Різка критика Президентом роботи Фонду держмайна, який не виконує план бюджетних прибутків від приватизації, вже дав перші плоди. У рекордно короткі терміни ФДМ підготував перелік так званих екстрених заходів. Підготовлені вони були без участі голови Фонду, Олександра Бондаря, він у відпустці. Але, мабуть, невдоволення керівництва країни було дійсно неабияким — екстрені заходи вже не тільки підготовлені і оголошені, але і передані на затвердження уряду з підписом в.о. голови, першого зама Бондаря Михайла Чечетова.
Левова частка приватизаційних прибутків країни у другому півріччі припаде на продаж комунікаційних гігантів. За попередніми планами, в жовтні буде продано 50%+1 акція оператора мобільного зв’язку UMC. Таке рішення вже навіть встигла затвердити урядова комісія з приватизації, очолювана прем’єр-міністром Анатолієм Кінахом. Проект відповідної постанови буде розглянутий Кабінетом Міністрів наступного тижня, але цю процедуру, схоже, вже можна вважати формальністю. Від продажу UMC Фонд держмайна планує отримати 1,1 мільярда гривень. Одночасно заплановано розпочати пільговий продаж 13% акцій Укртелекому. Акції розповсюджуватимуться за номінальною ціною серед працівників компанії. Але вже зараз декілька брокерських компаній готуються скупити ці папери з метою продати сформовані пакети комусь із великих іноземних інвесторів. Сума запланованих прибутків держави від продажу пакету — 150 — 200 мільйонів гривень. «Льготку» продамо в цьому році, вже всі процедури готові, а контрольний пакет «Укртелекому» виставимо вже в наступному», — повідомив Михайло Чечетов.
Вже направлено на затвердження уряду і план термінового продажу державних залишків акцій підприємств, на яких держава ризикує втратити контрольний або блокуючий пакети внаслідок повторної емісії. 22 пакети за 25%, і 11 — за 51% будуть приватизовані найближчим часом на загальну суму близько 300 мільйонів гривень. Ще близько 800 мільйонів планується залучити цього року від продажу холдингів, зокрема, Укррудпрому. «Такий ваговитий холдинг, як «Укррудпром, ми б, звичайно, хотіли трошки приватизувати, мінімум за 500 мільйонів гривень, — зізнається Чечетов. Рішення з цього приводу Кабмін прийме після закінчення перевірок комісією, очолюваною секретарем РНБО Євгеном Марчуком. Вона закінчить роботу 1 серпня, подавши пропозиції Президенту з приводу подальшої долі галузевих об’єднань.. Ще одним прихованим резервом Фонду держмайна стане вилучення дивідендів з державних пакетів акцій. Найбільша заборгованість за цією статтею в Укртелекому, Нафтогазу України, компаній Турбоатом, Титан, і Кримського содового заводу. Прем’єр вже направив керівникам цих гігантів листи, в яких погрожує їм звільненням.
Все ще сподівається держава отримати $30 мільйонів від російського Газпрому, який через дочірню структуру виграв конкурс з приватизації Рівнеазота, але гроші досі не заплатив. У словах Чечетова з цього приводу відчувається цілковита невизначеність: «Оскільки немає 100-відсоткової гарантії відносно проплати, питання перейшло в юридичну площину, і ми через суд намагаємося отримати гроші. Хоч були вчора дзвінки. Говорили, що проплатимо. Мовляв, гроші вже знайшли і проплатимо. У них там реструктуризація і зміна фінансового менеджменту. Це їхні проблеми». Щоб «їхні проблеми» не стали нашими, керівництво ФДМ вже двічі зустрічалося з послом Росії Віктором Черномирдіним. Він обіцяв допомогти, але поки що Газпром продовжує зволікати з платежем, а ФДМ — не поспішає розривати договір купівлі-продажу. Схоже, ця історія починає ставати принизливою для обох сторін, хоча, судячи з усього, ФДМ вирішив твердо отримати гроші саме з росіян. Відповідачем у господарському суді за позовом ФДМ буде і московський «Мастербанк», який був гарантом своєчасного перерахування коштів.
У результаті реалізації екстрених заходів Фонд держмайна планує в цьому році зібрати для Держбюджету трохи більше п’яти мільярдів гривень. Це при плані 5,9 мільярда. На сьогоднішній день Фонд заробив для держави 1,7 мільярда. «Ми дуже сподіваємося перевалити п’ятимільярдний рубіж», заявляє в.о. голови Фонду, і з усього видно, що цей прогноз потрібно вважати дуже оптимістичним. Велика частина запланованих прибутків потрапить до бюджету в четвертому кварталі. До держбюджету прибутки від приватизації цього року надійдуть востаннє. Прем’єр Анатолій Кінах заявив, що гроші від приватизації в наступному році уряд запропонує реінвестувати в промисловість, а до бюджету не включати. На цьому тижні з такою ж вимогою до України виступив і Міжнародний валютний фонд.