Із першим візитом учора в Києві перебував Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер. Оскільки його перебування носило передовсім ознайомчий характер, на будь-яку конкретику від його зустрічей ніхто не розраховував. Важливими були тональність і акценти, з якими робив свої заяви генсек. Не меншу роль відігравав особистісний фактор і враження Схеффера від поїздки до Києва. Судячи з усього, представникові НАТО весняний Київ сподобався. Він упевнено заявив, що це лише його перший візит до України, однак далеко не останній. Зокрема, Схеффер повідомив про запрошення міністра закордонних справ Костянтина Грищенка покататися взимку на ковзанах, а це «для голландця — друге життя». Як відомо, до того як стати генсеком НАТО, Яап де Хооп Схеффер обіймав посаду міністра закордонних справ Нідерландів.
У своєму зверненні після зустрічі в українському зовнішньополітичному відомстві генсек наголосив, що Альянс «надає величезного значення стратегічному партнерству між НАТО і Україною». За його словами, сторони мають «гарні відносини, але вони можуть стати ще кращими». Він повідомив, що вчора йшлося саме про ті засади, які можуть поліпшити взаємодію Києва і Брюсселя. Схеффер звернув увагу на практичний вклад України у встановлення світової безпеки: зокрема, він відзначив участь наших миротворців в Іраку та Косовому. Костянтин Грищенко у свою чергу поінформував натовського гостя про розгляд документів, які важливі для забезпечення ефективної взаємодії Києва та Брюсселя Він повідомив, що невдовзі очікується ратифікація меморандуму про використання української військово-транспортної авіації.
Один із головних спогадів генсека, між тим, зводився до того, аби Україна «надавала належної уваги» таким цінностям, як демократія, верховенство права і свобода мас-медіа. «НАТО — це організація, яка базується на спільних цінностях, і впродовж свого існування Альянс обстоював такі цінності», — підкреслив Схеффер. Очевидно, саме від цих, чутливих для України напрямів залежатиме як можливість проведення засідання Комісії Україна— НАТО (КУН) під час Стамбульського саміту 28—29 червня, так і рівень представництва на ньому. Дипломати окремих держав, які входять до НАТО, натякали, що КУН може не відбутися з різних причин. Одні пов’язують такий розвиток з передвиборною ситуацією в Україні, інші — з невизначеністю порядку денного на саміті Альянсу. Не виключено, що він буде повністю присвячений іракській тематиці, а тому учасники зустрічі можуть просто відмовитися від переговорів в особливому форматі (як у випадку з Україною і Росією). Схеффер повідомив, що під час переговорів сторони «коротко торкнулися» теми Стамбульського саміту. «НАТО — організація, яка працює на засадах консенсусу, а тому це рішення прийматимуть усі члени», — зауважив генсек, повідомивши, що «на сьогодні рішення стосовно рівня засідання КУН в рамках Стамбульського саміту ще не прийнято». Проте, генсек підкреслив, що зустріч на найвищому рівні цілком можлива: «Як Україна, так і НАТО можуть створити такі умови, які дозволять Україні взяти участь на цьому форумі на найвищому рівні». При цьому Схеффер, зауважив, що позитивне вирішення цього питання «не лише в руках НАТО, а — й у руках України».
Звертає, втім, увагу той факт, що російського президента Альянс двічі запросив для участі в Раді Росія-НАТО. Це при тому, що Москва навіть не приховує свого негативного ставлення як до розширення організації, так і до зусиль Києва на шляху євроатлантичної інтеграції. Чого заслуговує лише відома реакція «джерела» російського дипвідомства на ратифікований Україною меморандум про швидкий допуск сил Альянсу... Брюссель, схоже, не бере цього — принаймні публічно — до уваги. Щоправда, учора генсек наголосив на виключному праві інших держав приймати навіть ті рішення, які в Кремля можуть викликати дипломатичну алергію. «Абсолютно очевидно, що 26 держав, які сьогодні є членами НАТО, а також Україна як суверенна держава можуть підписувати ті документи, які вважають за належне підписати», — наголосив учора Схеффер. «Я впевнений, що Росія з розумінням ставиться до цього», — оптимістично висловився брюссельський гість.