На засіданні АМК було звернуто увагу на те, що левова частка коштів, отриманих за знезараження вітчизняного зерна, надходить на рахунок іноземної компанії, а не до держбюджету. В умовах блокування доступу на ринок конкурентів Pest Control Ltd. отримала можливості для встановлення монопольно високих тарифів на свої послуги. Спочатку АМК мав намір застосувати до Pest Control Ltd. більш жорсткі санкції: в проекті рішення сума штрафу була визначена в 700 тис. грн. (4,3% від отриманого доходу), однак, йдучи назустріч побажанням керівництва компанії, комітет визнав можливим значно знизити штраф. При цьому, як відзначив голова АМК Олексій Костусєв, враховувалося і те, що останнім часом ірландці дещо зменшили свої тарифи і виявили готовність знижувати їх і надалі. Ситуація з монополізмом Pest Control Ltd. не виглядає однозначною: видачу карт- бланшу ірландськiй компанії Мінагрополітики обгрунтовувало відсутністю бюджетних асигнувань на карантинні заходи. Більш того, оскільки Pest Control Ltd. фінансує технологічний процес фумігації і оплачує штрафні санкції у випадках вимушеного простою кораблів із зерном, її, на думку міністра Сергія Рижука, потрібно визнати не учасником ринку, а інвестором, що вже вклав у розвиток української карантинної служби $3,6 млн. і сплатив штрафів на загальну суму $600 тис. Зацікавленість міністерства у співпраці з Pest Control Ltd. пояснюється ще й тим, що компанії, які працювали на цьому ринку до 1998 року, проявили себе недобросовісними партнерами й існують побоювання, що, повернувшись, вони спробують взяти реванш. У міру нарощування Україною експорту зерна фумігаційний ринок стає все привабливішим для великого бізнесу, і міністерство, за словами С. Рижука, відчуває це за зростаючим на нього тиском.
Основний аргумент міністерства в цій суперечці зводився до того, що здійснення карантинних заходів відноситься до державної монополії, і тому неправомірно говорити про порушення антимонопольного законодавства у цій сфері. Однак АМК з цими доказами не погодився, вважаючи, що загальнодержавний ринок фумігації зернових є потенційно конкурентним, і експортери зерна повинні мати право вибору компанії, що надає такі послуги. «Ми розуміємо позицію міністерства, але закон є закон», — резюмував О. Костусєв. З кожним роком Україна посилює свою присутність на світовому зерновому ринку і вже зіткнулася тут із жорсткою конкуренцією. Важко не погодитися з С. Рижуком, який охарактеризував недавні скандали навколо «неякісних» поставок українського зерна до Бразилії, Франції і Канади, як «багато галасу даремно»: висунені обвинувачення, як правило, не знаходять вагомих підтверджень, і справа «спускається на гальмах». Однак кожен такий викид сумнівної інформації не проходить безслідно для іміджу країни, що входить до п’ятірки провідних світових експортерів зерна. На жаль, формальний привід для подібних інсинуацій конкуренти знайти можуть, оскільки обробка вітчизняного зерна відрізняється від міжнародної практики. Зараз практично всі експортні зернові вантажі, що перевозяться водним шляхом, знезаражуються в трюмах. Набагато ефективніший інший шлях: зерно знезаражується на полях не тільки від шкідників, але й від грибкових захворювань, і тоді до трюму воно проходить 8—10 обробок (така технологія застосовується в США і Європі). «Нам треба модернізувати весь технологічний процес», — вважає С. Рижук, хоч це і пов’язано з подорожчанням продукції. Зараз, за визнанням міністра, європейський рівень фумігації зерна вищий від українського.
ДО РЕЧІ
Президент України Леонід Кучма доручив прем’єр-міністру Віктору Януковичу і віце-прем’єру Івану Кириленку посилити держконтроль у сфері фумігації продукції рослинництва при її експорті і транзиті через Україну, повідомляє агентство Українські новини. Президент доручив посилити державний контроль за дотриманням антимонопольного і карантинного законодавства у цій сфері, а також законодавства з ціноутворення. В. Януковичу та І. Кириленку доручено збільшити бюджетні надходження від послуг із знезараження. Крім того, прем’єру і віце-прем’єру наказано створити на базі фумігаційних загонів Головної державної інспекції з карантину рослин України державну компанію з проведення фумігаційних робіт.