Чи вигідно вирощувати свиней?
Віктор УКРАЇНЕЦЬ, підприємець-тваринник, село Нова Українка Рівненського району Рівненської області:
— Відповідь на це запитання дуже проста. Бо собівартість вирощеного м’яса значно перевищує закупівельні ціни на нього. Адже відпускна ціна м’яса на базарі 16-18 гривень, а закупівельна — 6,0-6,5 грн. за 1 кг свинини. Збути м’ясо самостійно абсолютно неможливо, оскільки всі місця у м’ясних павільйонах викуплені. І ті, хто торгує, встановлюють вигідні для себе правила гри. Мені діватися нікуди, і я просто змушений здавати їм продукцію за вигідною для них, але невигідною для мене ціною.
Чому я все-таки не здаюся, хоч поступово і скорочую поголів’я свиней? Якщо дотримуватися наукових технологій і годувати свиней якісними комбікормами, то я матиму лише одні збитки. Є два шляхи виходу з цієї ситуації. Перший — купувати польські стимулятори м’язевої маси і з їхньою допомогою за шість місяців наростити 100 кг ваги (за технологією за рік всього 120 кг). Або другий — наш, український, коли каторжна праця і винахідливість (додавати до комбікормів картоплю чи молочні відходи) дає можливість знизити собівартість вирощеного м’яса. Я пішов другим шляхом, чесним. Але якщо ситуація на ринку не зміниться, я не знаю, чи буду далі продовжувати «надривати жили».
Віталій КУРАШ, заступник начальника головного управління сільського господарства та продовольства Хмельницької облдержадміністрації:
— Почавши реформування, в нас не подумали, що буде з цінами. Тому, за офіційними даними, у країні тільки 15 відсотків ситого населення. Решта — голодне. Серед голодних — і той, хто годує у хліву свиню. Тяжкий труд селянина, на жаль, поки що не приносить йому бажаного результату. Сьогодні тільки й розмов, що про продовольче зерно. А за фуражний баланс мовчимо. Хоча 70 відсотків ціни м’яса чи молока — то затрати на корм. Власник одержує орендну плату за свій земельний пай зерном. Як правило, вдвічі дорожчим, ніж на ринку. Ми рекомендуємо орендодавцям, щоб розраховуватися грошима, а не натурою.
В області є приклад рентабельного свинарства. В агрофірмі «Маяк», де генеральним директором кандидат сільськогосподарських наук Володимир Марченко. Тут — шість тисяч поголів’я свиней. Виробництво — на промисловій основі, як у цивілізованому світі. Самі вирощують кормові культури, виготовляють комбікорми і таке інше. До речі, самі ж переробляють м’ясо. Висновок: майбутнє свинарства (та й не тільки цієї галузі) України — за крупнотоварним виробництвом. На жаль, представників саме такого бізнесу у селах поки що дуже мало, одиниці.
Валерій ШЕПТУХА, зоотехнік, заступник редактора газети «Донеччина»:
— Невигідно. Передусім тому, що на сьогодні передбачають різке падіння врожаю, а, отже, не буде зерна, яке є основним компонентом кормового раціону свиней. Якщо сьогодні пройтися колгоспним ринком Донецька, легко помітити, як сильно підскочили ціни на зерно та комбікорм. Подолати їх складно як великим господарствам, так і простим селянам.
У господарствах нині тримають близько 41 тисячі свиней, а також 70—80 тисяч великої рогатої худоби. Слід відзначити, що у фермерів поголів’я свиней набагато вище. Досить порівняти показники: якщо на одне районне господарство припадає тільки 1200 голів свиней, то прості селяни, які мешкають у цьому районі, тримають у середньому близько 8 тис. голів. Оскільки види на врожай нікчемні, господарства вимушені скидати поголів’я не тільки свиней, а й багатьох інших тварин, щоб не мати проблем восени і взимку. Господарники передбачували цю ситуацію вже давно, тому або запаслися комбікормом заздалегідь, або сьогодні ведуть переговори з іншими областями, з Росією про закупівлю корму.
У середньому один селянин тримає хоч би одну свиноматку, що дає від 5 до 15 поросят. Таку кількість тварин в умовах домашнього господарства за відсутності корму прогодувати просто неможливо. Проблема полягає ще й у тому, що раніше багато селян працювали передусім не за гроші, а за корм. А сьогодні їм намагаються платити за їхню роботу саме грошима, яких просто елементарно не вистачає, щоб купити все необхідне для утримання тварин. Тому свиней сьогодні невигідно тримати навіть для самих себе. Ціни на поросят різко впали. Нині один кілограм живого м’яса коштує всього 2-3 гривні, що втричі менше, ніж у минулі роки (раніше його ціна становила 6 — 10 гривень). Судіть самі: нині м’ясо на ринку коштує дуже дешево (10 — 13 гривень за кілограм), оскільки практично всіх тварин потроху «вирізають». Так, нині це дуже вигідна сума для простого покупця, адже через 2-3 місяці ціна на м’ясо різко підніметься, вона становитиме щонайменше 25 гривень за кілограм. Але до того часу тварин залишиться вже дуже мало, оскільки зберегти поголів’я просто не вдасться. Люди вимушені вибирати те, що їм вигідне саме на сьогодні.