Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Зрушили!

Парламент прийняв необхідний закон, а Президент — підписав Стратегічний оборонний бюлетень
23 червня, 2004 - 00:00

Учора Верховна Рада України пiсля довгих мук ухвалила закон, що передбачає скорочення Збройних Сил країни на 70 тисяч осіб у 2004 році. Рішення про внесення змін до закону про чисельність Збройних Сил на 2000 — 2005 роки підтримали 238 депутатів, проти проголосував 1 із 435 зареєстрованих у залі парламентаріїв. Не голосували, вкотре самоусунувшись від вирішення однієї з найгостріших на сьогодні проблем держави та суспільства — оптимізації чисельності армії та вирішення соціальних питань людей у погонах, фракції Компартії, «Наша Україна», БЮТ, а також група «Центр».

Згідно із законом, до 30 грудня 2004 року кількість військовослужбовців буде скорочено до 210 тис., кількість співробітників Збройних Сил — до 75 тис. Загальна чисельність ЗС становитиме 285 тис. чоловік замість сьогоднішніх 355 тис., з якими Україна займає перше в Європі та 13-е місце в світі за кількістю особового складу, але тільки 126-е місце — за матеріальними витратами на одного військовослужбовця. Таким чином, Міністерству оборони після довгих зусиль все-таки вдалося отримати від парламенту карт-бланш на оптимізацію чисельності ЗС, що є однією з провідних складових військової реформи.

Виступаючи перед депутатами Верховної Ради, міністр оборони Євген Марчук заявив, що майбутнє української армії — в переході на контрактну основу. «Цей шлях переходу на професійну основу визначено. Формування ЗСУ на основі контракту має покращити їхню якість, а не просто змінити структуру», — наголосив глава оборонного відомства. Євген Марчук також повідомив, що в Україні розробляють Мобілізаційний план держави на особливий період, розробку якого завершать у 2005 році. Крім того, зі слів міністра оборони, в його відомстві триває робота зі створення нової структури військового резерву людських ресурсів. «Підготовлено проект Закону «Про службу в резерві» й Указ Президента України «Про структуру військового резерву людських ресурсів», — повідомив Євген Марчук. Міністр оборони особливо акцентував увагу на необхідності достатнього фінансування процесу реформування ЗСУ. Про це ж говорив і голова парламентського комітету з питань національної безпеки й оборони Георгій Крючков. Керівник профільного комітету наголосив, що сьогодні в усіх європейських арміях відбувається скорочення чисельності військ, а також переоснащення сучасною бойовою технікою. З його слів, не тільки за кількістю особового складу, а й за кількістю озброєнь Україна перевищує показники інших країн, «але переважна більшість авіатехніки, ракетних і зенітно-ракетних комплексів, інших видів озброєнь вичерпала свій ресурс чи вичерпає його протягом найближчих двох-трьох років». «Ми дійшли до критичної межі, стоїмо перед вибором — а бо рішуче та радикально змінюємо ситуацію, або, керуючись популістськими лозунгами, приречемо наші ЗСУ на деградацію», — сказав Г. Крючков. При цьому він висловив переконання, що сьогодні в Україні існує необхідність «на всіх рівнях змінити ставлення до проблем оборони, насамперед до реформування ЗСУ».

«День» запропонував народним депутатам прокоментувати прийняття закону, що дозволяє розпочати скорочення ЗСУ.

Георгій КРЮЧКОВ , фракція КПУ:

— Справедливість перемогла. Більшість депутатів переконалися, що рішення про скорочення ЗС абсолютно необхідні, вони продиктовані реальною обстановкою — і внутрішньополітичною, і геополітичною ситуацією, і необхідністю забезпечення обороноздатності держави, і необхідністю соціального захисту військовослужбовців. Тому я задоволений, що закон про скорочення армії ми прийняли. Хоча особисто мені його проходження далося не просто — моя позиція виявилася неспівзвучною позиції моєї фракції. У зв’язку з цим я готовий навіть скласти повноваження народного депутата — аби не бути в конфронтації з фракцією. Як мені здається, керівництво фракції КПУ виходило з того, що, якщо підтримується рішення про скорочення ЗС, то нібито ми цим завдаємо удару по обороноздатності України. Крім того, думали, мовляв, як же так, десятки тисяч людей викидають з армії — давайте будемо їх захисниками! Але це вже не спрацьовує. Крім того, мені дуже прикро, що позиція моєї фракції виявилася ідентичною позиції «Нашої України».

Геннадій САМОФАЛОВ , фракція «Регіони України»:

— Як колишній військовий я з великим інтересом стежив за перипетіями цього закону. В парламенті другого скликання я працював в бюджетному комітеті, займаючись проблемами фінансування військових структур. Ще тоді ми розглядали питання, як скоротити ЗС, однак фінансове становище країни не дозволяло це зробити — було підраховано, що простіше утримувати армію в 350 тис. чоловік, аніж провести скорочення на 50 тис. чоловік. Грошей на належні компенсації звільнюваним у запас військовослужбовцям в держави тоді просто не було. Зараз ситуація деща інша, і сьогодні ми одержали надію зрушити процесс реформування ЗС з мертвої точки. А необхідність самої реформи сумнівів не викликає вже ні в кого. Сподіваюся, прийняте рішення стане першим кроком на шляху до того, щоб наші ЗС набули відповідності всім європейським стандартам.

Олег ЗАРУБІНСЬКИЙ , фракція НДП:

— Ухвалення закону, який дає можливість розпочати скорочення ЗС, оцінюю виключно позитивно — така велика армія, як сьогодні, Україні не потрібна. Не повинно бути стільки солдатів, щоб в генералів, полковників чи навіть прапорщиків виникала спокуса використати їх на будівництві власних дач. Армія повинна бути професійною і я підтримуватиму Міноборони в подальших зусиллях щодо її професіоналізації. Українська армія повинна бути контрактною — не треба заганяти до війська 18-річних напівхворих хлопців. Це скорочення, до речі, дасть можливість покінчити з практикою залучення на службу тих, кому це протипоказано за станом здоров’я. Як на мій погляд, навіть 200 тис. військовослужбовців для України теж забагато. Сьогодні Міноборони та Генштаб мають чітко прорахувати, скільки нам треба реально мати військових по кожному напрямку, а також визначити, коли ми прийдемо до повністю контрактної армії. Я хотів би, щоб в українській армії служили «командос» — міцні, сміливі, розумні хлопці, які володіють будь-якою зброєю, управляють будь-якою військовою технікою, і які є надзвичайно мобільними. Без сьогоднішнього голосування перехід на професійні рейки був би неможливим, і я гордий з того, що наша фракція одноголосно його підтримала.

Володимир СОНЮК, «День»
Газета: