На Черкащині вшанували українського дисидента і політв'язня Олексу Гірника, який 21 січня 1978 року вчинив самоспалення біля могили Тараса Шевченка на знак протесту проти русифікації. Інформація про цей вчинок десятиліттями замовчувалася радянською владою. Проте кожного року в ці січневі дні хтось із місцевих жителів завжди клав кетяг калини на місце смерті Олекси Гірника.
— Того ранку було дуже холодно, ішов сніг, як зараз. Я приїхав «швидкою допомогою» на виклик КДБ засвідчити факт смерті. На місці, де зараз стоїть пам'ятний знак, лежав обпалений чоловік. Поруч стояли дві каністри, трохи далі лежала ось ця запальничка. Я її зберіг і впродовж 32-х років приходив сюди і запалював. А сьогодні вранці вона востаннє спалахнула — пальне вигоріло, і тепер тільки іскри можуть сипатися, — каже Михайло Іщенко, лікар, завдяки якому про подвиг Олекси Гірника дізналася вся Україна.
Чоловік розповідає, що тоді, в 1978 році, на схилах Чернечої гори скрізь було розкидано десь близько тисячі листівок із закликом до боротьби та цитатами із віршів Шевченка. Їх збирали працівники КДБ та міліціонери, щоб ніхто із місцевих жителів не прочитав.
Сьогодні на місці самоспалення Гірника стоїть пам'ятний знак у вигляді полум'я, що символізує дух визвольних змагань борців за незалежну Україну.