Державна податкова адміністрація України всерйоз зацікавилася тим, на які цілі використовується спирт, призначений на виготовлення парфумерно-косметичних виробів. Увагу податківців привернула тенденція до зростання обсягів спирту, придбаного для виготовлення парфумів: у 2001 році вони становили 3,5 млн. декалітрів етилового спирту, тоді як у 2000 році — 2,4 млн. Майже 40-відсоткове зростання не вплинуло на асортименті парфумного ринку, тож податківці впевнені, що йдеться про зростання нецільового (а точніше — непідакцизного) використання спирту.
На користь інтуїції ДПА і статистичні дані, на які посилаються податківці. За оцінками фахівців, в Україні щороку споживається близько 33 млн. декалітрів лікеро-горілчаних виробів. Як повідомив вчора начальник департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА Віктор Чабаненко, потужності 82 спиртових заводів України, що нинi працюють, дозволяють виробляти щороку 66 млн. декалітрів спирту, однак підприємства завантажені лише на третину: торік вироблено 20 млн. декалітрів спирту. Отже, неважко зробити висновок, що 13 млн. декалітрів потрапляють до українських споживачів нелегальним шляхом. Якщо відкинути імпорт, то залишається близько 10 млн. декалітрів, тобто третина споживання припадає на нелегально вироблені, сфальсифіковані вироби, а це цілком реальні втрати для бюджету.
Використання етилового спирту, придбаного нібито для виробництва парфумерно- косметичних виробів, миючих засобів, розчинників, є одним з найбільш поширених каналів отримання сировини для нелегального виробництва горілки: адже у цих випадках, за словами В.Чабаненка, акцизний збір стягується за пільговою ставкою, яка в десятки разів менша, ніж для виробництва лікеро- горілчаних виробів (1,2 грн. за один літр чистого спирту проти 16 грн.). При цьому спирт купується цілком легально, а оскільки його наступний рух ніким не відстежувався, з цього «парфумного» спирту можна безперешкодно виробляти підпільну горілку. Цьому сприяє й те, що у виробництві парфумів немає ліцензування.
Тільки після того, як Президент України своїм указом від 11 липня 2001 року поклав функції реалізації державної політики у сфері виробництва та обігу спирту, алкоголю і тютюну на ДПА, відзначив В.Чабаненко, в цій сфері почав налагоджуватися наскрізний контроль. На його думку, тепер в компетенції одного державного органу зосереджено дозвільні і контрольні функції, що дозволить ефективніше боротися з «тіньовими» схемами виробництва підакцизних товарів. Перші наслідки такої роботи (новостворений департамент працює з жовтня 2001 року) вже цілком очевидні: в четвертому кварталі 2001 року надходження акцизного збору збільшилися порівняно з тим же періодом 2000 року на 22 млн. грн.