Четверту сесію VІ скликання так і не вдалося закрити. Очікується, що наступного тижня вкотре буде позачергове засідання, хоча в його результативність мало хто вірить — уже розпочалася президентська компанія, і ніхто не хоче поступатися та йти на компроміси.
Вчора Володимир Литвин запропонував ухвалити «політичне рішення» про проведення одночасних дострокових парламентських і президентських виборів.
«Я переконаний, що це буде болісний, але найкращий вихід із ситуації. Решта — це дії похоронної команди для України», — сказав він.
Ідея утопічна — на дострокові парламентські вибори за жодних обставин не погодиться Тимошенко. Їй вони зовсім ні до чого. Адже Юлія Володимирівна лишається прем’єром і після президентських виборів. Навіщо ж позбавляти себе запасного аеродрому? А як уже не раз писав «День», без згоди БЮТ провести вибори неможливо. Ющенко може сто разів розпускати парламент, але він не може провести вибори. Для цього потрібне фінансування, яке може виділити лише Кабмін. А якщо Тимошенко не дала грошей узимку, то тепер тим паче не дасть. По-перше — криза, по-друге — поки що немає правових підстав для розпуску. Тож VІ скликання «радуватиме» нас щонайменше ще одну сесію.
А поки що ми вирішили підвести попередні підсумки цієї сесії. Цікаво, що депутати з різних фракцій одностайно поставили собі за роботу «трійку».
Олександр ГОЛУБ, фракція КПУ:
— Я гадаю, що цій сесії можна поставити слабеньку «трієчку». Цілком зрозуміло, що сесія не спрацювала, бо люди не відчули результатів від ухвалених законів і питань, які розглядалися Верховною Радою. На зовсім негативну оцінку сесія також не заслуговує, тому що депутати все-таки працювали. У парламенті сьогодні представлені антикризові проекти, представлені різними фракціями. Інша річ, що через різні технології вони не були проведені через парламент і не були розглянуті. Проте вони напрацьовані. Тому говорити про те, що парламент зовсім не працював, не можна. Слабеньку «трієчку» з натяжкою я можу поставити діючому парламенту.
Руслан КНЯЗЕВИЧ, фракція НУ-НС:
— У принципі, можна щось позитивне шукати, але у нас як за Штірлицем — запам’ятовується останнє. Ця сесія точно буде в анналах за останніми тижнями — як безглуздо і бездумно депутати блокували трибуну. Так і не зрозуміло через які причини. Можна було прийняти дуже багато позитивних речей, але не вдалось. Хоча щось і вдалось — прийняли дуже важливий закон по ЄВРО, вдалося прийняти ряд важливих «галузевих» законів, застабілізувати ситуацію в банківській сфері, в агропромисловому комплексі... Хотілося б вірити, що на цьому сесія не закінчиться і нам ще вдасться прийняти закони, які буде вкрай важко прийняти на наступній сесії. Тому що перед будь-якими виборами парламент, як правило, не працює. Залишити країну без чітких правил гри (тобто без закону про вибори президента), не прийняти жодного рішення по бюджетному законодавству — це було б не чесно і не справедливо. Але в будь-якому разі маємо такий парламент як маємо. Тому моя оцінка «три з плюсом» або «чотири з мінусом».
Володимир ФІЛЕНКО, фракція БЮТ:
— Сесія не була дуже плідною, тому що вона проходила під знаком відновлення коаліції. Це забрало певний час у депутатів і політичних сил. Другий момент — коаліція була сформована як то кажуть на грані фолу. І не завжди було достатньо голосів для прийняття позитивних рішень. Дуже часто важко проголосовані закони натикалися на вето Президента, що додатково ускладнювало роботу Верховної Ради. Головне, Верховна Рада не змогла виконати ефективно одну з головних функцій — законодавче забезпечення діяльності виконавчої влади. І, як бачите, фінал роботи сесії не є конструктивним, ми знову наштовхнулися на надумане блокування з боку Партії регіонів. Фактично ми вже втягнулися в президентську компанію. Тому дуже слабенька «трієчка».
Тарас ЧОРНОВІЛ, фракція Партії регіонів:
— Соромно. Ефективність — десь на рівні «трієчки», бо щось зробити змогли. Змогли відповісти на деякі виклики. Потенційно Верховна Рада цього скликання могла б витягнути на нормальну тверду «четвірку». Бо за станом законодавства, за рівнем Конституції, за інтелектуальним рівнем ця Рада в принципі не може витягувати на «п’ятірку». Тільки на «четвірку». Але на фоні не зовсім дурних депутатів є дуже «мудрі» лідери. Їх інтелектуальний рівень нижче середнього рівня депутата на порядки. Тому постійне блокування, кон’юнктура, незрозумілий лобізм. Ось і виходить «трійка». Хоча, мабуть, у нас не було жодної сесії на «п’ятірку». Інакше це була б уже не Україна.