Чи зможе розділений протиріччями український парламент зрештою нормально працювати? Чи під силу йому дати законодавчу підтримку економічним реформам, яких потребує країна? З цими запитанням «День» звернувся до людей, які ще недавно самі були парламентаріями, але в силу обставин перебувають нині в категорії спостерігачів — депутатів Верховної Ради минулого скликання. З одного боку, звісно, «каждый мнит себя стратегом, видя бой со стороны». З другого — саме збоку, кажуть, видніше. Тим більше тим, хто добре знайомий iз парламентською «кухнею».
Олександр РЯБЧЕНКО :
«Політичне протистояння — справді велика проблема нової Верховної Ради. І з обранням голови та заступників проблем особливо не поменшало, бо керувати таким поляризованим парламентом дуже важко. Проте вважаю, що цей склад загалом не гірший за попередній. За умови налагодження діалогу між ринково налаштованими фракціями Верховна Рада четвертого скликання може виявитись цілком успішною в економічній сфері».
Богдан БОЙКО :
«Проблема Верховної Ради четвертого скликання в тому, що вся її робота проходить під знаком боротьби Віктора Ющенкa за прем'єрське крісло. Однак сподіваюсь, усе стане на свої місця».
Микола ГАБЕР :
«Цей склад ще більш безпорадний, ніж той, який я мав честь представляти. Інакше й бути не могло. Щоб сподіватися на краще, слід було б давно прийняти закон про люстрацію — тобто заборонити сідати у високі крісла людям, які вже там сиділи, але нічого корисного не зробили. Ми ж знову обрали тих самих. Сподівались на «месію». Що ж, тепер можна вийти на вулицю та посипати голову попелом...
Та й легітимність нової Верховної Ради суперечлива. Принаймні, що стосується частини, обраної за списками. Коли ми з колегами по блоку ознайомили представників європейських структур з порушеннями, які були зафіксовані, вони погодилися, що є всі підстави для розпуску парламенту. Отже, якби Президент захотів це зробити, Рада Європи не заперечувала б».
Артур БІЛОУС :
«У професійному плані парламент практично не змінився. А ось те, що депутати стали багатшими — поза сумнівами. Поінформовані люди розповідають, начебто нові нардепи авіаквитки до екзотичних країн замовляють в декілька разів частіше, ніж їхні попередники».
Іван БІЛАС :
«Прикро, що депутати вже встигли забути, що їх обрали виборці, а не партії, що вони повинні бути законодавцями, а не провідниками вузькопартійних інтересів. Ігрища, які відбуваються у нинішній Верховній Раді, відірвані від проблем сьогодення — всіх цікавить рік 2004-й. Виникає запитання — якщо парламентарії обслуговують інтереси тільки своїх партійних лідерів, яке вони мають право на зарплату з держбюджету? Нехай їм партії платять!».
Наталія ВІТРЕНКО:
«Нова Верховна Рада — це бардак, де хто сильніший, той і диктує свою волю. У минулому складі, звичайно, проблем вистачало. Однак там були присутні представники протестного електорату, які переймалися соціальними проблемами, а не з'ясуванням міжкланових стосунків. Тепер же говорять лише про поділ влади. Вести мову про те, що хвилює мільйони людей, у Верховній Раді нікому. Тому нинішній парламент не має перспектив».
ДО РЕЧI
Черкаси перейменують в Конотоп?
Учора лідер Прогресивної соціалістичної партії України Наталія Вітренко подала заяву на участь у довиборах народних депутатів України по 201 виборчому округу (Черкаська область), повідомив прес-центр ПСПУ.