Цьогорічний саміт ГУАМ, що відбувся в травні у Києві, багато що змінив у динаміці та перспективах розвитку цієї організації. Глави країн «четвірки» домовилися докласти максимум зусиль для перетворення її на впливовий та ефективний інструмент міжнародної політики у Чорноморсько-Каспійському регіоні. Одним з провідних напрямків реалізації амбітних планів було визначено співпрацю у прикордонній сфері. Про її важливість засвідчило окреме засідання керівників прикордонних відомств чотирьох країн, що передувало саміту. Значення прикордонного співробітництва в рамках ГУАМ добре розуміють й наші західні партнери, які підкріплюють його і словом, і ділом. Про свій внесок у розвиток співпраці між Грузією, Україною, Азербайджаном та Молдовою «Прикордоннику України» розповіли представники організації, яка співпрацює з прикордонними відомствами «четвірки» під егідою НАТО та за фінансової підтримки США — керівник Євроатлантичної групи радників (ЄАГР) ГУАМ- США Олександр ФАРКАШ та радник ЄАГР у Молдові Отто РІТТЕР.
— В Україні поки що мало знають про діяльність Євроатлантичної групи радників. Розкажіть, з якою метою її було створено?
Олександр ФАРКАШ:
— Євроатлантична група радників ГУАМ — США була створена у минулому році. Вона діє за окремою програмою, яка фінансується Департаментом юстиції США. До участі в ній були запрошені експерти з міжнародної співпраці правоохоронних органів, досвідчені фахівці з країн-членів НАТО: Румунії, Болгарії, Литви, Угорщини, США та інших країн Альянсу. Раніше я, як і інші члени цієї команди працював у Центрі Південно-Східної Європейської Ініціативи із співпраці (South-eastern European Cooperation Initiative — SECI) у Бухаресті, яка об’єднала правоохоронців з дванадцяти європейських країн. З минулого року ми розпочали схожу роботу в Києві, Кишиневі, Тбілісі та Баку, щоб підтримувати створення і розвиток правоохоронної співпраці між державами-учасницями ГУАМ у прикордонній галузі.
Слід чітко сказати, що регіональна співпраця правоохоронних органів використовує досвід країн НАТО, власне його політичний, а не військовий сегмент. Розвиток цієї співпраці також підтримує ваші країни у реалізації прагнень євроатлантичної інтеграції й корисна тим, що робить вас ближчими до країн-членів НАТО. Але це не є політичний план, на кшталт індивідуального плану Україна — НАТО. Тут співпраця країн ГУАМ з державами-членами НАТО базується на спільних для нас безпекових інтересах. Наприклад, зацікавленість боротися зі злочинами на просторі Чорного моря і Кавказу, з розповсюдженням наркотиків, торгівлею людьми, міжнародною злочинністю, контрабандою.
Отто РІТТЕР:
— У рамках гуамівської співпраці наша група радників допомагає в реалізації низки проектів. Кінцева мета діяльності ЄАГР — налагодити ефективну взаємодію між правоохоронними органами «четвірки». Зокрема, йдеться про те, щоб у рамках Об’єднання ГУАМ, яке з цього року вже існує в якості міжнародної організації, правоохоронні відомства могли спільно працювати всередині держави, в рамках міжнародної організації ГУАМ та з Центром SECI у Бухаресті. А через ці організації — співпрацювати з правоохоронцями інших країн Європейської спільноти.
Олександр ФАРКАШ: Наша програма спрямована, насамперед, на боротьбу з регіональною міжнародною організованою злочинністю. Ми намагаємося розширювати і підтримувати зв’язки між правоохоронними органами Грузії, України, Азербайджану та Молдови, а також країн Європи. Цей проект, власне, ґрунтується на досвіді співпраці правоохоронних структур Південно-Східної Європи у боротьбі з міжнародною регіональною злочинністю. У цьому регіоні вже тривалий час цим викликам спільно протистоять і прикордонні служби, і МВС та інші правоохоронні органи. Тому одне з наших завдань — надати можливість представникам прикордонних служб ГУАМ краще познайомитися, порозумітися один з одним, обмінятися досвідом та вивчити надбання їхніх європейських колег. І, звісно ж, скористатися новими знаннями для ефективної боротьби з міжнародною злочинністю в регіонах Чорномор’я і Кавказу.
— Яким досвідом можуть поділитися з українськими правоохоронцями експерти вашої групи? У реалізації яких конкретних проектів ви берете участь?
Олександр ФАРКАШ: У такій формі регіональної співпраці досі працювало більше представників поліції та служб держбезпеки, аніж прикордонників. Ми вже підтримували проекти співпраці у боротьбі з нелегальним розповсюдженням наркотиків, антитерору, боротьби з незаконним переміщенням людей. Ще один аспект — боротьба з корупцією у правоохоронних органах ГУАМ. Цього року в Тбілісі відбулася перша зустріч представників спеціальних підрозділів правоохоронних органів ГУАМ, які протидіють цьому негативному явищу. Загалом ми бачимо, що прикордонні служби «четвірки» також налаштовані співпрацювати, об’єднавши зусилля.
Всі члени ЄАГР свого часу обіймали важливі посади в правоохоронних органах. Наприклад, Отто Ріттер — колишній радник Угорської прикордонної служби. Я був заступником міністра внутрішніх справ Румунії, інші наші колеги обіймали важливі посади у болгарській, литовській, угорській поліції. Так що досвід у нас є. Cаме ним ми пропонуємо скористатися вам, щоб підвищити безпеку в регіоні. Натомість ми потребуємо і, підкреслю, бачимо розуміння та бажання співпрацювати з боку ваших країн, долучити ваші знання до наших.
Отто РІТТЕР: Якщо ж говорити про конкретні проекти, у яких ми брали участь, то, на мій погляд, доцільно згадати робочу групу створену у 2003 році, відповідно до рамкової програми ГУАМ — США та за участі Центру SECI. Її учасники працювали над створенням проекту сприяння торгівлі та транспортуванню, сприяли проведенню низки реформ у прикордонній та митній галузях, які прискорили рух на українському кордоні.
Другий проект — Міждержавна інформаційно-аналітична система — Віртуальний центр ГУАМ, який сприяє більш ефективній боротьбі з тероризмом, організованою злочинністю, розповсюдженням наркотиків та іншими видами небезпечних злочинів. По цьому проекту робоча група працювала в Баку, й там протягом трьох місяців було розроблено стратегію щодо співпраці в рамках правоохоронних органів. Цікаво, що цю робочу групу очолював генерал Ференц Банфі, який зараз працює в якості Глави Європейської місії на українсько-молдовській ділянці кордону. Через два роки люди, які створили ці проекти, щоб прискорити розвиток співпраці між країнами ГУАМ, ініціювали створення ЄАРГ. Як правило, в кожній столиці — Тбілісі, Києві, Баку та Кишиневі, знаходиться радник, котрий організовує та координує ці та подібні проекти. Зараз у кожній із чотирьох країн існує національний Віртуальний центр, де спільно працюють вже різні відомства.
— Оскільки ви вже більше року співпрацюєте з українським прикордонним відомством чотирьох, у вас мало б скластися певне враження щодо якості впроваджуваних реформ?
Отто РІТТЕР: Цікаве запитання. На мій погляд в Україні дієве реформування прикордонного відомства розпочалося вже декілька років тому. Як угорський прикордонник, котрий 36 років життя присвятив цій професії, можу сказати, що досить близько знаю прагнення українських прикордонників, і вони багато в чому збігаються зі стандартами, прийнятними у сучасному європейському співтоваристві. На мій погляд, серед тих прикордонних військ, охорон, служб, які ще не входять до ЄС, Україна перша здійснила дуже великі кроки в плані впровадження реформ, що відповідають сучасним вимогам. У вас є стратегія: як робити ці реформи, як їх впроваджувати. Я також бачу, як поступово, крок за кроком, це робиться.
Олександр ФАРКАШ: Серед країн ГУАМ Україна має особливий досвід функціонування та реформування прикордонного відомства. Цього літа мені довелося взяти участь у декількох заходах, де «гуамівські» прикордонники обмінювалися досвідом, говорили про напрямки співпраці. Серед низки позицій привернули увагу передові погляди української сторони на використання авіації для охорони кордону, а також на діяльність оперативних відділів прикордонних відомств. Я не раз спостерігав, як у розмовах ваші колеги з Азербайджану, Грузії та Молдови активно цікавляться досвідом України. А з іншого боку — відкритість української сторони для обміну інформацією та досвідом між прикордонними службами ГУАМ. Це досить позитивна тенденція.
— За рік, що минув від початку роботи ЄАГР, вже можна згадати про конкретні «підпроекти», які були успішно реалізовані у межах цієї рамкової програми?
Отто РІТТЕР: У мене є декілька дуже добрих прикладів: улітку, в Швейцарії, відбувся так званий літній табір для молодих прикордонників щодо аналізу ризиків. Із кожної гуамівської держави у ньому взяли участь по два представники. У серпні в Угорщині відбувся навчальний показ — тренінг для прикордонників з інтегрованого прикордонного менеджменту. На ньому навчалося по три представники від кожної країни «четвірки». Вже сьомий семінар з митної підготовки відбувся під керівництвом наших литовських колег.
ДОВІДКА «Дня»
Проект зі сприяння торгівлі і транспортуванню
Національний план дій з реалізації ПСТТ затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України 24.12.05р. № 568-р., План дій Адміністрації Держприкордонслужби з його виконання затверджений 24.02.06р. наказом Адміністрації.
12 травня 2006 р. в Києві на V засіданні Керівного комітету ПСТТ прийнято рішення про проведення експерименту з визначення часу, необхідного для перетину меж по транспортному коридору ГУАМ, а також про розробку технічних умов для обміну інформацією.
Проект зі створення ВЦ/МІАС
Розпорядженням Президента України від 9 грудня 2005 р. № 1274/2005-р створена Міжвідомча група України у ВЦ ГУАМ. Указом Президента України від 18 травня 2006 р. № 412/2006 затверджено Положення про Міжвідомчу групу України у ВЦ ГУАМ. 19 травня 2006 р. відкрито український сегмент ВЦ/МІАС (при Антитерористичному центрі СБУ).
КОМЕНТАР
Андрій СОЛОВЙОВ , полковник, начальник відділу міжнародного прикордонного співробітництва та прикордонної представницької роботи Управління міжнародного співробітництва та з питань європейської інтеграції Адміністрації ДПС України: — На теперішній час співробітництво прикордонних відомств держав-учасниць ГУАМ активно розвивається. Його правовим підґрунтям є Угода про співробітництво між урядами держав-учасниць ГУАМ у сфері боротьби з тероризмом, організованою злочинністю та іншими небезпечними видами злочинів укладена 20 липня 2002 року; Рамкова програма ГУАМ — США зі сприяння торгівлі і транспортуванню, забезпечення прикордонного і митного контролю, боротьби з тероризмом, організованою злочинністю і розповсюдженням наркотиків; Протокол про співробітництво прикордонних відомств держав-учасниць ГУАМ підписаний 4 липня 2003 року.
Прикордонні служби держав-учасниця ГУАМ беруть активну участь у реалізації проектів зі сприяння торгівлі і транспортуванню (ПСТТ, координатор — митні служби держав ГУАМ) та зі створення Віртуального центру ГУАМ по боротьбі з тероризмом/Міждержавної інформаційно-аналітичної системи (ВЦ/МІАС, координатор — служби безпеки держав ГУАМ), підготовлені відповідно до вищезгаданої Рамкової програми ГУАМ — США та Центру SECI, експертів Болгарії, Румунії і Угорщини й ухвалені Радою Міністрів закордонних справ ГУАМ 28 червня 2004 року в Стамбулі.
Безпосередньо між прикордонними відомствами в рамках ГУАМ відбулися чотири робочі зустрічі керівників прикордонних відомств (16.09.98 — Тбілісі, 08.02.03 — Тбілісі, 28.09.05 — Баку, 22.05.06 — Київ).
За підсумками четвертої зустрічі керівників прикордонних відомств держав-учасниць ГУАМ підписано: Протокол про співробітництво оперативно-розшукових органів прикордонних відомств держав-учасниць ГУАМ; План дій прикордонних відомств держав-учасниць ГУАМ на 2007 рік; затверджено тематику семінарів і консультацій для представників прикордонних відомств ГУАМ; уточнено терміни реалізації заходів Плану діяльності прикордонних відомств держав-учасниць ГУАМ на 2006 г.; вирішено підготувати до наступного Саміту ГУАМ документальний фільм про співпрацю прикордонних відомств держав-учасниць ГУАМ.
Відповідно до Плану діяльності прикордонних відомств держав — учасників ГУАМ на 2006 р. представники Адміністрації Держприкордонслужби України 19— 20 травня поточного року на базі ОКПП «Київ» провели зустріч з представниками столичних аеропортів з обміну досвідом організації та здійснення прикордонного контролю. 26—29 червня представник Державної прикордонної служби України взяв участь у навчаннях експертів прикордонних відомств держав — учасників ГУАМ з відпрацювання питань забезпечення безпеки прибережних територій, нафтогазових родовищ та трубопроводів і здійснення пошуково-рятувальних операцій на морі, які проводилися у Баку. 10—11 серпня в Одесі відбулася робоча зустріч експертів прикордонних відомств держав — учасників ГУАМ за участю представників Євроатлантичної групи радників ГУАМ — США щодо охорони кордону з використанням авіації. 18 серпня у Києві відбулася робоча зустріч експертів за участю представників Євроатлантичної групи радників ГУАМ — США з організації взаємодії в рамках Протоколу співробітництва оперативних органів прикордонних відомств держав — учасників ГУАМ. Прикордонники чотирьох країн обмінялися досвідом з протидії незаконній міграції, контрабанді та іншим злочинним проявам. 28—30 листопада цього року в Грузії відбудеться зустріч з обміну досвідом з охорони «зеленого кордону».