Газета «День» на своєму інтернет-сайті запропонувала читачеві відповісти на запитання: «Хто, на вашу думку, мав би стати лідером об’єднаної опозиції?» Станом на вчорашній день запропоновані газетою фігури перебувають у такій послідовності: Юлія Тимошенко — 36,5%, Віталій Кличко — 15,8%, Анаталій Гриценко — 14,2%, Арсеній Яценюк — 14,1%, Валентин Наливайчеко — 6,2%, Євгенія Карр — 2,4%, Борис Тарасюк — 1,8%, решта — трохи більше 9% — або ж не підтримали нікого, або ж указали свій варіант. Результати інтернет-опитування читацької аудиторії «День» попросив прокоментувати Михайла НАХОДА, голову Центру політичного аналізу та виборчого консалтингу (Луцьк).
— Здивувало, що понад шість відсотків голосів читачі-інтелектуали віддали Валентинові Наливайченку — людині, котра ніколи не зазіхала на лідерство в середовищі опозиціонерів. На місці Валентина Олександровича, — розмірковує Михайло Наход, — я б задумався: а може, і справді претендувати на роль ключової в опозиції фігури? Ядро підтримки — певний відсоток інтелігенції — у нього, виявляється, є.
У світлі підтримки значної частини інтелектуальної громадськості ще серйозніше над цим питанням — чи боротися за місце лідера опозиції — потрібно поміркувати Віталієві Кличку та Анатолієві Гриценку. Самодостатній читач обрав самодостатні, на його думку, а ще — не заплямовані політичними скандалами фігури. Арсенієві Яценюку варто зіставити свій відсоток популярності, визначений соціологами, із рівнем підтримки інтелігенції і задуматися: а чи не ввели його щодо його ж популярності в оману? Показник підтримки (а радше непідтримки) Євгенії Карр говорить, на мою думку, про те, що сентиментальність читачеві «Дня» не властива.
Відсоток Юлії Тимошенко, а також неактивне педалювання читачами «Дня» варіанту, не запропонованого виданням, свідчить про те, що лідер опозиції не може з’явитися нізвідки — серед нових імен його не шукайте.
Валерій ХМЕЛЬКО, доктор філософських наук, президент Київського міжнародного інституту соціології:
— Очевидно, результати опитування відображають думку найактивніших громадян, які, по-перше, цікавляться політичною ситуацією в країні та ставляться до неї не байдуже, а по-друге, ці громадяни готові не тільки сприймати інформацію, але й висловлювати свою думку, до того ж аніскільки не соромлячись. Це специфічна категорія людей, яка, щоправда, завжди випереджає час. Оскільки зрозуміло, що опитування відображає тенденцію, яка може змінюватися в намірах більш широкого загалу населення. Щось подібне до опитування «Дня» проводитиме і КМІС, але трохи пізніше — в лютому. Це буде спеціально заплановане дослідження з не менш провокативними і гострими питаннями.