Як повідомив Національний банк, на аукціоні з розміщення облігацій внутрішньої державної позики, що відбувся 31 березня, Міністерству фінансів не вдалося розмістити жодної облігації. Раніше Віктор Ющенко заявив, що НБУ вже майже вичерпав свої «емісійні можливості й тепер черга за іншими кредиторами. На порядку денному вже має серйозно стояти питання про відродження вітчизняного фондового ринку».
Цікаво, що з початку року Мінфін продав свої боргові зобов’язання на суму, що перевищує 1 млрд. гривень. Однак за законом про бюджет на ці цілі мало піти лише 630 млн. гривень чистого залучення з внутрішнього ринку, решта 630 млн. — за рахунок зовнішнього фінансування. Середньозважену доходність облігацій, що дорівнює 31,34% річних, міністр фінансів Ігор Мітюков пояснює тим, що небажає «розігрівати ринок ОВДП за рахунок банків і не має можливості продавати ОВДП із високою прибутковістю», оскільки уряд зацікавлений у тому, щоб вони кредитували економіку.
У свою чергу Національний банк закликає Мінфін відпустити ціни на ринку облігацій державної внутрішньої позики. «Треба лібералізувати ціну запозичень, як ми лібералізували валютний ринок, — сказав Віктор Ющенко. — Один раз нехай Мінфін поставить ціну, за яку згодні будуть купувати його зобов’язання кредитори, нехай це буде 80% — і з цього почне діалог. Це плата за майбутню довіру. Треба зробити перший крок. Але зараз Мінфін займає таку позу, що ставки на ресурси дуже високі й цей діалог взагалі не відбувається».
За даними Нацбанку, комерційні банки мають приблизно 150—300 млн. гривень, які може бути задіяно для купівлі держпаперів. Правда, існуюча недовіра до ринку урядових боргів, що значно посилилася після історії з примусовою реструктуризацією ОВДП, робить такі перспективи майже нереальними. З іншого боку, банкам важко докоряти за упередженість і ще з однієї причини. Минулого року німецькі консультанти уряду України попереджали, що поєднання таких чинників, як «високі відсоткові ставки, значний бюджетний дефіцит і низькі темпи економічного зростання, не звільняють від ризику невиконання боргових зобов’язань». Їхній прогноз підтверджується ледве не щомісяця. Адже кожне погашення за старими боргами схоже на подвиг.
Нинішнього року ринкові відсоткові ставки за «нічними» кредитами не опускалися нижче 50%. Прихований бюджетний (і абсолютно явний фіскальний) дефіцит складає не менше 10%. Що ж до економічного зростання, то сам Президент говорить, що за два місяці нинішнього року спад ВВП становив 4,2% і за останні два роки Україна не мала подібного зниження основних економічних параметрів. Тож де вже тут візьметься довіра, така необхідна для відновлення спокою на фінансовому ринку.