Перевибори харківського міського голови, про які ще півроку тому говорили як про фантастичний сценарій, сьогодні практично вже стали фактом. Після ухвалення рішення про перевибори київського мера й Київської міської ради на свою логічну розв'язку чекає й «харківське питання».
Схоже, що з неминучістю виборів уже змирилися й самі представники мерії, оскільки активізували свої дії в явно передвиборних напрямках. Дивним чином горить ринок «Барабашове», близький до головного опонента діючого мера Харкова Михайла Добкіна Олександра Фельдмана. Сам Добкін буває в Києві мало не частіше, ніж у Харкові: напевно, саме тут градоначальник першої столиці «вирішує питання» своєї недоторканності й збереження в посаді.
Якби перевибори харківського градоначальника й міської ради не ініціювали демократичні політичні сили, то їх, певно, довелося б просувати Партії регіонів. Тоді як сьогодні вона вимушена захищати Михайла Добкіна, демонструючи свою опозиційність.
Самі харків'яни вельми скептично оцінюють успіхи міської влади на чолі з мером Добкіним. За даними соціологічного дослідження Центру ім. Разумкова «Рівень довіри харків'ян до державних діячів, політиків і посадових осіб» (14- 26 лютого 2008р.), мер Харкова Михайло Добкін і секретар Харківської міської ради Геннадій Кернес очолили рейтинг недовіри харків'ян. Рівень недовіри до Г. Кернеса становить 78,3%, до М. Добкіна - 60,4%.
Але в цьому випадку йдеться про незахищеність простих громадян від вседозволеності місцевої влади. В Україні відсутнє законодавство про відзив депутатів ВР, місцевих рад, місцевих голів, які дискредитували себе. Технологічно референдум про недовіру міській владі можна провести тільки якщо на такий референдум згодиться сама міська влада.
Рішення ВР про призначення дострокових виборів - фактично єдина можливість позбавити громаду політиків, які дискредитували себе. Абсолютна безкарність призводить до абсолютної вседозволеності. Масштаби земельних зловживань міської ради, керованої Г. Кернесом, можуть претендувати на рекорд в українській і світовій практиці. Міліція, СБУ та прокуратура порушують справу за справою, які, проте, надто рідко доходять до судів, та й там тихо сходять нанівець.
Харків'яни слідом за киянами бажають отримати можливість переобрати «отців міста» й склад місцевих рад. Але в скількох містах і селах України, де діяльність місцевих керівників має іноді навіть екстравагантніший і протизаконний характер, місцева громада не має можливості впливати на прийняття рішень?
Хоча харківські й київські перевибори багато в чому схожі, відмінності, безсумнівно, є. Наприклад, у Харкові демократичні політичні сили навряд чи можуть собі дозволити одночасно кількох кандидатів у мери.
Серед можливих конкурентів Михайла Добкіна найреальнішим виглядає лідер місцевого осередку БЮТ Олександр Фельдман. Інші можливі кандидати від демократичної коаліції, маючи свої сильні сторони, навряд чи зможуть скласти конкуренцію діючому голові. Зокрема, будь-який можливий кандидат від НУ-НС - Арсен Аваков, Володимир Бабаєв, брати Протаси - поступиться будь-якому кандидатові від БЮТ, оскільки рейтинг останньої політичної сили в регіоні втричі вищий, ніж у пропрезидентського блоку. Якщо стартові можливості кандидата становлять менш як 10% (а рейтинг НУ-НС у регіоні вище за 7% ніколи не підіймався), то навряд чи він може розраховувати на кінцевий сприятливий результат.
Таким чином, реальну конкуренцію й альтернативу нинішньому харківському меру може скласти лише бютівець Фельдман. По-перше, він досить відомий у регіоні політик і бізнесмен, має високий індекс упізнаваності. В умовах дострокових виборів у стислі терміни розкрутити нового кандидата практично нереально.
По-друге, Фельдман має близько 18% стартового рейтингу БЮТ у регіоні. З огляду на те, що в Україні мерами іноді ставали кандидати з 10%, цього може цілком вистачити для перемоги.
По-третє, Фельдман має найкращі можливості для розширення свого електорального поля. Він не пов'язаний з владними скандалами й зловживаннями ні на рівні міста, ні на рівні області. Головний харківський бютівець є відомим у місті підприємцем, почесним президентом концерну «АВЕК» (ядром останнього вважається найбільший у Східній Європі ТЦ «Барабашове», який до пожежі забезпечував роботою понад 15 тис. харків'ян). Крім того, Фельдман відомий у Харкові як меценат, який уже багато років підтримує різні гуманітарні й соціальні проекти.
Можна передбачити, що центральні керівні органи БЮТ введуть в дію додаткові, «київські» ресурси для закріплення Харкова за собою. Перемога БЮТ у Києві - це виграш тактичного характеру, перемога в Харкові - це перемога стратегічна. І цю формулу керівництво БЮТ розуміє як ніхто інший.