Здавалося б, усе йде гладко: у розробці проекту взяли участь усі фракції, за винятком КПУ. Це дало привід аналітикам говорити про високу ймовірність безперешкодного прийняття опозиційної «біблії». Однак своє «ні» закону несподівано сказали регіонали, які раніше заявляли про те, що підтримують узаконення діяльності парламентської меншостi. Розійшлися в симпатіях щодо цього питання й нашоукраїнці. Тільки 23 із 81 членів НУ віддали свої голоси на підтримку закону.
Під час вечірнього повторного засідання ВР, представники різних фракцій емоційно дискутували щодо необхідності або відсутності прийняття такого закону про опозицію. Незадовго до голосування в кулуарах парламенту лідер опозиційного БЮТ Юлія Тимошенко прогнозувала прийняття закону.
Затамований подих бютівців, іронічні посмішки регіоналів, спокій соціалістів і холоднокровна байдужість членів КПУ. У такій атмосфері народні обранці чекали появи на табло результатів голосування, які виявилися абсолютно несподіваними.
«За» прийняття закону про опозицію проголосували лише 172 народних депутати з 440 присутніх у сесійній залі: від Партії регіонів — один, від БЮТ — 118, від «Нашої України» — 23, від СПУ — 28, від КПУ — 0 та 2 позафракційних.
Реакція БЮТ — блискавична. Заступник голови фракції блоку Тимошенко Олександр Турчинов охарактеризував дії нашоукраїнців не інакше як зрадою. «Така зрада стала для нас шоком! Так, ми чекали підступностi регіоналів, однак не передбачали, що так можуть вчинити колеги з «Нашої України». Пан Турчинов відзначив, що голосів НУ цілком вистачило б для затвердження опозиційного закону в першому читанні, однак, за його словами, як видно «Наша Україна» не вписується в поняття опозиції і тому її члени об’єдналися з регіоналами й комуністами з метою провалити голосування.
Разом з тим, Олександр Турчинов заявив, що боротьба БЮТ за прийняття даного закону триває й блок «змусить парламент ухвалити закон». «Ми доб’ємося, щоб на нашу думку зважали. Позиція «Нашої України» розв’язує нам руки, я не виключаю, що ми зможемо більш конкретно працювати, у тому числі й щодо окремих пакетних голосувань», — резюмував заступник голови фракції БЮТ.
У свою чергу, член НУ Борис Безпалий пояснив небажання «помаранчевої» фракції підтримати документ тим, що він не відповідає законодавчим нормам, зокрема, за його словами, у ньому не прописані правила реєстрації опозиційного об’єднання.
Один із лідерів БЮТ Микола Томенко коментує результат голосування стриманіше. Провал прийняття закону про опозицію пан Томенко пояснює елементом політичної гри, причому які її правила, не уточнює. Проте розібратися в цьому ребусі не так і складно. Відомо, що голосування у ВР часто відбуваються ситуативно. Так, наприклад, багато законів, що ініціюються коаліцією, підтримують БЮТ та НУ й ігнорують повноправні члени правлячої більшості в особі комуністів і соціалістів. У вівторок, безпосередньо перед розглядом проекту закону «Про опозицію», парламентарії повторно розглядали бюджет на наступний рік. Напередодні лідер БЮТ не виключила, що її фракція підтримає проект, оскільки «краще поганий бюджет, ніж його повна відсутність». Однак за ніч думка леді Юлії Тимошенко щодо цього питання кардинально змінилася. Виступаючи з трибуни, вона заявила, що БЮТ не голосуватиме на підтримку фінансового кошторису на наступний рік. Надалі коалiціанти набрали необхідну для прийняття бюджету-2007 кількість голосів. Із БЮТ своє «за» сказали лише п’ять депутатів, які практично завжди голосують в унісон з коаліцією і яких у парламентських колах називають не інакше як відлюдниками БЮТ. Ймовірно, «синьо-білі», які всупереч обіцянкам не підтримали закон про опозицію, таким чином помстилися бютівцям за «погане» голосування щодо бюджету.
Однак потрібно повернутися до заяви Олександра Турчинова, в якій він натякнув про ймовірнiсть участі БЮТ у пакетному голосуванні. Напевно, йдеться про те, що блок Тимошенко проголосує закон «Про Кабінет Міністрів», так необхідний уряду й коаліції, «оптом» зі своїм, опозиційним, законом. 185 голосів регіоналів плюс 125 бютівців — виходить 310. А для прийняття закону необхідний мінімум — 226 голосів. Не треба забувати й про соціалістів, які практично одноголосно сказали «так» закону про опозицію. Таким чином, навіть без участі в повторному голосуванні «Нашої України», бютівцям вдасться провести закон «Про опозицію». У такому випадку біля розбитого корита залишиться НУ, яка (як і глава держави) завзято критикує проект закону про Кабмін.
Нагадаю, раніше в регламентному комітеті ВР були зареєстровані два документи, що регламентують діяльність опозиції. Один був розроблений Партією регіонів (Раїса Богатирьова), другий — БЮТ (Юлія Тимошенко). У результаті, щоб стерти гострі кути, було прийняте рішення створити робочу групу з підготовки узгодженого тексту закону, до якої увійшли по чотири представники від БЮТ і ПР і по одному депутату від «Нашої України» і СПУ. За основу був взятий текст закону, запропонований лідером БЮТ. Очевидно, у законодавчій площині гострі кути стерти вдалося, однак вони скабкою сидять у свідомості окремих політиків.
Так і приймаємо закони: залежно від того, з якої ноги прокинеться вранці лідер тієї чи іншої парламентської фракції...
ДОВІДКА «Дня»
Проект закону про парламентську опозицію був зареєстрований в парламенті 4 грудня. Ініціаторами законопроекту є народні депутати Вячеслав Коваль від фракції «Наша Україна», Микола Комар від фракції Партії регіонів і Юлія Тимошенко від БЮТ. У пояснювальній записці законопроекту зазначалося, що він підготовлений у зв’язку з набранням чинності нової редакції Конституції з метою законодавчо закріпити розширені повноваження Верховної Ради, зокрема, контрольні функції парламентської опозиції.
Проект визначав правові основи й гарантії діяльності парламентської опозиції, порядок формування, її права, обов’язки та фінансування опозиційної діяльності.
Згідно з законопроектом планувалося, що опозиційна діяльність визначається як діяльність парламентської опозиції у ВР, направлена на контроль за роботою парламентської більшості й уряду, критику їхньої діяльності, пропозиції і реалізацію програми розвитку України й шляхів її реалізації.
Законопроектом встановлюються наступні права парламентської опозиції:
— на представництво в керівництві ВР та її органах (парламентська опозиція отримує посади: а) заступника голови ВР; б) голів комітетів, до яких віднесені питання: бюджету, свободи слова та інформації, прав людини, законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, регламенту та інше; в) перших заступників усіх комітетів ВР, крім тих, які очолюють представники парламентської опозиції);
— на участь у здійсненні парламентського контролю;
— на участь у бюджетному процесі;
— на утворення опозиційного уряду, інших допоміжних органів;
— на виступи з питань порядку денного пленарного засідання ВР;
— на заяву на пленарному засіданні ВР;
— на формування порядку денного ВР («День опозиції»);
— на співдоповідь у ВР (під час розгляду пакету питань, зокрема: про принципи внутрішньої та зовнішньої політики України; про проект Держбюджету; про звіт Кабінету Міністрів; висловлювання недовір’я Генеральному прокурору);
— на доступ до ЗМІ;
— на звернення до органів державної влади стосовно усунення порушення законності.
Парламентській опозиції гарантується право на участь у формуванні персонального складу органів державної влади: Рахункової палати України; Ради Національного банку України; Національної ради України з питань телебачення й радіомовлення; Вищої ради юстиції України.
Також парламентська опозиція має право вносити кандидатури для призначення на посаду Уповноваженого ВР з прав людини. При цьому припинення діяльності парламентської опозиції не є підставою для дострокового припинення повноважень осіб, призначених за представленням парламентської опозиції на посаду.