Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Банкрутство по-новому

пропонує Мінекономіки державним підприємствам
18 червня, 2003 - 00:00

Міністерство економіки збирається до кінця року добитися скасування мораторію на судове відчуження державного майна. Про це на минулому тижні заявив міністр Валерій Хорошковський. На його погляд, цей інструмент захисту державних майнових інтересів застарів і вимагає заміни. Мінекономіки закінчило розробку законопроекту, яким вводиться нова процедура банкрутства і примусового відчуження держпідприємств. Найближчим часом документ буде розглянуто парламентом.

Мораторій, який зараз діє, було введено Верховною Радою півтора року тому за пропозицією Президента після серії гучних скандалів, якi пов’язанi з тіньовою приватизацією. Тоді, нагадаємо, за борги з молотка було продано три теплові електростанції компанії «Донбасенерго», шинний завод «Росава», а також компанію «Луганськобленерго». При цьому держава отримала від цих торгів копiйки. Генеральна прокуратура так і не довела слідство до логічного кінця, пославшись на те, що сліди авторів тіньових схем iдуть в офшорні зони. Цікаво, що всі мережі «Луганськобленерго» в березні 2001 року придбав на аукціоні за борги «Укрсоцбанк», яким на той час керував нинішній міністр економіки Валерій Хорошковський. Тому, напевно, не випадково, що саме він хоче зняти з теми неприватизаційного відчуження держмайна ореол напівкримінальності. І зробити це можна тільки законом.

Розроблений Міністерством економіки законопроект виглядає прогресивно. Він має намір фактично прирівняти процедуру банкрутства держпідприємств із механізмом приватизації. Напередодні проведення аукціонів, на яких підприємства будуть продаватися за борги, уряду передбачається дати право висувати до майбутнього покупця певні вимоги. Зокрема, це може стосуватися безпеки діяльності підприємства. При цьому сам продаж буде також багато в чому нагадувати приватизаційні конкурси, що проводяться зараз Фондом держмайна. Оцінку підприємства, що виставляється на продаж за борги, також пропонується провести за процедурою, яку встановлює ФДМ. Нагадаємо, що у разі «класичної» тіньової приватизації фірми-оцінювачі оголошували про свою ліквідацію відразу після реалізації «теми». Зокрема саме так було після продажу активів «Донбасенерго». Крім того, за борги будуть продаватися тільки цілісні майнові комплекси, щоб не допустити «розтягнення» підприємств.

Як головний аргумент на користь скасування мораторію на відчуження держмайна міністр Валерій Хорошковський збирається використати необхідність розблокувати співпрацю державного сектора з комерційними банками. Сьогодні банкіри не хочуть мати справу з державними підприємствами, тому що їхня застава має умовне значення. Забрати її у разі неповернення кредиту все одно буде майже не реально. У тому, що після скасування мораторію значна частина держмайна може перейти до приватних рук за процедурою банкрутства, міністр економіки особливої небезпеки не бачить. На його погляд, головне, щоб держава отримала за відчужувані активи гідну ціну, ну а підприємство, очистившись від боргів, отримало ефективного приватного власника.

Ініціатива Міністерства економки напевно викличе опір у парламентської опозиції, яка вже давно побоюється перерозподілу сфер впливу в держсекторі напередодні президентських виборів. Різні політичні сили зараз акумулюють ресурси, готуючись до президентської кампанії. Якщо мораторій на відчуження держмайна за борги буде знято, перерозподіл фінансових джерел стане неминучим. Проте міністр Валерій Хорошковський вважає, що якщо мораторій не буде відмінено, політичні ризики можуть бути ще більшими.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: 
Рубрика: