Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Чи маю я право...»

13 серпня, 2003 - 00:00


До нашої редакції доволі часто приходять листи від пенсіонерів, в яких вони просять нас роз’яснити ряд аспектів, пов’язаних з пенсійним забезпеченням. Хто має право на достроковий вихід на пенсію? Хто отримує соціальну пенсію і в яких розмірах? На ці та інші актуальні для багатьох наших громадян запитання відповідає Ірина Юріївна САВЧЕНКО, заступник начальника управління, начальник відділу призначення пенсій Управління ПФУ в Шевченківському районі м. Києва.

— За яких умов та на підставі яких документів зараховується до загального трудового стажу час догляду за інвалідом першої групи, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду?

— Згідно з пунктом «є» статті 56 Закону України «Про пенсійне страхування» до стажу роботи зараховується час догляду за всіма категоріями людей, що ви перерахували. Акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду складається органами Пенсійного фонду на підставі відомостей, одержаних від органів управління житловим фондом, сільських Рад народних депутатів, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їхніх сусідів, інших даних. Документами, які підтверджують перебування на інвалідності, можуть бути: виписка з акту огляду медико-соціальної експертної комісії, медичні висновки, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або довідка управління праці та соціального захисту населення та інші документи. А документом, що підтверджує вік особи, може бути свідоцтво про народження або виписка з паспорта.

— Чи зараховується до спеціального стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку?

— Згідно із листом Міністерства праці та соціальної політики України, в разі оформлення власником підприємства відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (до шести років) на батька дитини або інших осіб, вказаних в Законі України «Про відпустки», за ними зберігається загальний трудовий стаж, зокрема спеціальний стаж. Також слід відрізняти час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми до досягнення ними трирічного віку. Вказаний період відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» зараховується тільки в загальний трудовий стаж і тільки матері, яка у вказаний період не працювала (тобто була звільнена з роботи наказом по підприємству).

— Хто отримує соціальну пенсію і в яких розмірах?

— Згідно ст. 93 Закону, соціальні пенсії призначаються і виплачуються непрацюючим громадянам при відсутності права на трудову пенсію, які досягли віку: чоловіки — 60 років, жінки — 55 років; інвалідам 1 і 2 груп, у тому числі інвалідам з дитинства, а також інвалідам 3 групи; дітям — у разі втрати годувальника (пункт «а» ст. 37 Закону); дітям-інвалідам віком до 16 років. Перелік медичних показань, що дають право на одержання соціальної пенсії на дітей- інвалідів віком до 16 років, визначаються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 94 Закону, соціальні пенсії призначаються в таких розмірах: 1) 30% мінімального розміру пенсії за віком особам, які досягли пенсійного віку (чоловіки — 60 років, жінки — 55 років) і не набули права на трудову пенсію без поважних причин; 2) 50% мінімального розміру пенсії за віком особам, які досягли пенсійного віку (чоловіки — 60 років, жінки — 55 років) і не набули права на трудову пенсію з поважних причин; інвалідам 3 групи; 3) 100% мінімального розміру пенсії за віком інвалідам 2 групи, дітям-інвалідам віком до 16 років, дітям, а також одній з осіб, зазначених в пункті «в» ст. 37 Закону у разі втрати годувальника; 4) 200% мінімального розміру пенсії за віком інвалідам 1 групи, матерям, яким присвоєно звання «Мати-героїня».

— Чи мають право на зменшення межі пенсійного віку учасники бойових дій та сім’ї загиблих?

— Військовослужбовці, особи офіцерського та рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби, тобто службових обов’язків, або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов’язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців та інших перелічених категорій, мають право на пенсію: чоловіки — після досягнення 55 років і при стажі роботи не менш як 25 років, жінки — після досягнення 50 років і при стажі роботи не менш як 20 років.

— А чи маю я право на пенсію, якщо, наприклад, за півтора року до досягнення пенсійного віку мене звільнили в зв’язку з банкрутством заводу і перед звільненням я декілька місяців перебував у відпустці без збереження заробітної плати?

— Як правило, працівники підприємств, які внаслідок своєї неплатоспроможності визначаються банкрутами, тривалий час перебувають в безоплатних відпустках. Інколи такі відпустки передують їх звільненню. За нормами статті 26 Закону України «Про зайнятість населення» працівники, які звільняються внаслідок ліквідації підприємств або скорочення штату та мають необхідний загальний трудовий стаж (серед іншого на пільгових умовах), мають право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку. Оскільки будь-які вимоги щодо певної тривалості періоду між звільненням працівника та фактичним припиненням ним роботи на підприємстві Законом «Про зайнятість населення» не передбачені, ви маєте право на достроковий вихід на пенсію на умовах статті 26 цього Закону.

— Хто має право на достроковий вихід на пенсію?

— Згідно із Законом «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», особам передпенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв’язку з ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров’я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо такі особи мають необхідний загальний трудовий стаж, серед іншого на пільгових умовах. Згідно із Законом України «Про зайнятість населення», для призначення пенсії необхідно протягом семи календарних днів стати на облік в районному центрі зайнятості.

— Хто має пільги при обчисленні стажу?

— Таких категорій чимало. Час військової служби у складі діючої армії у період бойових дій зараховується в потрійному розмірі до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів. Громадянам, необгрунтовано притягнутим до кримінальної відповідальності, необгрунтовано репресованим і згодом реабілітованим, час тримання під вартою, час відбування покарання в місцях позбавлення волі та заслання, а також перебування на примусовому лікуванні зараховується до стажу також у потрійному розмірі. Робота, незалежно від віку, зокрема як вільнонайманого складу у військових частинах, і служба (крім військової служби, передбаченої статтею закону, в роки Великої Вітчизняної війни та в інші періоди ведення бойових дій) зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі, а час перебування у фашистських концтаборах, гетто та інших місцях примусового утримання в період війни осіб, зокрема дітей, насильно вивезених з тимчасово окупованої території у період Великої Вітчизняної війни, — у потрійному розмірі. Робота в м. Ленінграді в період його блокади в роки війни з 8 вересня 1941 року по 27 січня 1944 року зараховується в стаж роботи у потрійному розмірі, час проживання в м. Ленінграді в цей період — у подвійному розмірі. Робота в лепрозорних і протичумних закладах, у відділеннях по лікуванню осіб, заражених вірусом імунодефіциту або хворих на СНІД, у патологоанатомічних і реанімаційних відділеннях лікувальних закладів зараховується до стажу роботи в подвійному розмірі. Згідно зі ст. 61 Закону, робота на водному транспорті протягом повного навігаційного періоду зараховується за рік роботи. Робота протягом повного сезону на підприємствах і в організаціях сезонних галузей промисловості, незалежно від відомчої підпорядкованості підприємств і організацій — за списком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України, зараховується до стажу роботи за рік роботи. Інші сезонні роботи зараховуються до стажу роботи за їх фактичною тривалістю.

Розмовляв Юрій ЗЕЛІНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: