Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вибір,

від якого Абхазія не змогла відмовитися
14 січня, 2005 - 00:00
«Я, ЯК І ПЕРЕВАЖНА БІЛЬШІСТЬ НАСЕЛЕННЯ АБХАЗІЇ, ГРОМАДЯНИН РОСІЇ Й ПИШАЮСЯ ЦИМ», — ЗАЯВИВ НОВООБРАНИЙ ПРЕЗИДЕНТ АБХАЗІЇ СЕРГІЙ БАГАПШ / ФОТО РЕЙТЕР

Епопея президентських виборів у Абхазії, яка тривала понад три місяці, схоже, закінчилася. За результатами голосування, що відбулося 12 січня, близько 90% виборців підтримали Сергія Багапша — опозиційного кандидата, голову компанії «Чорноморенерго». Його суперник, лідер Народної партії Якуб Лакоба набрав лише близько 4% голосів, повідомляє ІТАР-ТАРС. У виборах узяли участь 58,5% виборців. Таким чином, побоювання, що люди не прийдуть на виборчі дільниці й голосування не відбудеться, не виправдалися.

Насправді абхази мали причини для електоральної апатії: надто багато було інтриг навколо виборів, залаштункових переговорів, і нинішню ситуацію навряд чи можна вважати результатом народної волі. За підсумками голосування 3 жовтня минулого року перемогу здобув Сергій Багапш. Його суперник, екс-прем’єр Рауль Хаджимба, підтриманий Москвою, посів друге місце. Де-факто влада Абхазії не бажала змиритися з поразкою, але її зусилля, в тому числі переголосування у Гальському районі, нічого не змінили: Багапш, як і раніше, виходив переможцем. Його лідерство визнали Верховний суд самопроголошеної республіки, рада старійшин і парламент. Проте чинний президент Владислав Ардзинба відмовився скласти з себе повноваження та передати їх Багапшу. Росія, по суті, запровадила проти Абхазії санкції: припинила залізничне сполучення (відкрите в односторонньому порядку незадовго до виборів, що обурило Тбілісі) і припинила імпорт сільськогосподарської продукції з самопроголошеної республіки. На посаду прем’єр-міністра Абхазії було призначено високопоставленого чиновника російського міністерства з надзвичайних ситуацій Нодара Хашба. У Сухумі стояли озброєні загони прихильників як Багапша, так і Хаджимба. 6 грудня мала відбутися інавгурація новообраного де-факто президента. Але замість цього суперники підписали угоду про проведення нових виборів, на яких зобов’язалися виступити однією командою як кандидати на посаду президента та віце-президента. Більшість аналітиків переконані, що присудивши Раулю Хаджимба посаду віце-президента, чинна де-факто влада і російські посередники на переговорах зробили Сергію Багапшу пропозицію, від якої той не зміг відмовитися. Зрозуміло, що не через особливу привабливiсть такого розкладу. Ставши де-юре другою людиною в державі, Рауль Хаджимба буде наділений широкими повноваженнями: він займатиметься зовнішньополітичною й оборонною сферами, силовими структурами, а також зможе розпоряджатися 40% бюджетних коштів. Де-факто, на думку багатьох експертів, Хаджимба стане першою людиною в Абхазії. Сергій Багапш, у свою чергу, заявляє, що віце-прем’єр буде лише куратором, а контроль за зовнішньою політикою і силовими відомствами, згідно з конституцією, як і раніше, залишається за президентом. Звісно, не можна виключати, що протистояння в самопроголошеній республіці припинилося ненадовго і відновиться з новою силою, щойно нові керівники почнуть виконувати свої обов’язки.

За виборами в Абхазії традиційно спостерігали депутати Державної думи РФ. Віце-спікер Сергій Бабурін навіть заявив, що голосування — крок до міжнародного визнання Абхазії. До того ж, він наголосив, що «2005 року розглядатиметься питання про прийняття Абхазії до складу Росії як асоційованого члена». Грузинське міністерство закордонних справ негайно висловило протест у зв’язку із заявами російських депутатів, що зневажають територіальну цілісність Грузії, і вимагало від російської сторони «припинення деструктивних дій у Абхазії». Тбілісі звернувся до світової спільноти із закликом дати «відповідну оцінку спробам російської сторони, спрямованим на порушення суверенних прав Грузії шляхом втручання в її внутрішні справи».

Застосування знайомих технологій на абхазьких виборах посилював невизначений статус самого голосування. Західні сили не мали можливості впливати на ситуацію з виборами де-факто президента в самопроголошеній республіці: такий вплив можливий лише у визнаних державах. Очевидно, що й надалі подібна міжнародна участь у долі Абхазії залишатиметься односторонньою. Змінити ситуацію здатен початок активного переговорного процесу між Сухумі та Тбілісі. Грузинська влада й громадські організації зараз розробляють детальний план урегулювання конфлікту, який буде запропоновано для обговорення новій де-факто владі Абхазії. Нагадаємо, і Рауль Хаджимба, і Сергій Багапш неодноразово заявляли, що є проросійськими політиками. Очевидно, що події навколо президентських виборів вплинули на ставлення абхазів до дій Москви. Чи приведе це до бажання активного діалогу з Тбілісі і чи зможуть абхазькі керівники піти на такий діалог — залишається питанням.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: