Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Янукович «перетворюється» на Кучму

Роман ЗВАРИЧ: Просто повернутися до ситуації грудня 2004-го не вийде
23 вересня, 2010 - 00:00

Сьогодні Конституційний Суд України почне у формі усного слухання розгляд справи про конституційну реформу 2004 року. Суддею-доповідачем у справі виступає Сергій Вдовиченко. Інформації про цього суддю небагато. Відомо, що він уродженець Донецької області, а у минулому — суддя центрально-міського районного суду міста Макіївки. Начебто в травні 2008 року за нього особисто клопотався Віктор Янукович. За інформацією видання «Українська правда», Ющенко був змушений внести кандидатуру Вдовиченка на посаду члена КСУ для того, щоб Партія регіонів дозволила прийняти присягу двом іншим суддям КС із квоти Президента.

Інтриги в майбутньому судовому розгляді практично немає. Скоріше за все, КС прийме ухвалу про те, що при внесенні змін до Конституції України було порушено процедуру. Головне питання: що далі?

Є два шляхи. Простий і складний. Волюнтаристський і законний. Перший шлях — особливо не церемонячись з Основним Законом просто оголосити, що знову діє Конституція від 1996 року. І на цьому — все. Але, напевно, в Адміністрації Президента розуміють, що подібна ухвала викличе хвилю критики. Конституційний Суд не може змінювати Конституцію. Це може робити лише Верховна Рада.

Другий шлях дуже складний і тривалий — провести поправки до Конституції строго відповідно до процедури. А це означає, що потрібно як мінімум дві сесії. Перша — 226 голосів, друга — 300 голосів. І за словами колишнього міністра юстиції Романа Зварича, це ще не все.

— На основі чинної Конституції було проведено дуже багато змін до нормативно-правової бази. Зокрема, було ухвалено Закон про Кабінет Міністрів, було видано відповідні укази Президента щодо перепідпорядкування окремих структур виконавчій владі, було прийнято різноманітні постанови Кабінету Міністрів, які зареєстровано в Мін’юсті і які носять характер підзаконних актів. Все це доведеться змінювати. Якщо хтось думає, що можна так просто узяти й повернути все в ситуацію грудня 2004 року, то це — не вийде.

— Як ви вважаєте, навіщо Януковичу вся ця епопея, якщо в його руках і так вся влада.

— Ось цього я зрозуміти не можу. Це для мене велика загадка. Явно все йде до створення авторитарного режиму в Україні. Мабуть, їм потрібно легалізувати свій драйв у цьому напрямкові на рівні самої Конституції. Але навіщо це робити, я так і не можу зрозуміти.

— Ми бачимо, що юридичний шлях дуже довгий і практично нереальний. Як ви вважаєте, чи можуть вони його зрізати, обійти?

— Ви говорите — «нереально», я кажу — «складно». Вони можуть знайти якийсь волюнтаристський підхід для вирішення цієї проблеми. І наплювати їм на ту ж Конституцію.

— У пресі вже давно мусується інформація, що депутатам можуть запропонувати політичний хабар. Їм обіцяється цукерка у вигляді подовження повноважень Верховної Ради до 2015 року.

— Це відверта узурпація влади. Тоді можна буде просто поставити хрест на цій країні. Це порушення не лише Конституції, але й усіх аксіом демократії. Це за гранню добра і зла. Я не думаю, що міжнародне співтовариство це терпітиме.

ДО РЕЧI

Більшість українців вважають, що краще для України було б не міняти Конституцію, а забезпечити її виконання. Такими є результати соціологічного опитування, проведеного «Українським демократичним колом» за замовленням Інституту політики. За те, щоб не міняти Конституцію, а забезпечити її виконання, висловилися 56,2% респондентів. За ухвалення нової редакції Конституції, яка передбачатиме можливість дострокових виборів президента, висловилися 21,8% опитаних. 13,3% висловилися за те, щоб рішенням КС повернути Конституцію 1996 року, яка збільшить повноваження президента. Утрималися від відповіді 8,7% респондентів. Вибіркова сукупність репрезентує доросле населення України й охоплює всі регіони країни. За місцем проживання опитано 1200 респондентів віком від 18 років і старше. Статистична похибка вибірки не перевищує 2,9%.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: