Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна–Білорусь: «Якісний поштовх для розвитку»

6 листопада, 2009 - 00:00
ЗУСТРІЧ ДОБРИХ СУСІДІВ / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Схоже, візит білоруського президента Олександра Лукашенка в Україну перевершив сподівання обох сторін. З одного боку, Києву вдалося досягти прориву в питанні демаркації державного кордону між двома країнами, що певною мірою заважало розвитку двосторонніх відносин. З іншого боку, Лукашенко здійснив свою мрію — відвідав найулюбленіше місто — Київ, у якому він востаннє був 12 років тому.

«Цей візит дав якісний поштовх для розвитку відносин». Так охарактеризував український президент Віктор Ющенко результати переговорів з білоруським колегою. «Ми погодились якомога швидше завершити процес договірно-правового оформлення кордонів між нашими державами й сьогодні я можу поінформувати українське та білоруське суспільство, що в спільному українсько-білоруському комюніке ми домовились із президентом Білорусі про рішення винесення на ратифікацію в національні збори Республіки Білорусь договору між Україною та Білоруссю про державний кордон», — сказав глава української держави на спільній конференції з білоруським президентом. За словами Ющенко, сторони також вирішили питання щодо договору про реадмісію. Можна не сумніватися, що білоруський парламент, у якому домінує пропрезидентська сила, підтримає те, що вирішив Лукашенко.

Зі свого боку білоруський президент також відзначив, що сторони завершили нормативно-правове формування відносин між країнами, підписавши на сьогоднішній день 70 договорів. «Як керівники держав ми зробили все, щоб не було ніяких бар’єрів для пересування людей, товарів та капіталів між нашими країнами», — відзначив він.

Лукашенко віддав належне Ющенку за «колосальну підтримку» Білорусі у відновленні відносин Мінська із Заходом та Сполученими Штатами Америки. За його словами, це не просте інформаційне питання, а внесок країн в європейську стабільність.

Президент Білорусі продемонстрував, що вміє мислити стратегічно, дбає про інтереси своєї країни і взаємовигідні стосунки зі своїми сусідами. «Білорусь та Україна достойно виглядають, зустрічаючись ми забезпечуємо інтереси своїх країн, бо наші народи заслужили, щоб мати місце під сонцем. Причому не за рахунок інших народів», — наголосив Лукашенко.

Водночас він визнав, що в деяких країн існує побоювання щодо дуже тісного альянсу народів Білорусі та України, який об’єднує майже 60 млн. чоловік. «Це величезна і стратегічна територія у світі», — підкреслив Лукашенко. Євросоюз є і може залишатися без України та Білорусі. Але без України та Білорусі не може бути Європи», підкреслив білоруський президент. Відтак додав він, нас мають цінити як стратегічний важливий регіон для ЄС.

Говорячи про майбутні проекти між обома країнами, Лукашенко сказав, що дуже добрим символом єдності обох народів могла б стати автотраса Київ-Мінськ. Справді, для українських будівельників доріг цей проект міг би стати доброю нагодою повчитися тому, як білоруські колеги будують і утримують дороги в доброму стані. Можливо в цьому зв’язку в нашого бізнесу появився б інтерес до вивчення передового білоруського досвіду і в інших сферах.

Не можна не відзначити той факт, що білоруський президент не побоявся прибути з візитом до України під час епідемії грипу. Більше того, сьогодні він разом з українським Президентом побуває в Івано-Франківську, де бушує епідемія грипу, щоб передати місцевим лікарям партію гуманітарної допомоги.

Микола СІРУК, «День»
Газета: