 128:122. У програвших як завжди відзначився Грант Хілл (набрав 41 очко і 13 із них у овертаймах), але в цьому конкретному випадку його супергра не врятувала «пістонів».

Сергій МАХУН, «День»
Газета: