Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Заміна моделі

30 березня, 2004 - 00:00

«Геоекономічні, геополітичні та геостратегічні зміни, які сьогодні відбуваються, призвели до змін у розвитку вiйськово-політичної, вiйськово-стратегічної, вiйськово-економічної обстановки у світі й довкола України. Це у свою чергу призвело до глобалізації економічних та інформаційних процесів, розширення спектра нових викликів і загроз міжнародній, регіональній і національній безпеці. Ці реалії вимагають змін у завданнях Збройних сил України, формах та способах їх застосування». Так аргументував необхідність реформування Збройних сил України на черговому брифінгу, що відбувся учора в Києві, заступник міністра оборони України Валерій Мунтіян. Водночас ігнорування свого часу новітніх методів дослідження збройних сил як складної системи, відсутність комплексного системного бачення призвели до хибного шляху розвитку державної оборонної сфери в цілому, наголосив заступник міністра і навів приклад, що при здійсненні розрахунків ніколи не бралися до уваги такі фактори, як загрози невоєнного характеру, які ще до початку застосування збройних сил здатні знищити оборону. «Зрозуміло, що хворе покоління не може забезпечити здоровими та інтелектуальними ресурсами збройні сили, а у хворій економіці не можуть бути здорові фінанси, без котрих взагалі неможливе функціонування оборонної сфери», — заявив В . Мунтіян. Таким чином, констатував він, закладені на початковому етапі реформування негативні тенденції руйнації системи набрали таких загрозливих форм.

Порівняльний аналіз Збройних сил України у порівнянні зі збройними силами 150-ти іноземних держав засвідчив, що українська армія за чисельністю посідає 13-е місце; за часткою збройних сил до загальної чисельності населення — 28-е місце; за витратами вiйськового бюджету на одну особу — 125-е місце. Окрім того, за словами представника оборонного відомства, на сьогоднішній день «ми маємо конгломерат трьох небезпечних для суспільства та держави моделей: перша — модель деградації, друга — проїдання, третя — марнотратства». Перша полягає в тому, що за рахунок морального та фізичного зносу, відсутності відповідної бойової підготовки та навченості військ і сил; відсутності фінансових ресурсів на відтворення, розвиток та модернізацію озброєння та військової техніки кожен рік бойовий потенціал зменшується на 9%. Переважна більшість технічно складних комплексів та зразків озброєння збройних сил вже вичерпала свій ресурс або він закінчується в 2004— 2006 роках. Тобто 2005 рік стане фактично межею, за якою технічний стан озброєння та військової техніки не забезпечуватиме боєздатність збройних сил взагалі. «Модель проїдання» полягає в тому, що видатки на утримання, перевищуючи відведену йому критичну межу (75%), не залишають ресурсу на відновлення та розвиток Збройних сил України. Так у 2003 році на утримання збройних сил було витрачено майже 92% від загальної суми оборонного бюджету. Модель «марнотратства» — це модель збройних сил, у яких на протязі 12 років існування не проведена повна та об’єктивна інвентаризація озброєння, військової техніки, боєприпасів та іншого військового майна.

Таким чином, зазначив В. Мунтіян, суть реформи полягає в кардинальній зміні підходів і принципів, форм та методів побудови нової оптимальної перспективної моделі Збройних сил України. «При цьому скорочення Збройних сил України не призведе до зниження їхнього бойового потенціалу. Під скорочення підпадуть лише ті військові організми, які не передбачені майбутньою моделлю збройних сил, а озброєння і військова техніка яких вичерпали свій ресурс технічної придатності», — наголосив заступник міністра. За його словами, реформа, яка проводиться у збройних силах є своєчасною та базується на аналізі сучасного стану збройних сил, ретельних розрахунках їхньої майбутньої моделі та здійснюється за науково обґрунтованими напрямами. Більшість із них представлена у проекті Закону України «Про зміни у структурі та чисельності Збройних сил України, а також інших заходах, пов’язаних з їхнiм реформуванням», який пройшов перше читання у парламенті.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Газета: