Співробітники Державного архіву Дніпропетровської області завершили роботу над складанням мартирологу жертв Голодомору 1932–1933 років. Цей скорботний список повинен увійти в регіональну Книгу пам’яті, що буде опублікована восенни нинішнього року до 75-річчя гуманітарної катастрофи, що стала наслідком політики радянського керівництва. Дніпропетровським архівістам довелося докласти багато зусиль з обробки та вивчення десятків тисяч документів. Проте директор обласного архіву Ніна Киструська вважає, що подібна робота повинна стати лише початком у системному дослідженні проблем Голодомору як у самій Україні, так і за кордоном.
— Ніно Володимирівно, які завдання співробітники архіву ставили перед собою під час створення мартирологу та Книги пам’яті?
— Хочу нагадати, що ця робота була почата з особистої ініціативи Президента України Віктора Ющенка — 27 березня 2007 року вийшов його указ, відповідно до якого відзначатиметься 75-річчя Голодомору. Основним завданням у ньому було підготувати регіональні Книги пам’яті. Вони будуть видані у всіх областях, навіть у тих, які на початку 30-х не були в складі УРСР, однак у них є матеріали, пов’язані з темою Голодомору. Наприклад, у Галичині в той час проводився збір коштів для допомоги голодуючим центральної та східної України. Інша річ, що ця допомога так і не дійшла за призначенням. Але така робота проводилася громадськими організаціями. Про це мені розповідав мій колега — директор архіву Тернопільської області. У них є листи та спогади людей, які збирали допомогу голодуючим. На жаль, у нашому обласному архіві немає жодних згадок про цю гуманітарну акцію, можливо, радянська влада про це просто мовчала. Але, взагалі-то, для нашого архіву тема Голодомору не нова. Ще на початку 90-х, у перші роки незалежності, була створена колекція зі спогадів жителів області, які пережили голод 1932—1933 років. Були розсекречені багато документів. Коли ми почали їх читати — жахнулися масштабам гуманітарної катастрофи. Це були документи прокуратури й обласного управління охорони здоров’я. А в документах обкому партії були знайдені анонімні листи до першого секретаря М. Хатаєвича. До речі, вони знаходилися у відкритому зберіганні, але до обласного партархіву широкого доступу не було — з документами дозволяли працювати партійним працівникам і деяким ученим. Пам’ятаю, що тоді мені потрапили до рук страшні повідомлення про канібалізм у Павлоградському районі й дані про те, що до одної з дніпропетровських лікарень у квітні 1933 року надходили діти «з об’їденими частинами тіла». Ішлося про дітей із дитячих будинків. Тепер до регіональної Книги пам’яті ввійдуть і подібні документи, і спогади, і сам список жертв Голодомору.
— Чи вдалося порахувати ці жертви через три чверті століття, і яким чином?
— Над складанням мартирологу — поіменного переліку померлих 1932—1933 років — працювала група з шести наших співробітників. Скажу відразу, вмирали люди з різними діагнозами, «голод» записаний лише в 12—13 випадках. Поясненням тому була закрита директива ЦК ВКП(б) про те, щоб діагноз не вказувати. Тому ми зіштовхнулися з тим, що в документах, які надійшли до нас з органів юстиції, у книгах запису актів громадянського стану?— або прочерки, або написано «не відомо», «не вказано». І дуже багато — «виснаження», «кишково-шлунковий розлад». Тобто це діагнози, що вказують на голодування. Є й інші причини, які свідчать про смерть через сильне ослаблення організму. Наприклад, коли 39-річна людина вмирає від «старості». Всього ми нарахували 65 101 запис, який, на нашу думку, свідчить про смерть унаслідок голоду. Жорстких критеріїв для методики відбору не було, хоч Інститут національної пам’яті розробив рекомендації. Загалом ми проаналізували 259 книг з усієї області в її нинішніх межах. І хочу зазначити, що, наприклад, в Апостоловському й Широковському районах книги запису зовсім не збереглися. Ми рахували за кількістю сільрад — виходить, що книг повинно бути 490, а їх, як я сказала, всього 259. До того ж документація тоді велася на неякісному папері, часто не вистачало бланків і писали в простих зошитах, а то й на газетах. А якщо реєстратор потім звільнявся або помирав, то записи могли просто не перенести в книгу. Всіляке траплялося. Також потрібно врахувати, що через десять років була війна й частина книжок могла загинути. Тобто пропуск у документації існує, якби вона вся збереглася, то записів, напевно, було б удвічі більше.
— Однак якщо помножити ці цифри на кількість областей, то навряд чи кількість жертв Голодомору перевищить 1,5 млн. осіб, звідки ж узялися дані про 10 навіть 12 млн. загиблих?
— Важко сказати, але 10—12 млн. — це дуже багато, адже тоді в УРСР проживало близько 30 млн. осіб. Принаймні за архівними даними цього підтвердити не можна. Адже кожну цифру потрібно підтвердити документами. У нас зберігається 313 фондів, де містяться дані, що відносяться до періоду Голодомору. Але коли почали працювати над Книгою пам’яті, то постало питання: який період брати? Я наполягала на тому, що не можна обмежуватися вузькими тимчасовими рамками. Бо Голодомор — наслідок політики, що проводилася з 1929 року. А в нас за документами видно, що гинути від голоду люди почали з початку колективізації. Як почалися 1929 року хлібозаготівлі, так і почалися смертні випадки. Адже весна 1933 року — це вже пік. Потрібно брати до уваги, що призвело до голоду — хлібозаготівля, кордони, вилучення продовольства. Але в мартиролог ми полічили і внесли лише жертви 1932—1933 років. Документально підтвердити можна, я гадаю, один мільйон жертв по Україні за цей період. Я не соціолог, я?— архівіст. І тому кажу, що можна прослідкувати за документами, які збереглися. До речі, дані з різних областей сильно відрізняються. Наскільки я знаю, в Донецькій області документи збереглися краще й там нарахували 100 тисяч загиблих, хоча голод там був не такий сильний, як на Дніпропетровщині. У Миколаївській області є дані на 10 тисяч загиблих, у Чернігівській— на 13—14 тисяч, у Запорізькій— на 32—33 тисячі. Тут усе залежить від збереження документів.
— Чи підтверджують архівні документи, що голод був результатом політики сталінського керівництва?
— Так, це видно з документів, бо відбувалася грабіжницька політика хлібозаготівлі. Мало того, що людей обкладали жахливими штрафами за невиконання планів зі здачі зерна, але й практикувалася здача м’яса, молока, овочів. І тут же паралельно відбувалося розкуркулення. Причому якщо 1929—1930 років розкуркулювали заможні верстви селянства, то пізніше, коли вже розкуркулювати було нікого, а рознарядки надходили, то, як видно з описів майна, розкуркулювали зовсім бідних: одна діжка, дві пари штанів, три кофти, дві кочерги. Ці акції проводили або ввечері, або вночі, а вранці це майно продавалося в селі з аукціону серед місцевих жителів. За документами видно, що часом селяни намагалися давати відсіч, наприклад, у Павлоградському районі або в Оріхівському, який тоді входив до Дніпропетровської області. Але це були стихійні виступи, які придушували максимум за двоє діб. Вводилися війська або загін НКВС, призвідників судили й розстрілювали, на цьому все закінчувалося. Що стосується 1932 року, то видно, що урожай був середнім, а завдання із заготівель — на рівні урожайного 1930 року. Виконати їх було неможливо, немислимо. І в той самий час між районами ввели змагання, брали підвищені зустрічні плани на колгоспних зборах, що видно з протоколів. І це на межі голоду, що насувався. В одному великому селі могло бути три-чотири колгоспи і їхнє керівництво влаштовувало між собою змагання, хто більше й швидше здасть хліб. Але до того часу зберігалося немало й одноосібних господарств, які за директивами з центру обкладалися величезними податками. До кінця 1932 року в людей вигребли все зерно аж до посівного фонду. Уже в грудні почався мор і він продовжувався до весни 1933 року, доки не з’явилася зелень. Звичайно, люди кидали все й намагалися вибратися в місто. Вони не хотіли працювати в колгоспах, залишали свої земельні ділянки, тому багато землі було необробленої. Жахливо читати документи про те, як люди вмирали від кишково-шлункових захворювань, бо в пошуках їжі розривали скотомогильники і їли отруйні бур’яни.
— Серед дослідників існує думка, що вивіз зерна давав валютні надходження СРСР і був необхідний Сталіну для того, щоб фінансувати форсовану індустріалізацію країни?
— Про істинні цілі, напевно, можна судити на підставі документів центральних архівів, а в нас на місцевому рівні висувалася вимога «нагодувати робочий клас». У містах дійсно будувалися заводи, відбувалася індустріалізація — в Дніпропетровську, Дніпродзержинську, Кривому Розі. До речі, хочу зазначити, що з 65 тисяч загиблих від голоду на території області, 18 тисяч померло не в селах, а в самому Дніпропетровську. Вмирали і в інших промислових містах області. Ми намагалися розібратися й прийшли до висновку, що це вихідці з сіл, які тікали в міста, наймалися на будь-яку роботу, лише б отримувати пайок. Більшість з них мали сім’ї у сільських районах, передавали туди гроші або продукти, а самі голодували. Принаймні це були ослаблені недоїданням люди, які в результаті вмирали від виснаження, важкої праці та різних хвороб. Щодо цілей такої жорстокої політики у відношенні до людей та виявлення організаторів голоду, то нам давали таке завдання з Інституту національної пам’яті. Але проблема ця дуже непроста. Адже навіть на всеукраїнському рівні, мабуть, не можна ставити на одну дошку С. Косіора, який сидів у Дніпропетровську, безпосередньо займався хлібозаготівлею, вимагав судити і виключати з партії, і, скажемо, Г. Петровського, який намагався стримувати катастрофічні процеси в Україні. За документами видно, що одні й ті самі керівники місцевої влади, з одного боку, виконували плани з хлібозаготівлі, а з іншого?— посилали вгору фіктивне зведення про загибель урожаю з проханням знизити плани й залишити хоча б небагато хліба. До речі, ще 1931 року до цих прохань іноді прислухалися, а 1932-го — ні, бо із заготівлями зерна справа була пропащою. Відбувалися постійні інспекторські перевірки й місцеві керівники, які писали фіктивні акти, потрапили під суд. Узагалі, тоді керівники місцевої влади понад два-три роки на своїх посадах не трималися. Вони були між молотом і ковадлом. До війни керівний склад областей і районів змінився кілька разів. Не знаю, чим це пояснити, але голод на лівому березі Дніпра був сильніший, ніж на правому. За документами облздрава видно, що коли зійшов сніг, на полях та узбіччях доріг виявилося багато трупів, виникла загроза епідемій. Так ось, при обстеженні з місць присилали абсолютно різні цифри. Можливо, це залежало від завзяття перевіряльників. За документами простежується і той факт, що в подальші роки села, що опустіли, заселяли переселенцями з території Росії?— Дніпропетровську, Харківську, Херсонську області.
— Виходить, що українців дійсно знищували для того, щоб на їхнє місце оселити росіян?
— Не можна сказати, що від голоду загинули лише українці. Дніпропетровська область була дуже строкатою за національним складом населення. Тут цілими селами ще з XVIII століття жили німці, шведи, болгари, серби, молдавани, євреї, росіяни, білоруси. І всі вони вмирали від голоду, як і українці. Це видно за нашим мартирологом, де вказується національність. Ось лист із цього списку — він весь складається з росіян. Узагалі, міністерство юстиції дало роз’яснення: питання підіймається про геноцид українського народу, а українцем вважається будь-який громадянин, який проживає на території України. І з території Росії після голоду завозили не лише росіян, але й представників інших національностей, наприклад, татар. Гадаю, що вони просто відшкодовували спад населення. Адже потрібно було комусь працювати в колгоспах — орати, сіяти й прибирати урожай. До речі, якщо порівнювати дані переписів 1926 і 1939 років, то можна зробити висновок про спад трьох мільйонів населення в Україні. Або ось ще дані Держкомстату: 1933 року в УРСР народилося 430 тисяч осіб, а померло один мільйон 900 тисяч. Загалом хочу сказати, що тема Голодомору залишається мало дослідженою. Необхідне масштабне й комплексне вивчення цієї історичної теми. Потрібно створити реєстр джерел, що існують, перехресні покажчики, причому не тільки документів, що є в наших архівах, але й тих, що зберігаються в Російській Федерації. Адже центральні органи влади тоді знаходилися в Москві. Ми спілкувалися з російськими колегами, але вони вважають тему геноциду надуманою, як і, загалом, керівництво Росії. Хоча казати, що Росія і росіяни несуть відповідальність за Голодомор, на мій погляд, було б невірно. Таку постановку питання я вважаю некоректною, бо, якщо подивитися на керівництво ВКП(б) тих часів, то кого там тільки не було: і грузини, і євреї, і поляки, і латиші. Самих росіян можна перерахувати на пальцях однієї руки. За великим рахунком, росіяни самі постраждали від Голодомору. Ми звернулися до Інституту національної пам’яті з пропозицією створити державну програму з комплексного і системного вивчення проблем Голодомору. Бо вирішити таку серйозну проблему кавалерійським наскоком не можна. Робити якісь висновки, не вивчивши весь комплекс документів, на мій погляд, недалекоглядно. Вважаю, що така програма повинна включати в себе вивчення місцевого матеріалу, опитування очевидців, які пережили голод, хоча, на жаль, їх залишилося дуже мало. Я розмовляла з колегами з інших регіонів і всі кажуть, що підняти такий історичний пласт за рік дуже складно. Необхідно також збирати документи за межами України, наприклад, фотографії. У нас практично немає таких матеріалів, оскільки фотоапаратів у населення майже не було та й фотографувати було небезпечно. Знімки робили іноземні журналісти або фахівці, які працювали в СРСР. Вони зберігаються в іноземних архівах або приватних фондах, їх потрібно знайти й зробити надбанням громадськості. Потрібно також визначити місця поховань жертв Голодомору, місцеві жителі ще пам’ятають, де ховали загиблих. Одним словом, видання Книг пам’яті та складання мартирологу до пам’ятної дати повинне стати лише початком великої роботи не лише в національному, але і в міжнародному масштабі. Це наш обов’язок і перед майбутніми поколіннями українців, і тими, що пішли.