Сьогодні для «Нашої України» важливий день. На закритому з’їзді партійці вирішуватимуть, чи варто входити в коаліцію з фракціями Блоку Юлії Тимошенко та блоку Литвина. Як відомо, Юлія Тимошенко закликала НУ-НС та блок Литвина до 1 грудня створити коаліцію, інакше... шукатиме «інші варіанти».
Володимир Литвин уже дав зрозуміти, що за ним «не заржавіє». В ефірі Рівненської обласної державної телерадіокомпанії він заявив, що створення нової парламентської коаліції у складі БЮТ, НУ-НС і БЛ найоптимальніше. Більше того, Володимир Литвин висловив думку, що бютівці вже знайшли певне взаєморозуміння з «Нашою Україною», однак для остаточного оформлення такої коаліції потрібне рішення Президента Віктора Ющенка». Ось саме в це все й упирається.
Вочевидь, для Президента Ющенка найбільша проблема — це прем’єр Тимошенко. Власне, щоб прибрати Тимошенко й затівалися дострокові вибори. З іншого боку, якщо БЮТ і ПР об’єднаються в коаліцію, цей бульдозер легко знесе гаранта разом із його секретаріатом. Для нього коаліція БЮТ і ПР смерті подібна.
До речі, в секретаріаті Верховної Ради вже зареєстрований законопроект першого віце-спікера Олександра Лавриновича про внесення змін до законів про Конституційний Суд і Кабінет Міністрів, які обмежать повноваження Президента. Олександр Лавринович також пропонує народним депутатам визначити форму та зміст звернення Верховної Ради до КС із проханням дати висновок щодо процедури імпічменту Президента.
Аналогічний за змістом законопроект, авторами якого були Портнов і Лавринович, уже був прийнятий у Верховній Раді 2 вересня, але 2 жовтня на вимогу соратників Ющенка БЮТ та НУ-НС 226 голосами його скасували.
Що переможе: нелюбов до Тимошенко чи інстинкт самозбереження? Передбачити важко. Схоже, у Віктора Андрійовича ці почуття рівновеликі.
А щодо «Нашої України», то депутат Давид Жванія прогнозує кінець цієї політичної партії у випадку, якщо вона не ухвалить рішення про входження в коаліцію з фракціями БЮТ і БЛ. Хочеться також додати, що в цьому випадку вже ніхто не засудить Тимошенко за «неприродний союз». Коли гривня падає і зростає безробіття, коли 82,2% українців визнали, що відчувають економічну кризу в державі, тут не до просторових міркувань про принципи. Якщо коаліція ПР і БЮТ, назвемо її «бульдозером» або союзом вужа та їжака, прийме потрібні економічні та соціальні законопроекти, наведе лад у владі, парламент стабільно працюватиме, то люди приймуть цей «неприродний союз». А в програші залишиться Віктор Андрійович і «Наша Україна» зі своїми принципами.
КОМЕНТАРIІ
Ми запитали експертів «Дня»: чи готові люди прийняти будь-яку коаліцію? Навіть «найнеприроднішу».
Микола КОЗЛОВЕЦЬ, докторант Київського національного університету імені Тараса Шевченка:
— Дійсно, ситуація невизначеності у парламенті є ненормальною і песимістично налаштовує країну. Для України краще була б національно-демократична коаліція, посилена блоком Литвина: тобто між цією силою, Блоком Юлії Тимошенко і «Нашою Україною — Народною самообороною». Така коаліція була б природною. Не всі в ній були б однодумцями, але ухвалювали б рішення після внутрішніх дискусій, які б не виносились на широкий загал. І треба, щоб її члени не орієнтувалися на певних посадових осіб поза парламентом, маю на увазі насамперед Президента. Рішення, напрацьовані і прийняті всередині такої коаліції, повинні бути чіткими, виваженими однозначними. Тоді б не стояло питання, чи стійка ця коаліція, чи нестійка, чи довго вона працюватиме. А весь парламент мав би діяти до чергових виборів. Але якщо її не вдасться створити, то, на мій погляд, реалізація будь-якої коаліції буде кращим виходом, ніж дострокові парламентські вибори. Якщо ж буде якась ситуативна більшість і так званий технічний уряд — то це знову невизначеність, хаос. Інший варіант — це так звана велика коаліція між БЮТом і Партією регіонів. Гадаю, в цілому наш народ готовий і до такого. Але якщо такий союз відбудеться, він повинен приймати у парламенті назрілі рішення й закони: варто відходити від правил епохи первинного накопичення капіталів, починати реформи в економіці, розвивати високотехнологічні галузі, а не відроджувати виробництва індустріальної епохи, займатися реальними реформами в культурі, в охороні здоров’я, в освіті, рішуче боротися з корупцією. А ще — впроваджувати податкову реформу, вводити податок на нерухомість, відновити прогресивний податок із фізичних осіб. Не думаю, що комуністи, якщо навіть і увійдуть до такої коаліції, відіграватимуть у ній якусь суттєву роль і впливатимуть на прийняття рішень. Вважаю також, що коаліція у складі фракцій НУ-НС, Партії регіонів і КПУ неможлива з огляду на велику різницю в позиціях між нашоукраїнцями і комуністами. Питання можливості коаліції НУ-НС і ПР вельми проблематичне, тому що частина першої з названих фракцій не готова до цього. І якщо зважити, що НУ-НС має чіткі національні пріоритети, то це буде більш неприродна коаліція, ніж союз ПР і БЮТу. Якщо нашоукраїнці підуть на союз з регіоналами, то, вважаю, у них не буде політичного майбутнього. Загалом, з огляду на те, що вони зараз не мають сильних позицій у парламенті, хоча за ними і стоїть Президент, на мою думку, їм варто було б зменшити свої амбіції, зайняти більш гнучку позицію.
З другого боку, наш народ зараз у становищі, коли, говорячи словами анекдоту, «хоче побачити світло в кінці тунелю, але тунель той ніяк не закінчується». І люди в основному готові до будь-якої коаліції. Держава повинна почати працювати. Втім, у нас ще слабка національна буржуазія, посилюються позиції російського капіталу, а це — реальний вплив.
Ще — блок Литвина навряд чи погодиться увійти до коаліції з БЮТом і ПР, бо тоді їм «не світить» посада спікера для їхнього лідера. Не думаю, що на з’їзді НСНУ нинішньої суботи будуть якісь кардинальні рішення щодо можливої коаліції, бо ця політична сила не схильна приймати чітких рішень.
Микола ЛАЗАРОВИЧ, кандидат історичних наук, доцент кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Тернопільського національного економічного університету:
— Вважаю, що в переважній більшості люди готові до будь-якої коаліції, оскільки в державі напружена ситуація. Можливо, вона ще не настільки напружена, як засоби масової інформації її нагнітають. І думаю, що якщо б хоч трішки відбулося поліпшення, то це було б сприйнято людьми позитивно. Але тільки в тому випадку, коли буде результат і політики не почнуть знову думати про свої особисті інтереси. Якщо БЮТ об’єднається з Регіонами і позитивного результату не буде, то під час наступних виборів інша сила, в даному випадку «Наша Україна», обов’язково це пригадає. Але якщо нова коаліція дасть позитивний результат, то, я гадаю, люди пробачать це.
На сьогодні ми бачимо, що, на жаль, найнеприроднішою коаліцією є БЮТ і «Наша Україна».
Володимир ПРИТУЛА, керівник громадського комітету з моніторингу свободи преси в Криму:
— Переважна більшість української нації — це досить консервативні люди, які мають сталі уподобання і досить міцні політичні позиції, а тому я вважаю, що український народ не готовий прийняти «будь-яку» опозицію. Зрозуміло, що «неприродна» опозиція більшістю політично активного населення буде сприйнята або негативно, або не сприйнята загалом. Тому якщо БЮТ влаштує коаліцію з Партією регіонів (а тим більше з Компартією!), то це призведе до цілковитого краху її політичних діячів. Усе, що Юлія Тимошенко може здобути на полі популізму, вона втратить на полі такої коаліції.
Хто ж може виграти від «будь-якої» коаліції?
Звичайно, від цього виграє Партія регіонів, оскільки тепер її електоральне поле починає звужуватися через неефективність їхньої політики. Така коаліція тільки додасть їм кілька відсотків голосів прихильників БЮТ, які, крім БЮТу, почнуть симпатизувати і союзникам «біло-сердечних».
Сильно виграють від того комуністи, бо сьогодні їм нема сенсу розраховувати більше, ніж на чотири-п’ять відсотків твердолобих «ленінців», які не здатні засвоїти уроків історії і голосуватимуть за комуністів при будь-якій ситуації. А коаліція з БЮТ та Партією регіонів дасть їм можливість розширити своє поле. Саме тому і комуністи, і регіонали виступають за «будь-яку» коаліцію та згодні на все.