На мій погляд, єдиним, найбільш відчутним для простих громадян України економічним досягненням за всі роки незалежності є повернення нинішнім урядом боргів населенню з виплати пенсій і частково — зарплати. Адже цей борг є ні чим іншим, як кредитом, узятим урядом у своїх співгромадян. Отже, віддавати його треба було, як і будь-який інший кредит, із відсотками. Якщо орієнтуватися на ставки за кредитами МВФ, то це 5-7% річних плюс 19,8% інфляційних. Виходить, що 25% вiд загальної суми боргу уряд, м’яко кажучи, «заграв».
Цікаво, що із цього приводу можуть сказати економісти-експерти «Дня».
КОМЕНТАРІ
Олег ДВІРНИК, начальник управління політики оплати праці Міністерства праці та соціальної політики:
— Неоплачені зарплати можна було б вважати кредитом тільки в тому випадку, якби цими грошима хтось скористався, — пустив їх в обiг і отримав вигоду. А коли в підприємств немає обiгових коштів, то який же це кредит? За невчасну виплату зарплати законом передбачене одержання компенсацій. Залежно від рівня інфляції має проводитися індексація заробітної плати, але оскільки в бюджеті грошей не вистачає, було встановлено поріг — 118 грн., тобто зарплата індексується до цієї суми. Практично це ніщо.
Віктор НАЙДЬОНОВ, доктор економічних наук:
— Формально читач правий, але не цілком. Створювати заборгованість із заробітної плати і пенсій — це, в принципі, неприпустимо. Але якщо вже почали повертати борги, то це треба робити обов’язково з інфляційним коефіцієнтом. І відсотки, під які дає кредити МВФ, тут ні до чого, адже це внутрішній борг. Читач висуває трохи романтичні умови, насправді все простіше: віддаючи борги, треба одночасно гасити інфляційну складову. Однак усім зрозуміло, наскільки нереаліьною є сьогодні ця вимога, тому що грошей у бюджеті немає. Адже не виконується і більш фундаментальна вимога — індексація заробітної плати. Цього року, за прогнозами уряду, інфляція становитиме 28% (прогноз недавно знижено до 25%. — Ред. ), хоч я думаю, що відсоток буде більшим, тому що інфляція занижується. І при цьому ніхто зарплату не індексує. Борги загалом залишаються чималі. Біда в тому, що прибутки бюджету фактично не зростають: якщо привести їх до порівняльної оцінки, то прибуткова частина бюджету 2001 року становитиме лише 53% від прибутків бюджету 1994 року.
Підготував Петро ІЖИК, «День»
ДО РЕЧІ
Учора Верховна Рада України розглянула два проекти постанов, що стосуються реалізації Кабінетом міністрів положень закону про оплату праці в частині індексації заробітної плати.
Перший проект «Про реалізацію Кабінетом міністрів України положень закону України «Про оплату праці» внесений народним депутатом Валерієм Коновалюком (група «Трудова Україна»). Документ, повідомляє Інтерфакс-Україна, передбачає створення парламентським комітетом з питань соціальної політики і праці робочої групи для вивчення та підготовки матеріалу стосовно відображення індексом інфляції дійсного зростання цін. Також пропонується визнати недостатньою роботу уряду по реалізації статті 33 і 34 закону про оплату праці та зобов’язати уряд ввести з поточного року державну статистичну звітність по індексації та компенсації заробітної плати.
Другий проект «Про хід виконання постанови Верховної Ради України від 16 червня 1999 року «Про порушення Кабінетом міністрів України чинного законодавства в ході проведення індексації грошових прибутків населення» внесений членом фракції Компартії Юрієм Донченком. Проектом пропонується скасувати постанову уряду «Про індексацію прибутків громадян» від 21 грудня 1998 року (№2034) і забезпечити виконання постанови парламенту від 16 червня 1999 року «Про порушення Кабінетом міністрів України чинного законодавства в ході проведення індексації грошових прибутків населення». Кабінет міністрів у своїй постанові встановив, що індексації підлягають грошові прибутки громадян, які не перевищують величину вартості межі малозабезпеченості. Постановою парламенту від 16 червня 1999 року Кабінету міністрів було запропоновано відмінити цю постанову.