Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вибір жертви

Бюджет-03: уряд проти парламентської більшості
17 жовтня, 2002 - 00:00

Напередодні фракція «Регіони України», без якої (як і без однойменної партії) вугілля в Донбасі не видобувається, вустами свого лідера Раїси Богатирьової заявила про необхідність відправити уряд Анатолія Кінаха у відставку. «Більшість створено, значить, уряд має піти у відставку в повному складі», — заявила вона. Депутат не стала мудрувати й виклала свої претензії до уряду, які полягають у тому, що фракція має ряд зауважень до проекту держбюджету на 2003 рік, причому таких, які «відстоюватиме з боєм». Регіоналів не бентежить, що видні місця в уряді посідають, у принципі, не чужі «Регіонам» міністр фінансів Ігор Юшко і палива та енергетики Віталій Гайдук. Схоже, їх навіть оцінюють як «відступників», оскільки вони «стоять на позиціях уряду». Викладаючи свої зауваження до бюджету, Р. Богатирьова лише у другому ешелоні назвала вимогу фракції збільшити фінансування вугільної галузі на 5,4 млн. грн. А ось як перша позиція прозвучала пропозиція передбачити в бюджеті на 2003 рік суму, призначену для відшкодування підприємствам- експортерам податку на додану вартість.

Де взяти цю та інші бюджетні суми, що їх вимагають від уряду? Відповідаючи на це запитання, прем’єр-міністр Анатолій Кінах не може демонструвати оптимізм. За його словами, податкова недоїмка до бюджету України зараз «наближається до 12 млрд. грн.», і, до речі, близько 65% цієї суми — борги підприємств паливно-енергетичного комплексу. Прем’єр виступає за те, щоб позбавитися багатьох податкових пільг і навести лад у відшкодуванні ПДВ (за його словами, «близько 40% наданих заявок на відшкодування ПДВ — це фікція»), і, можливо, саме це створює грунт для такого різко негативного ставлення до урядового проекту бюджету. Окрім того, уряд, як відрапортував нещодавно студентам «Могилянки» прем’єр, запровадив механізм непрямих методів визначення податкових зобов’язань. І це лякає не лише деяких власників іномарок, але навіть і багатьох власників холодильників, незважаючи на те, що прем’єр пообіцяв не використовувати непрямі методи «як базу для знищення політичного чи економічного конкурента».

Йому це, безперечно, буде «зараховано». Але роль щедрого бюджетного дядька взяла на себе далека, поки що, від урядових крісел опозиція. Сховані урядом майбутні мільярди легко витягуються на світло.

Першим виявив гроші один із лідерів «НУ» Віктор Пинзеник. За його словами, «урядовий проект бюджету характеризують непрофесійність і навіть цинізм», оскільки «прості підрахунки підтверджують, що уряд сховав у бюджеті близько 5 млрд. гривень доходів». Джерелом схованих прибутків Віктор Михайлович (як повідомила «День» прес-служба партії «Реформи і порядок») вважає різницю між закладеними на цей рік і реально отриманими минулого року відсотками доходів бюджету до ВВП. Окрім того, додаткові ресурси бюджету колишній віце-прем’єр з економічних питань бачить у ліквідації пільг окремим суб’єктам підприємницької діяльності. Чи не про це говорить і прем’єр? Проблема, мабуть, у тому, що кожен із учасників цієї дискусії бачить «окремими суб’єктами» не «своїх», а «чужих».

Проте негативно оцінює запропонований урядом проект держбюджету-2003 і Рахункова палата України. Вона вважає, що він є «бюджетом стагнації, відходу від обраної інноваційної моделі розвитку й фактично передбачає істотне сповільнення економічного зростання». Рахункова палата характеризує проект держбюджету-2003 як такий, що загострює платіжну кризу, знижує прибутки держави й нарощує податковий борг, посилює інфляцію та зростання безробіття. На її думку, в урядовому проекті держбюджету знижено соціальні витрати, але збільшено фінансування силових структур. Характерно, що уряд майже не намагався відбивати спрямовані проти нього атаки. Лише вчора, після обговорення бюджету в парламенті, провів прес-конференцію А. Кінах. Міністр фінансів Юшко не дав на захист продукції свого відомства жодної прес-конференції, відмовляв журналістам, у тому числі, і «Дня», в інтерв’ю.

Природно, це сприяло тому, що, як показав учорашній день, опозиція вкотре спробувала взяти на себе роль рятівника нації. Озвучив претензії голова профільного парламентського комітету Петро Порошенко, визначивши, що пропозиції щодо держбюджету-2003, якими розділяються знайдені мільярди, спрямовано на збільшення фінансування соціальних витрат і розвиток економіки України. Комітет пропонує збільшити прибуткову частину бюджету на 8 млрд. гривень (з 42,127 млрд. грн. до 55,165 млрд. грн.), а прибутки зведеного бюджету — із запропонованих урядом 62,565 млрд. грн. до 71,121 млрд. грн.». І, як зазначив Порошенко, комітет вважає «цілком реальним» запропоновані ним джерела збільшення бюджетних надходжень. Головними є податок на прибуток підприємств (на 444,7 млн. грн. більший, аніж пропонує уряд); податок на додану вартість (на 1,24 млрд. грн.); акцизний збір на виготовлені в Україні товари (на 438,2 млн. грн.).

«Хочу звернути вашу увагу на те, що ми з вами маємо серйозний потенціал для подальшого збільшення надходжень до держбюджету», — заявив П. Порошенко. Він зазначив, що висновки бюджетного комітету, «безперечно, роблять проект бюджету дещо менш комфортним для уряду, але набагато більш прийнятним для переважної більшості громадян нашої держави» і підкреслив, що 17 жовтня депутати голосуватимуть не за урядовим варіантом бюджету, а за висновками та пропозиціями бюджетного комітету.

За словами Порошенка, комітет спробував виправити запропонований урядом «акцент на підвищення фінансування держуправління і силових структур і перевести кошти на соціальні статті та питання розвитку». Практично ж комітет додав трохи більше за 300 млн. грн. на фінансування охорони здоров’я, 42 млн. грн. — на фінансування Державного комітету у справах сім’ї та молоді, 56 млн. грн. — Міністерства культури і мистецтв, а також збільшив з 500 млн. грн. до 600 млн. грн. видатки на повернення заощаджень громадян. Вугільній галузі додано 367 млн. грн., що збільшує держпідтримку до 2,6 млрд. грн. Окрім того, бюджетний комітет пропонує передбачити в держбюджеті-2003 800 млн. грн. на капіталовкладення (бюджет розвитку). Кабінет Міністрів на ці цілі «нічого взагалі не передбачив», підкреслив П. Порошенко, додавши, що, відповідно до позиції уряду, кошти на ці цілі може бути спрямовано лише в разі перевиконання плану надходжень від приватизації.

Тим часом глава ФДМ вважає нереальним запропоновану бюджетним комітетом Верховної Ради суму прибутків держбюджету-2003 від приватизації в 4 млрд. грн., оскільки 2003 року будуть «такі ж проблеми з продажем об’єктів, як і цього». Коментуючи пропозицію бюджетного комітету, він зазначив, що раніше в проекті, запропонованому Кабінетом Міністрів, було зафіксовано суму в розмірі 2 млрд. грн. прибутків від приватизації, і якби цю суму було перевищено, то автоматично виникав би профіцит держбюджету. У зв’язку з цим глава ФДМ висловив здивування тим, що в пропозиціях бюджетного комітету заздалегідь заплановано профіцит у розмірі 2 млрд. грн.

Внутрішньополітична обстановка, яка ускладнилася, за традицією вимагає розрядки у вигляді політичних компромісів і політичних жертв. Як такий компроміс більшості з опозицією, мабуть, потрібно розглядати заяву голови Верховної Ради Володимира Литвина про те, що немає причин для заміни глави бюджетного комітету парламенту Петра Порошенка, яка багато в чому зумовила результат бюджетного процесу. А ось жертвою в цьому разі може стати уряд Кінаха, для якого нав’язаний (як, проте, й минулого року) бюджет може стати травмою, як говорять медики, несумісною з життям.

Продовження теми на сторінці "День України"

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: