Мода на вживання іноземних слів призвела до того, що деякі з них ми вживаємо майже щодня, але не завжди розуміємо, що це слово означає. До таких слів можна віднести і таке страшне слово, як корупція. Коли раніше говорили «використання службового становища у власних цілях», це було всім зрозуміло, а зараз при слові «корупція» один уявляє олігарха з двома мішками умовних одиниць, інший — державного службовця з малою зарплатнею, найдорожчим «Мерседесом», хатинкою з клаптиком землі розміром у декілька гектарів, гаманцем розміром із дипломат тощо.
Для того, щоб з’ясувати, що насправді означає таке страшне слово, як «корупція», навіть до словника звертатися не потрібно, тому що в нашій державі прийнятий Закон України про боротьбу з корупцією, де абсолютно точно з юридичної точки зору визначено, що таке корупція. В статті 1 цього Закону визначено, що «під корупцією розуміється діяльність осіб, уповноважених на виконання функцій держави, спрямована на протиправне використання наданих їм повноважень для одержання матеріальних благ, послуг, пільг або інших переваг».
Виявляється, що корупція — це не тільки отримання непередбачених додаткових винагород у конвертах чи дипломатах і купівля за копійки свічних заводиків, але поняття значно ширше і конкретно окреслене в Законі. Я свідомо виділив останні слова, оскільки мої роздуми не стосуються отримання матеріальних благ. Незважаючи на те, що я навіть уявити не можу, як у нашій країні, де більшість громадян бідні або дуже бідні, можна чесно заробити 350 мільйонів або декілька мільярдів, моя принципова позиція така, що визначати, чесно чи нечесно зароблені гроші, має виключно суд.
А про ті дії, які не стосуються кримінальної відповідальності, але є порушенням діючих законів, я вважаю за доцільне висловити свою точку зору без прив’язки до конкретних подій і осіб.
На мій погляд, суміщення державної служби з мандатом народного депутата підпадає під дію Закону України про боротьбу з корупцією. Державний службовець, не складаючи депутатського мандату, забезпечує собі недоторканість. Це є непередбачена законом додаткова пільга і додаткова перевага порівняно з іншими державними службовцями.
Коли державний службовець у робочий час їздить по місту і дає прес-конференції як фізична особа, це також отримання додаткових переваг. Державні службовці проводять прес-конференції, і є загальноприйнятий порядок їх проведення. Але жодним законом не передбачено, що державний службовець має право, пред’явивши своє посвідчення, зайти на будь-яку прес-конференцію та перетворити її на власну — як фізичної особи. Жоден Закон не дає права державному службовцю на такі дії, а значить, це непередбачена законом перевага.
Скільки разів у стінах Верховної Ради лунали заяви окремих народних депутатів, що на народних обранців здійснюється тиск з боку представників виконавчої влади. Мабуть, це явище настільки поширене, що деякі високопосадовці навіть не вважають це порушенням і на весь світ визнають, що телефонували народним депутатам у той час, коли ті перебували на мітингу, та радили їм терміново їхати звідти. Який же це тиск, це просто дружня порада?! А в статті 5 Закону України про боротьбу з корупцією однозначно записано, що державний службовець, що є посадовою особою, не має права «неправомірно втручатися, використовуючи своє посадове становище, у діяльність інших державних органів чи посадових осіб з метою виконання ними своїх повноважень». Народний депутат є представником народу, законодавчої гілки влади, і сам може вирішити, на якому мітингу йому бути присутнім і яку позицію займати. До речі, стаття 16 Закону України про державну службу однозначно визначає, що «державний службовець не має права вчиняти дії, передбачені статтями 1 і 5 Закону України «Про боротьбу з корупцією».
Написав я про це не для того, щоб когось звинуватити або виправдати. Державна служба — це вид діяльності, в якій немає дрібниць, тому кожен, хто склав Присягу державного службовця: «Усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватися Конституції України і законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої посадові обов’язки», має пам’ятати про свою високу відповідальність щодня.