Саме стільки часу минуло від дня інавгурації Президента Віктора Ющенка, що відбулася 23 січня цього року. Так, директор Інституту глобальних стратегій Вадим КАРАСЬОВ упевнений, що останнім часом суспільство зробило величезний крок уперед, на відміну від влади. Остання, на його думку, просто пасе задніх. «Якщо на початку 2005 року були колективні й одиночні сумніви в легітимності нової влади, то зараз ніхто таких запитань не ставить. І, попри падіння рейтингу довіри й появу ефектів розчарування, влада, і Президент насамперед, користуються суспільною довірою та підтримкою. Навіть сумнівні, примхливі, ситуативні політичні рішення, як, наприклад, ліквідація ДАІ, проте користуються підтримкою з боку суспільства», — сказав Карасьов в інтерв’ю інтернет-виданню «Главред» (www.glavred.info). Оцінюючи економічні тенденції, він зазначив, що «економіка — це битва, яку влада програла». «Падіння економічного зростання, проблеми в бізнесі, невирішеність проблеми відокремлення влади та бізнесу, падіння інвестиційної привабливості України — все це приклади. Є тенденції до появи нових олігархів, але це багато в чому залежатиме від Президента. Є кілька свідчень, що замість трансформації олігархічного капіталізму в нормальну європейсько-ліберальну економіку є спроби створення осередків олігархічного соціалізму», — сказав Карасьов.
Зачіпаючи тему політики, експерт заявив, що в Україні опозиція відсутня. За його словами, крім усього іншого, це недолік влади. «Не маючи легітимної й ефективної опозиції, влада ризикує опинитися у вакуумі конструктивної критики й у вакуумі альтернативних проектів. Це може бути погано не стільки для влади, скільки погано для суспільства, що потребує раціональних альтернатив», — наголосив Карасьов.
Водночас політолог Олександр ДЕРГАЧОВ вважає, що в Україні за ці півроку вельми розвинувся плюралізм. «Набагато досвідченішими стали громадяни не тільки в пасивному вигляді, як носії певних переконань, а й активнішими в громадянському сенсі. Оскільки все, що пов’язане з помаранчевою революцією, справді захопило сотні тисяч, і сьогодні вже не спрацьовуватимуть піар-технології, оскільки ми маємо свідомого виборця», — зазначив Дергачов. Оцінюючи тенденції в політиці, політолог сказав, що потрібен ще один важливий крок до незалежності. «Ситуація складна, беручи до уваги недостатню, неостаточну відокремленість України від пострадянського простору. Зокрема від Росії. І це не тільки позначається на фінансово-економічній сфері», — вважає Дергачов.
Керівник Центру прикладних політичних до- слід жень «Пента» Володимир ФЕСЕНКО вказує на все ще наявний постреволюційний синдром і таку собі інерційність влади в прийнятті рішень. «Країна змінюється. Сонне царство періоду Леоніда Кучми кануло в минуле. Країна щодня бачить щось нове — не завжди це, можливо, радує. Іноді сюрпризи не дуже приємні, але будь-який процес змін загалом уже позитивна характеристика», — сказав Фесенко. На його думку, влада почала реалізовувати масштабні соціальні програми та відповіла на запити виборців. «Самі по собі соціальні програми хороші, але вони повинні відповідати потенціалу економіки та не призвести до розгортання інфляційних тенденцій. Ось повністю уникнути цієї небезпеки не вдалося», — оцінив політолог тенденції в економіці за півроку нової влади.
Кажучи про політику, Фесенко зазначив, що «серед тих стратегічних питань, які необхідно вирішувати новій владі, — це питання політичної реформи». «Та тактика, яку обрали на початку року, — замінити політичну реформу реформою адміністративно-територіальною, була явно помилковою. Замість тієї ж адміністративно-територіальної реформи треба провести реформу адміністративну, що була б пов’язана з реформою політичних інститутів», — вважає експерт.