Український парламент на цьому тижні розглянув вельми цікавий законопроект — «Про зупинку темпів розшарування населення України за рівнем доходів», внесений комуністом Володимиром Яценком. Законом, зокрема, пропонувалося обмежити українських громадян у праві самостійно використовувати законно зароблені гроші в частині, яка більше ніж у 180 разів перевищує законодавчо встановлену величину межі малозабезпеченості.
Ці кошти комуністи пропонують направити на розвиток виробничої сфери і створення додаткових робочих місць або перерахувати на спеціальний рахунок, з якого вони можуть витрачатися за рішенням виконавчих органів виключно на соціальні виплати, а також на оплату праці працівників освіти й охорони здоров'я.
Іншими словами, все зароблене понад 21294 гривні, при цьому чесно заплативши з цієї суми податки державі, ви повинні віддати тій же державі.
Таким чином, комуністи, як і раніше, ратують не за те, щоб усі були по-різному багатими, а за те, щоб усі були однаково бідними. Те, що зрівнялівка довела свою цілковиту безперспективність з економічної точки зору ще в СРСР, комуністів анітрохи не турбує. Так само не турбують їх і практичні наслідки подібного законопроекту.
Що зробить у цьому випадку нормальна багата (а ненормальних серед багатих не спостерігається) людина? Правильно, вона не задекларує свої грошенята, а краще стане так званим «тіньовиком». А держава у даному випадку не отримує ні грошей, ні податків.
А от ідеологічні дивіденди комуністів вельми цікавлять. Нещодавно одна далека від політики жінка скаржилася автору цих рядків: «Як зараз погано, вчилися в одному класі, а зараз один багатий, а другий бідний. Ось раніше не було такого». Без сумніву, збіднілі верстви населення із захватом сприймуть подібну «турботу про народ». А те, що цей законопроект не спрацює, не так важливо, компартія вже сьогодні набирає додаткові очки до парламентських виборів 2002-го року.
Не дивно, що даний законопроект викликав бурхливе обговорення у ВР. Деякі депутати-центристи, наприклад, заявляли, що його ухвалення не зупинить процес розшарування населення за рівнем доходів, а призведе до ще більшої їх тінізації. Крім того, вони зазначали, що законопроект не узгоджується з нормами Конституції, які передбачають непорушність права приватної власності і забороняють протиправне позбавлення громадянина права власності.
Комуністи використовують аргументи, перевірені ними під час президентської кампанії. Як заявив «Дню» член фракції КПУ Георгій Крючков, «у суспільстві йде катастрофічне і дуже небезпечне розшарування майна». З його слів, значення даного законопроекту полягає в тому, щоб встановити якісь правові рамки для призупинення цього процесу. При цьому товариш Крючков визнає, що законопроект не призведе до якихось разючих результатів. А що стосується «тіньовиків», то «вони є і будуть», — по-філософськи зазначив депутат.
А ось на думку екс-міністра економіки, члена фракції соціалістів Віктора Суслова, у світовій практиці не існує подібних законів. Депутат зазначив у інтерв'ю «Дню», що у всьому світі розшарування за доходами регулюється шляхом застосування диференційованої системи оподаткування доходів фізичних осіб. До речі, в українському парламенті вже підготовлено до другого читання законопроект про оподаткування доходів фізичних осіб. У ньому, за словами п. Суслова, також передбачено прогресивну шкалу оподаткування. В.Суслов вважає, що спроба створити спеціальний закон із даного питання — «це з області популізму».
Коментуючи, на прохання кореспондента «Дня», обговорення у ВР законопроекту про призупинення розшарування суспільства за доходами, депутат із «реформ» Сергій Терьохін відмітив той факт, що зараз офіційно приблизно 43% грошових коштів перебувають поза балансами банків і касами підприємств. А з ухваленням даного закону ця цифра може зрости до 80%. Або ж, за словами п. Терьохіна, «накриється курс, а гроші будуть в більш спокійній гавані, в якомусь офшорі, на Кіпрі, на Багамах». Тому, вважає депутат, «цей закон — абсолютна дурість».
С.Терьохін також нагадав, що спроба ухвалення подібного закону вже робилася одного разу. Економісти це називали «податок Звягільського». У 1993 році він увів 90% подоходного податку на громадян, у яких доходи перевищують приблизно 280 доларів. Цей податок діяв півтора року, його заплатили 4 людини, і то перед відправкою до в'язниці. Пан Терьохін вважає, що пропонований сьогодні комуністами законопроект очікує така ж перспектива.
Під час обговорення «справедливого» законопроекту в сесійному залі депутати Олексій Марченко з «Відродження регіонів» і Владислав Кириленко з Руху (Костенка) запропонували відхилити законопроект як неприйнятний. Але зал їх не підтримав і відправив законопроект на повторне перше читання. При цьому парламентарії, що висловилися «Дню» з приводу даного законопроекту, дали зрозуміти, що ніяких перспектив бути ухваленим він не має, оскільки в післявиборчий час особливий попит на популістські рішення відсутній.
При такому добросердому настрої правих цей законопроект (причому в значно жорсткішій формі) може бути ухвалено «червоною більшістю» після виборів 2002-го року.