Можна сказати, що вчора в Києві пройшов своєрідний «бенефіс» судово-правової реформи. Конституційний суд України обнародував своє рішення, прийняте 16 червня, і визнав конституційним розширення повноважень Вищої ради юстиції (ВРЮ), що передбачене законами про цю установу і про внесення змін в деякі закони, що стосуються недопущення зловживань правом на оскарження.
Вердикт КС прийнятий за поданням Верховного Суду, який просив визнати неконституційними ряд положень Закону про ВРЮ. Зокрема, йшлося про норму, відповідно до якої засідання Ради вважаються повноважними, якщо присутня більшість її конституційного складу, а також про те, що для здійснення своїх повноважень ВРЮ може зажадати копії судових справ, розгляд яких не завершений. Згідно з законом, повторне нез’явлення на засідання ВРЮ судді, який оскаржить рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про притягнення його до дисциплінарної відповідальності, є підставою для розгляду справи в його відсутність. У поданні Верховного Суду також порушено питання про конституційність положень Закону про недопущення зловживань правом на оскарження. Згідно із законом, член ВРЮ, який порушив перед Радою питання про звільнення судді з посади, не може брати участі в голосуванні при ухваленні рішення. Ця норма визнана конституційною. КС не визнав неконституційним положення Кодексу адміністративного судочинства, яке не допускає забезпечення позову шляхом припинення дії актів Верховної Ради, Президента України, ВРЮ та встановлення для цих органів заборони на певні дії.
І вчора ж проект «Україна: верховенство права» Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) спільно з Міжнародним консорціумом удосконалення суду, Верховним Судом України, Радою суддів України, Комітетом Верховної Ради з питань правосуддя і посольством Великобританії в Києві провели в столиці України міжнародну конференцію «Удосконалення функціонування суду». В ній взяли участь представники судової влади з Сінгапуру, Австралії, Грузії, США, Голландії та Великої Британії. Мета конференції — сприяти зростанню інформованості суспільства про шляхи підвищення якості роботи судів, про досягнення інших країн у цьому напрямку. Учасники могли ознайомитися з підсумками дослідження діяльності судів, проведеного USAID спільно з низкою громадських організацій України.
Виступаючи на відкритті конференції, директор місії USAID в Україні, Білорусі та Молдові Яніна Ярузельська відзначила, що «справедлива, незалежна, прозора судова система, яка працює ефективно, є наріжним каменем будь-якої демократичної країни». На її думку, така юридична система сприяє приходу інвестицій і економічному зростанню. Як сказала Ярузельська, уряд США визнає важливість української судової системи для подальшого розвитку України як демократичної держави, а також для розвитку успішної ринкової економіки. Вона пишається тим, що за участю USAID в Україні був підготовлений і в липні минулого року ухвалений новий Закон «Про судоустрій і статус суддів». Іншими словами, американські юристи підтримують реформи в українському судоустрої та судочинстві.
Цей висновок підтвердив у розмові з «Днем» модератор конференції, відомий американський правознавець і керівник проекту USAID «Верховенство права» Девід Вон. Відповідаючи на запитання про перші результати судової реформи в Україні, він сказав: «Давайте спочатку поговоримо про досягнення. Дуже важливо те, що процес відбору кандидатів на посади суддів помітно удосконалився. Сюди б я відніс ще і тестування кандидатів на посади суддів, а також розміщення більшої кількості інформації стосовно цього відбору на веб-порталі. Процес залучення суддів до дисциплінарної відповідальності також удосконалився». «Але у нас ще багато роботи, — продовжував Девід Вон. — Сюди належать проблеми, на яких зробила акцент Венеціанська комісія, — про роль і функції Верховного Суду, а також роль Вищої ради юстиції. Ми співпрацюємо з багатьма нашими українськими і європейськими партнерами з метою подальшого розвитку українського законодавства про судоустрій».
Готовий і далі удосконалювати судову систему України і заступник глави Комітету ВР із питань правосуддя Валерій Бондик. Відповідаючи на питання «Дня», він сказав: «Головне, що судова реформа в Україні розпочалася. Нащадки розсудять, чого при цьому було зроблено більше — досягнень або помилок. Адже закон — це жива матерія, річ у динаміці. Навіть у ході цієї конференції можуть виникнути якісь ділові пропозиції. Реформа лише почалася. З досвіду ми знаємо: п’ять чоловік пишуть закон, а 250 думають, як його обійти. Отже, немає жодної трагедії в тому, якщо щось удосконалюватиметься, змінюватиметься, доповнюватиметься. Реформа тільки почалася, а цього не було 20 років».