Принаймні стало ясно: не обов’язково знати, чим відрізняється суфіцит від профіциту, і на чому тримається міф запропонованого бездефіцитного бюджету. Бо головне, що вся країна й увесь народ зрозуміли: «гривня на панелі інфляції», «ракова пухлина хронічної заборгованості регіонів розростається», а Юлія Тимошенко пропонує заходи, які підвищують «показник гуманної орієнтації бюджету» і «коефіцієнт регіональної справедливості», внаслідок чого життя поліпшиться, аж до того, що, нарешті, «ми побачимо ліхтарі на наших вулицях».
Емоційно-квітчастий стиль доповіді все-таки залишав без відповіді головні питання. Приміром, яким чином, не запускаючи друкарський верстат, збільшити дотації регіонам удвічі.
Пан Гаврилов із зелених вважає: вся справа в тому, що «досі бюджет — це головне, на чому звикли заробляти гроші у країні». На його думку, ця психологія живуча, і саме нею визначаються підходи до формування бюджету. Він згоден з точкою зору, висловленою іншим депутатом — бізнесові стандартні схеми, якими розробники бюджету оперували в реальності, перенесено до цього віртуального бюджету. А це вже — авантюра.
Нетрадиційні джерела, які «не помітив уряд», на думку Віктора Пинзеника, існують лише на папері — він усе стерпить. «Отримати обіцяні бюджетним комітетом прибутки можна тільки за рахунок карбування грошей, — зазначив вiн. — У результаті гіперінфляції ми отримаємо ще більше, ніж «гарантовані» Юлією Тимошенко 50 млрд. гривень, а по суті — менше, ніж планувалось у бюджеті з самого початку». Колишній міністр економіки В.Суслов переконаний, що представлений проект бюджету — це політичний проект, «який містить суміш популістських декларацій і реального розрахунку».
Очевидно, що одним з показників такого розрахунку є не тільки ігри з регіонами, яким пообіцяли з одного боку — і вексельні, і грошові дотації, з іншого — збереження в місцевих бюджетах практично всіх податкових надходжень. Екс-віце-прем’єр В.Пинзеник вважає, що тут розкручується одна з хороших моделей для деяких приватних структур, що прагнуть заробити гроші. Очевидно тому, нову регіональну бюджетну політику натхненно зустріли деякі представники ділової еліти ВР. «Зелений» Григорій Дашутін заявив, що «пропозиція Мінфіну знову зводиться до централізації коштів і їх перерозподілу по областях». За його словами, пропозиції бюджетного комітету можуть стимулювати розвиток регіональної промисловості і дадуть змогу обійтися без лжедотацій.
Утім, враховуючи, що парламент не зміг подолати вето Президента на поправки до закону про бюджетну систему й, відтак, залишив за главою держави незаконно привласнене ним право на секвестрування бюджету — бюджетний процес перетворюється на безглузду бюджетну метушню. Селянин Сергій Довгань так і каже: «Якщо ми відмовляємося від своїх конституційних «бюджетних» повноважень — навіщо тоді загалом ухвалювати бюджет? Це фікція».
Однак один із важливих визначальних моментів «протікання» бюджетного процесу — позицію спікера — пан Дашутін охарактеризував так: «Прагматизм О.Ткаченка з кожним днем виявляється все більше й більше. Тому голова парламенту в питанні ухвалення бюджету чинитиме як реаліст і прагматик».
P.S. Прес-конференція голови бюджетного комітету була покликана переконати тих, хто вагається, в реальності запропонованого їм проекту.
«Визнаючи, що в разі ухвалення проекту бюджетного комітету парламент «вириває з рук уряду важелі впливу на регіони, розподілу фінансових потоків та ін.», пані Тимошенко не вважає, що це підштовхне уряд до відставки. Справді, у проурядового лобі, яке, за запевненням Ю. Тимошенко, буде сформовано у ВР для блокування її проекту, теж є вагомі аргументи. Опоненти Юлії Володимирівни вважають, що закладена в проекті комітету схема енерговекселів дає можливість ЄЕСУ через держбюджет погасити борги корпорації.
№232 03.12.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»