Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Уявна блокада

Придністров’я «самоізолюється», звинувачуючи при цьому Україну
10 березня, 2006 - 00:00
IГОР СМИРНОВ / ФОТО РЕЙТЕР

Міжвідомча оперативна група МЗС України підтвердила, що порядок перетину україно-молдавського кордону для громадян не змінився. Тим часом жителі Придністров’я пікетують основні пункти пропуску на україно- молдавському кордоні, протестуючи проти запровадження нових митних правил.

«Порядок перетину кордону для громадян не змінився. Відновлення митних правил на україно-молдавському кордоні стосується лише придністровських підприємств і компаній, що здійснюють зовнішньоекономічну діяльність», — повідомили вчора в прес-службі українського зовнішньополітичного відомства. Учасники засідання оперативної групи також констатували, що немає жодних підстав говорити про економічну блокаду Придністров’я. Україно-молдавський державний кордон охороняється в штатному режимі. Дії України направлено на забезпечення ефективного контролю на україно-молдавському кордоні та легалізацію зовнішньоторговельних зв’язків придністровських підприємців. До складу міжвідомчої оперативної групи, яку очолює спеціальний представник України з питань придністровського урегулювання Дмитро Ткач, входять представники зовнішньополітичного відомства України, прикордонної та митної служб, Мінтрансзв’язку, МВС, інших органів виконавчої влади. Засідання відбулося з участю місії Європейській комісії з питань прикордонної допомоги Молдавії й України. Як повідомив спецпредставник України в переговорах з Придністров’я Дмитро Ткач, митні правила на україно- придністровському кордоні не є нововведенням — вони існували до 2004 року. Крім того, про поновлення митного режиму Україна й Молдова попереджали Придністров’я на початку 2006 року.

Наприкінці 2005 року Україна й Молдова домовилися про введення нового порядку проходження вантажів на україно-молдавському кордоні. З 3 березня вантажі, що не мають митного оформлення Молдови, не пропускаються через кордон. Більшість підприємств Придністров’я позбавилися можливості експортувати свої товари, але поки відмовляються зареєструватися в Молдові, щоб отримати цю можливість.

Багато експертів погоджуються, що керівництво Придністров’я не зацікавлено у введенні нових правил через страх втратити контроль над вантажопотоками. Президент невизнаної республіки Ігор Смирнов своїми заявами про блокаду намагається насамперед повернути «статус кво» в цій ситуації. При цьому його обвинувачення не мають жодних підстав: українські переговорники зверталися до Молдови під час попередніх переговорів з тим, щоб для придністровських економічних агентів було створено якомога сприятливіші умови щодо отримання митних знаків. Кишинів пішов назустріч Києву й Тирасполю, однак останній, відчувши підтримку з боку Москви, вирішив зайняти особливу позицію в даному питанні. Помилка України в цьому випадку полягає в тому, що офіційний Київ не повідомив публічно про нововведення заздалегідь, і багато громадян дізналися про них з вуст емоційного придністровського керівництва. У таких обставинах Україні довелося займати оборонну позицію, хоча за її рішеннями стоїть зрозуміла ціль — зробити прозорішим транспортування вантажів через кордон. Як повідомило «Дню» компетентне джерело, близько 80% товарів, що проходять через україно-молдавський кордон, неможливо чітко ідентифікувати — чи є вони легальними, чи контрабандними. Тому Україна й ухвалила рішення відновити режим, який вже діяв у 2003 році. Придністров’я у відповідь фактично вирішило «самоізолюватися», звинувативши чомусь у блокаді Україну й Молдову.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: